پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

word 771 KB 30902 72
1389 کارشناسی ارشد مهندسی الکترونیک
قیمت: ۹,۳۶۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان نامه

  جهت اخذ درجه کارشناسی الکترونیک

  چکیده

  در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند. این پژوهش به معرفی بمب‌های الکترومغناطیسی، ماهیت این‌گونه بمب‌ها، نحوه عملکرد، خطرات و چگونگی مقابله با آن‌ها می‌پردازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است. کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است

  مقدمه

  در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند.

  با پیشرفت دانش الکترو نیک و ارتباطات ، استفاده از لوازم جدید زندگی که اغلب الکترونیکی و مخابراتی هستند به مساله ای عادی تبدیل شده است . هر روز محصولات الکترونیکی جدیدی به بازار عرضه می شود و پس از مدتی کوتاه ، استفاده از آن محصول به صورت یک ضرورت در زندگی روزمره در می آید به گونه ای که فرض زندگی بدون آن محصول ناممکن یا حداقل بسیار مشکل به نظر می رسد . این مساله به صورت تشدید شده ای در سازمان های نظامی، تجاری ، رسانه ای و صنعتی نیز به چشم می خورد . وابستگی بسیار زیاد به تجهیزات الکترونیکی در این عرصه ها اگر چه اجتناب ناپذیر می نماید ، ولی در شرایط یک رویارویی نظامی ممکن است به یک نقطه ضعف بزرگ و اساسی تبدیل شود . چنانچه دشمن بتواند تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ما را از کار بیندازد و تجهیزات خود را از این خطر مصون نگه دارد ، در یک مبارزه امروزی که قدرت یک کشور وابسته به استفاده صحیح از این ابزارها می باشد ، برگ برنده مهمی را در اختیار خواهد داشت . با تولید پالس های الکترو مغناطیسی با عرض کوتاه ( انرژی کم ) و توان گذاری بسیار زیاد و ارسال این پالس ها به سمت تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ، خطر تخریب این تجهیزات به صورت موقت و یا دائمی ممکن شده است البته وقوع این خطر در شرایطی ممکن است که تجهیزات خودی در مقابل این میدان های گذرای پر قدرت محافظت نشده باشند ، ولی چنان چه اصول صحیح مراقبت در برابر حملات EMP در تجهیزات رعایت شده باشد ، این خطر تا حد زیادی بر طرف می شود .

  روزی را تصور کنید که در یک شهر معمولی و در یک زمان، تمام دستگاههای الکتریکی روشن و در حال کار ناگهان سوخته و از کار می افتند. در چنین شهری پس از انفجار بمب الکترومغناطیسی بر فراز شهر در کسری از ثانیه 1 تا 2 میلیارد وات انرژی الکتریکی کلیه سیستمهای مخابراتی و رادیویی و تلویزیونی را از کار می اندازد.

  برق شهر قطع می گردد، مدار الکتریکی همه رایانه ها می سوزد، تمام باتریها و خازنها منفجر می شوند، لامپ تصویر همه تلویزیونها و مانیتورهای روشن یا خاموش می سوزد و ناگهان شهر در قهقرا فرو می رود.

  سیستمهای گرمازایی و سرمازایی، پمپهای آب و حتی ساعتهای مچی نیز ار کار می افتند. شهر بدون الکتریسته، موتور باتری، مخابرات و حرکت کاملاً فلج می شود و همه این اتفاقات در کسری از ثانیه پس از انفجار یک بمب الکترومغناطیسی در حوزه میدان مغناطیسی اتفاق می افتد.

  کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. در جنگ افزارهای نسل الکترونیک، استفاده از سلاح مغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی جایگاه ویژه ای داشته و مورد توجه سازندگان این قبیل سلاحها بوده است.

