پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

word 771 KB 32055 72
1389 کارشناسی ارشد صنایع دفاع - نظامی
قیمت قدیم:۹,۴۰۰ تومان
قیمت: ۷,۵۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان نامه

  جهت اخذ درجه کارشناسی الکترونیک

  چکیده

  در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند. این پژوهش به معرفی بمب‌های الکترومغناطیسی، ماهیت این‌گونه بمب‌ها، نحوه عملکرد، خطرات و چگونگی مقابله با آن‌ها می‌پردازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است. کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. یک بمب الکترو مغناطیسی سلاحی است که از وابستگی عمیق انسان به برق بهره می بردوبر همین اساس طراحی شده است

   

  مقدمه

  در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند.

  با پیشرفت دانش الکترو نیک و ارتباطات ، استفاده از لوازم جدید زندگی که اغلب الکترونیکی و مخابراتی هستند به