  بمب های الکترو مغناطیسی با انفجار خود  موج الکترو مغناطیسی پالسی بسیار بزرگی را در محیط منتشر می کنند که این پالس ها با نفوذ به سیستم های الکترونیکی قادر به تخریب عملکرد آن ها می باشند . این پالس ها ممکن است توسط انفجارهای هسته ای در ارتفاعات مختلف نیز به وجود آیند . اما نوع پالس ها و محدوده عمل آنها در حوزه زمان و فرکانس متفاوت از بمب های الکترو مغناطیسی می باشد . بمب های الکترو مغناطیسی ممکن است پالس های باند پهن و یا باند باریک تولید کنند که البته تولید پالس های باند باریک هدفمند ، فناوری پیشرفته تری را طلب می کند .لغت EMP[1] اصالتاً برای پالس های تولید شده توسط بمب های هسته ای به کار می رود و پالس های تولید شده توسط ادوات پرقدرت میکروویو بیشتر با نام HPM[2] پالسهای تولید شده توسط ادوات با پهنای باند بسیار زیاد UWB[3] و پالس های تولید شده توسط ذرات پر انرژی بیشتر با نام HEP-EMP شناخته می شوند . لیکن هنگام استفاده از لغت EMP در این کتاب تمام انواع پالس های الکترو مغناطیسی را اشاره می کنیم و برای تمایز بین انواع مختلف بر حسب مورد اشاره خواهیم کرد.

  تخریب عملکرد سیستم های اکترونیکی و مخابراتی در برابر امواج EMP ممکن است موقتی و یا دائمی باشند . تخریب موقت عملکرد سیستم به دو روش صورت می گیرد ، اول و مهمتر این که نفوذ انرژی الکترو مغناطیسی گذرا به داخل سیستم ها سبب به هم خوردن تنظیمات دستگاه شود که ممکن است با خاموش کردن و روشن کردن مجدد ، دستگاه قادر به ادامه فعالیت هر چند (احتمالاً ) با توانایی کمتر باشد ، دوم آن که به هر حال پالس الکترو مغناطیسی دامنه بزرگی دارد و محدوده وسیعی را در حوزه فرکانس مختل می کند و این مساله باعث مخفی شدن سیگنال های دیگر موجود در محیط شود و حداقل برای زمانی کوتاه  ارتباطات مختل می شود .

  اما در صورت عدم حفاظت از سیستم ها احتمال تخریب فیزیکی و دائمی سیستمهای الکترونیکی و مخابراتی هنگام وقوع یک انفجار هسته ای یا انفجار بمب الکترو مغناطیسی بسیار زیاد می باشد.بنابراین افزایش قابلیت سیستم های الکترونیکی و مخابراتی برای مقابله با حملات پالس های الکترو مغناطیسی مسئله ای بسیار ضروری و حیاتی برای کشور می باشد.

  سلاح های غیر کشنده

  یکی دو سالی است که واژه «سلاح های غیر کشنده» که گاهی نیز از آن با عناوین «تکنولوژی های کمتر کشنده» و یا «ناتوان ساز» یاد می شود وارد فرهنگ اصطلاحات نظامی شده و به طور روز افزونی در این زمینه مطالبی در نشریات تخصصی نظامی و حتی نشریات غیر تخصصی به چاپ می رسد. طرفداران تکمیل و بکارگیری این سلاح ها معتقدند که با بکار گرفتن آنها یکی از رویاهای بسیار کهن نظامی، یعنی شکست دشمن، بدون نیاز به کشتن او، به حقیقت می پیوندد. در ضمن، این سلاح ها کاربردهای فراوانی در زمینه برخوردهای پلیسی و سرکوب شورش نیز دارند.

  ترکیب این توانایی های بالقوه که بازار گسترده و پرسودی را برای شرکتهای سازنده تسلیحات نوید
  می دهد به ویژه در زمان کاهش مستمر بودجه های نظامی در کشورهای غربی در دوران پس از جنگ سرد و تلاش نیروهای مسلح غربی و به ویژه آمریکا در حفظ دیوان سالاری گسترده نظامی خود و نیز شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر این کشورها و حساسیت آنها در برابر تلفات جنگ، همگی دست به دست یکدیگر داده و تلاش در زمینه تکمیل چنین سیستم هایی را گسترش داده اند.

   


  2-1-1- تعریف سلاح های غیر کشنده

  آمریکا، یکی از فعالترین کشورها در عرصه این نوع تسلیحات می باشد، از میان نیروهای مسلح آمریکا، فعالیت نیروی زمینی در این مورد احتمالاً بیش از سایر نیروهای مسلح این کشور می باشد همین رابطه در سپتامبر 1992، «فرماندهی آموزش و دکترین» نیروی زمینی، گزارشی با نام «مفاهیم عملیاتی برای اقدامات ناتوان سازی» منتشر نمود. این گزارش مقدماتی، اقدامات ناتوان سازی و توانایی های مورد نیاز برای اجرای آنها را در طی 15 سال آینده، مشخص می کند. در عین حال، این گزارش تأکید نمود که تحقیقات در این باره، تنها در موارد معدودی به مراحل پیشرفته رسیده است. رؤسا، تأکید نموده اند که گزارش پیش گفته بسیار مقدماتی بوده و نمایانگر سیاست رسمی نیروی زمینی ایالات متحده نیست.

  در هر حال، این مبحث، تعریف روشنی از سلاح های غیر کشنده ناتوان ساز را ارائه می دهد. بر اساس این تعریف «سلاح های غیر کشنده ناتوان ساز علیه اجزای سیستم ها، یا توانایی های فرد و یا حواس او و برای جلوگیری از انجام عملیات عادی وسایل و یا افراد، به کار گرفته می شود. این سلاح ها موجب وارد آمدن صدمات انسانی، مانند کاهش قدرت دید، از دست دادن تعادل و یا بروز حالت تهوع می شوند. در ضمن، این سلاح ها می توانند از استفاده و یا وارد آمدن صدمه به تجهیزات، مانند وسایل اپتیکی و الکترو اپتیکی و تجهیزات الکترونیکی جلوگیری کنند.

   

   

  2-1-2- انواع سلاح های غیر کشنده:

  دست کم، در حال حاضر یک دو جین سلاح و وسایل غیر کشنده ناتوان ساز وجود داشته و یا در دست تکمیل هستند. این وسایل و تجهیزات عبارتند از: لیزرهای با انرژی کم و متوسط، مهمات اپتیکی (منورهای کور کننده)، مولد پاس الکترومغناطیس، ریز موج (میکروویو)های پر انرژی، اصوات کم تواتر، مواد ترد کننده فلزات، مواد فوق خورنده، مواد ضد حرکت، مواد پلیمر، الیاف ذغالی، ویروس های کامپیوتری و سرانجام مواد آرام ساز و خواب آور. در ادامه به تک تک این موارد و تکنولوژی های مربوطه اشاره می شود.

  الف) لیزرهای با انرژی کم و متوسط: کلمه «لیزر» که اکنون به اسم خاص تبدیل شده، مرکب از حروف اول واژه های انگلیسی به معنای «تقویت نور به وسیله گسیل القایی تابش» ترکیب یافته ست. پرتوهای لیزری، حتی لیزرهای کم انرژی به سبب واگرایی بسیار کم پرتو آن و در نتیجه تمرکز بالای انرژی در واحد سطح، می تواند صدمات کوتاه مدت و یا حتی دائمی به شبکیه چشم و یا تجهیزات حساس اپتیکی / الکترو اپتیکی وارد سازد.

  از نخستین سلاح های لیزری غیر کشنده، لیزر با انرژی متوسط «ای.ان / وی.ال. او 7 استینگ ری» می باشد که توسط شرکت «مارتین ماریتا» برای نیروی زمینی آمریکا ساخته شد. این لیزر ضربانی، قادر به از میان بردن تجهیزات اپتیکی و الکترو اپتیکی تانکها و سایر خودروهای رزمی دشمن می باشد. این لیزر نسبتاً بزرگ بوده و 6 نمونه از آن ساخته شده و روی نفربرهای زرهی«برادلی» نصب گردید. 2 دستگاه از آن نیز که پیشتر آماده شده بود برای استفاده در عملیات طوفان صحرا در نظر گرفته شد ولی به سبب مدت کوتاه نبرد زمینی، از آنها در جنگ استفاده نشد. به ظاهر پروژه این لیزر به سبب کمبود بودجه و نیز تکمیل سلاح های جدیدتر و پیشرفته تر لیزر کم انرژی، لغو گردید.

  سلاح های لیزر کم انرژی نمونه های ضعیف تر و با توانایی تحرک بیشتر سلاح های لیزری با انرژی متوسط هستند. سلاح های لیزر کم انرژی بر خلاف اغلب لیزرها و از آن میان لیزر انستینگ ری که تک رنگ می باشد چند رنگ هستند و پرتو آنها در 5 رنگ (سرخ، زرد، سبز، آبی و ماوراء بنفش) نوسان می کند. زیرا شبکیه چشم انسان به این رنگها حساس و در نتیجه بسیار آسیب پذیر است. در نتیجه، این لیزر متناسب با شدت اشعه و میزان نور محیط اطراف می تواند برای کوتاه مدت و برای همیشه افراد را کور کند.

  در ضمن، این لیزر می تواند به سیستم های اپتیکی / الکترو اپتیکی مورد استفاده برای «نظارت، ردگیری و تعقیب هدف»،تجهیزات دید شبانه و فاصله یاب لیزری صدمه وارد سازد. حفاظت علیه آن نیز دشوار و پرهزینه می باشد. زیرا بر خلاف لیزرهای تک رنگ متعارف که دفاع علیه آنها با استفاده از فیلترهای ساده که رنگ خاصی را جذب می کنند، امکان پذیر است؛ در این لیزرها، به سبب تغییر رنگ پرتو لیزر، باید از فیلترهایی که این طیف وسیع را جذب می کنند، استفاده شود. با استفاده از فیلترهای عادی، در عمل امکان دید از بین می رود. استفاده از فیلترهای ویژه نیز به سبب حجم و قیمت زیاد آنها و نیز به دلیل اینکه تنها توسط تعداد انگشت شماری از شرکتهای بسیار پیشرفته تولید می شود، برای بسیاری از افراد و یا حتی کشورها، غیر ممکن است.

  سلاح های لیزر کم انرژی کنونی، آن اندازه کوچکند که می توان آنها را در زیر لوله تفنگ نصب نمود و با استفاده از باطری های که توسط نفر حمل می شود، انرژی آنها را تأمین کرد. برای انجام عملیات پیوسته و طولانی، می توان آنها را با استفاده از سیم به منابع تولید نیرو در خودرو و یا سایر وسایل وصل نمود.

  ب) مهمات اپتیکی (منورهای کور کننده): منورهای کور کننده، مهمات ویژه ای هستند که نوری با شدت روشنایی اشعه لیزر تولید می کنند و صدماتی مشابه را به شبکیه چشم و یا تجهیزات اپتیکی وارد می سازند. تأثیر آن روی انسان، مشابه موردی است که فردی از اتاقی کاملاً تاریک خارج شده و در زیر نور شدید و مستقیم خورشید قرار گیرد و تلاش کند که اطراف خود را ببیند. دو نوع از این مهمات وجود دارد. یک نوع از آنها به تمام جهات پرتو افشانی می کند و نوع دوم فقط به یک سو پرتو می افشاند.

  شیوه کار مهمات همه سویه این گونه است که ماده منفجره، گازهای سنگین بی اثر (نئون، آرگون و یا گزنون) را به سختی متراکم و تا چندین هزار درجه داغ می کند. پلاسمای بسیار داغ حاصله شروع به پرتو افشانی خیلی شدید در طیفی بسیار گسترده، از امواج ماوراء بنفش تا مادون قرمز می نماید.

  پرتو افشان های یکسویه، همانطور که از نام آنها پیداست، تنها به یک سمت پرتوافشانی می کنند و در واقع لیزرهایی یکبار مصرف با پرتو لحظه ای هستند. ساختمان این پرتو افشان ها با منورهای همه سویه متفاوت بوده و در واقع، شباهت زیادی به مهمات زره شکاف با خرج گود دارند. ساختمان آنها نیز مانند مهمات با خرج گود، در بر گیرنده یک ماده منفجره بسیار قوی با حفره ای قیفی شکل در یک سمت آن است. در این قیف ما یک میله پرتو تاب وجود داشته و باقی فضای آن توسط یک گاز سنگین بی اثر مانند گازای مورد استفاده در پرتو افشان های همه سویه پرشده است.

  انفجار ماده منفجره باعث پرتو افشانی گاز شده و این پرتوها باعث ایجاد پرتو شدید و کم دوام لیزر به وسیله میله پرتو تاب می شوند. طول موج اشعه منتشره نیز متناسب با طول میله پرتو تاب است.

  این مهمات را می توان به وسیله هواپیما، توپخانه، خمپاره انداز و حتی به شکل دستی پرتاب نمود و به طور عمده علیه هدفهای خارج از خط دید واقع در مناطق شهری و یا کوهستانی، یعنی نقاطی که سلاح های لیزری به سبب مخوانع، مؤثر نیستند، کاربرد دارند.

  این نوع مهمات از سالهای پیش نیز وجود داشته و از نارنجک های کور کننده، تقریباً در تمامی عملیات نجات گروگانها به وسیله یگانهای ویژه غربی استفاده شده است. در ضمن، گزارش شده که نیروهای شوروی سابق از نمونه های بسیار قوی این سلاح در افغانستان استفاده کرده اند. پزشکان اعلام کرده اند که سکنه چندین روستای افغانستان، در حین عملیات تهاجمی شوروی، متحمل کوری با شدت های مختلف حاصل از صدمه وارده به شبکیه چشمشان، به سبب استفاده از مهمات اپتیکی و یا پرتوهای لیزری، گردیده اند.اکنون، تعدادی از جمهوری های تازه استقلال یافته شوروی سابق، زرادخانه هایی از این سلاح را دارند و گسترش آنها در میان سایر کشورها می تواند انحصار غرب را در هم شکسته و موجب از دست رفتن کنترل آنها، باشد.

  ج) مولد پالس الکترو مغناطیسی: این مولدها، به عنوان یکی از مهمترین طرح ها در میان یک دو جین از طرح های تحقیقاتی پیشرفته در زمینه سلاح های غیر کشنده به شمار می روند. در این مورد، هدف، تکمیل وسایل کوچکی است که بتوان آنها را به وسیله هواپیما و یا موشکهای کروز حمل نموده و برای از کار انداختن هر وسیله، اعم از کامیون، کشتی، هواپیما، موشک و غیره، با تولید امواج پر قدرت الکترومغناطیسی از آنها استفاده کرد.

  آزمایشهای مقدماتی این سلاح ها در اوایل سال 1993 انجام شد. با اینکه به گفته مقامات پنتاگون این آزمایش ها نشان دهنده مشکلاتی بود، با وجود این، بنا به اظهار یکی از اعضای غیر نظامی فعال در این پروژه، این آزمایش سبب شد تا صدمات ناخواسته ای به سیستم احتراق و تجهیزات اتومبیل های شخصی که در 300 متری محل آزمایش قرار داشتند، وارد شود. اتومبیل ها جزیی از آزمایش نبودند ولی تأثیرات سلاح بر آنها دقیقاً همان چیزی بود که آزمایشگران در پی آن هستند.

  نوعی از این سلاح، که توسط آزمایشگاه ملی لس آلاموس تکمیل شده، در بر گیرنده یک پیچ است که در اطراف یک استوانه مسی پر از مواد منفجره قرار دارد. مجموعه ای از خازن ها نیز وجود دارند که جریان اولیه ای به شدت صدها هزار آمپر برای ایجاد میدان مغناطیسی فوق العاده شدید ما بین سیم پیچ و استوانه به مدت بسیار کوتاهی ایجاد می کنند. به محض ایجاد میدان مغناطیسی، ماده منفجره عمل نموده و میدان مغناطیسی را به شدت فشرده می نماید و در نتیجه یک پالس بسیار کوتاه مدت ولی پر قدرت الکترو مغناطیسی ایجاد می شود. نوع دیگری از این سلاح توسط نیروی هوایی آمریکا تکمیل شده و فرق آن با نمونه پیشین در آن است که مواد منفجره در اطراف سیم پیج قرار گرفته اند.

  طی آزمایشهای انجام شده، وسیله ساخت آزمایشگاه لس آلاموس با 10 فوت (3 متر) طول و 2 فوت (60 سانتیمتر) عرض، پالسی به شدت 12 تا 16 میلیون آمپر در زمانی به طول 400 نانو ثانیه (400 میلیاردم ثانیه) ایجاد کرد. توان مؤثر 4 تریلیون وات (4 میلیون مگاوات) ساعت این سلاح از کل انرژی برق تولید شده در سراسر سیاره زمین در طول همین مدت (400 نانو ثانیه) بیشتر بود.

  برای تمرکز انرژی این سلاح روی هدف، نیروی هوایی، یک آنتن با تکنولوژی متوسط را که مانند آیینه انعکاسی در پشت لامپ چراغ قوه عمل می نماید و پالس را در یک زاویه 30 درجه منتشر می کند، به کار گرفت. مطالعه در این باره برای تکمیل مدل کوچکی از آن، برای حمل توسط موشکهای کروز، در دست انجام است.

  د) ریز موج (میکروویو)های پر انرژی: ریز موج ها، امواج رادیویی با طول موج بسیار کوتاه هستند که به سادگی قادر به عبور از هوا بوده و می توانند سیستم های الکترونیکی محافظت نشده را نابود کنند. امواج پر قدرت میکروویو از راه روزنه ها و آنتن ها قادر به نفوذ به درون محفظه تجهیزات الکترونیکی و از کار انداختن آنها هستند. پالس های میکروویو باعث القای جریان شدید برق و ایجاد حرارت زیاد می شود که به سوختن فیوز و ذوب شدن مدارهای الکترونیک منجر می شود. در صحنه عملیات، این سلاح مانند اجاق میکروویو عمل می کند. پرتو آن می تواند از راه آنتن ها و روزنه ها به درون بخش های آسیب پذیر هواپیما و یا موشک نفوذ کرده و تجهیزات الکترونیکی، سیستم های کنترل پرواز، موتور، ناوبری، مخابرات و یا کنترل سلاح ها را نابود نماید.

  گزارش شده که دولت آمریکا هزینه تحقیقات در این زمینه را، هم برای مقاصد آفندی و هم مقاصد پدافندی تأمین کرده است که طیف گسترده از موارد استفاده، از سیستم های پدافند نقطه ای ضد موشکی محمول ناو تا نمونه های رزمگاهی قابل استفاده علیه هواپیماها، خودروها، تجهیزات مخابراتی و استفاده علیه ماهواره ها را در بر می گیرد. در ضمن، این سلاح کاربردهای اجتماعی گسترده هایی برای عملیات نیروهای ویژه دارد.از مشکلات عمده در راه تکمیل یک سلاح میکرو ویو کار آمد قابل استفاده، می توان از انرژی فراوان مورد نیاز، بزرگ بودن منبع نیرو و نیز زاویه تفرق زیاد آن، نام برد که احتمال استفاده از آن را علیه هدفهای واقع در فاصله های دور، بسیار دشوار می کند.

  [1]. Electro Magnetic Pulse

    High Power Microwave.[2]

  [3]. Ultra Wide Band

 • فهرست:

  عنوان.............................................................................................................................................................شماره صفحه

   

  فصل اول – مقدمه

  فصل دوم – کلیات

  فصل سوم – امواج الکترومغناطیس

  فصل چهارم – پالس الکترومغناطیس هسته‌ای

  فصل پنجم – ماهیت بمب‌های الکترومغناطیس

  فصل ششم – سازگاری با حملات EMP

  نتیجه‌گیری

  منابع و مآخذ

  منبع:

  منابع و مآخذ

  ماهنامه صنایع هوایی، شماره 211

  ماهنامه عصر الکترونیک

  مقالات  دکتر محمد مهدی دانایی، زمستان 80

  جزوه "خطوط انتقال مخابرات" مهندس احمد علی ابدی،1388.

  ابراهیم نژاد، محمد، "آشنایی با تسلیحات غیر کشنده" ، انتشارات دانشگاه صنعتی مالک اشتر، تهران، چاپ اول، 1386.

  http://www.abovetopsecret.com/pages/ebomb.html

  http://www.cbsnews.com/stories/2003/03/25/iraq.html

  http://tinwiki.org/wiki/electromagnetic_pulse_bomb

  http://www.bbc.co.uk

  http://www.komar.cs.stthomas.edu/qm425/035/person2.html


تحقیق در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقاله در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروپوزال در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تز دکترا در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقالات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, گزارش سمینار در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, رساله دکترا در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی الکترونیک چکیده در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند. این پژوهش به معرفی بمب‌های الکترومغناطیسی، ماهیت این‌گونه بمب‌ها، نحوه عملکرد، ...

پایان نامه­ی کارشناسی ارشد در رشته­ی مهندسی برق- مخابرات (میدان) چکیده بررسی آثار تزویج در آرایه­ای از آنتن­های سیمی برای کاربرد در رادار پسیو همواره آشکار سازی اهدافی که از دید بصری مصون هستند مورد توجه بوده است. برای شناسایی اهداف می­توان از امواج الکترومغناطیس استفاده کرد. اولین قدم برای دریافت امواج، یک آرایه مناسب آنتن است. امواج پس از رسیدن به آنتن باعث شارش جریانی روی سطح ...

مقدمه تصور امکان ادامه زندگي امروزه بشر بدون وجود برق غير قابل باور به نظر مي رسد . در جهان کنوني قطع کوتاه مدت جريان برق مي تواند لطمات جبران ناپذيري به روند زندگي وارد نمايد . از اين روي نياز ان

چکيده مقاله گردآوري شده در مورد بررسي امواج الکترومغناطيسي در اطراف سيمهاي برق فشار قوي و تأثيرات آن: شامل قسمتهاي متنوع امواج و ميدانهاي الکترومغناطيسي، اندازه‌گيري ثابتهاي خط انتقال با استف

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق (گرایش قدرت) چکیده بررسی حالات گذرای الکترومغناطیسی در توربین­های بادی با توسعه روز­افزون توربین­های بادی، بالا بردن کارآیی آن حیاتی تر شده است. یکی از فاکتور­ها برای سنجش کارآیی توربین بادی، عملکرد آن در قبال مسائل حالت گذرا است. پدیده هایی که منجر به ایجاد حالات گذرای الکترومغناطیسی بر روی مزرعه بادی می شوند، به دو مقوله صاعقه و ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد دررشته روانشناسی تربیتی "M.A" چکیده پژوهش حاضر با هدف « بررسی رابطه بین سبکهای شناختی و یادگیری خودتنظیمی با دست برتری در دانشجویان» انجام شده است.جامعه آماری عبارت بود از کلیه دانشجویانی که در سال تحصیلی 93-92 در دانشگاه خوارزمی مشغول تحصیل بودند. نمونه شامل 90 نفر از دانشجویانی بودند که از طریق نمونه گیری تصادفی خوشه ای از طبقه زنان و ...

پایان­نامه­ی کارشناسی ارشد در رشته­ی مهندسی برق- گرایش مخابرات میدان چکیده بررسی و تحلیل ساختارهای انعکاس دهنده برگ در حوزه پلاسمونیک برای کاربرد قطعات پسیو در طراحی مدارمجتمع نوری، حد پراش کوچک­سازی عناصر نوری را محدود می­کند. پلاسمون پلاریتون­های سطحی که در سطح مشترک فلز و دی الکتریک انتشار می­یابند بر این محدودیت غلبه می­کنند. یکی از موضوعاتی که در این پایان نامه مطالعه می ...

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته عمران گرایش زلزله چکیده: سازه‌ ی پل‌ ها تحت اثر بارگذاری‌ های متنوعی قرار می‌گیرند و با توجه به میزان خطرپذیری که برای آنها در نظر گرفته شده طراحی می‌شوند. بارگذاری انفجاری از جمله بارهاییست که سلامت پل‌ها را تهدید می‌کند. ارزیابی میزان خسارت و عملکرد پل‌ها تحت اثر این بارگذاری به علت اهمیت راهبردی آنها ضروریست. در این پایان نامه طی چهار فصل سعی شده ...

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته: مهندسی عمران گرایش سازه چکیده یکی از پدیده هایی که می تواند در هنگام طراحی، اجرا و بهره برداری ساختمان ها بوجود آید، پدیده گسیختگی پیش رونده می باشد. این پدیده به صورت گسترش خرابی در یک سازه از یک المان به المان دیگر به طوری که در نهایت منجر به خرابی کل سازه و با بخش عمده ای از آن می شود، تعریف می شود. یکی از روش های ارزیابی پتانسیل وقوع ...

پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته: عمران - سازه فص 1-1-تعریف مسئله: همواره در علم مهندسی سازه، سعی در پیش‌بینی مجموعه رخدادهایی بوده است که در طول عمر مفید سازه، بر کارایی و استقامت آن اثر قابل‌توجهی داشته باشند. این عوامل می‌بایست حین طراحی سازه، مدنظر مهندس طراح قرارگرفته و بتواند پایداری سازه را در مواجهه با آن تأمین نماید. خرابی پیش‌رونده1 از آن دسته از عواملی است که دلیل ...

ثبت سفارش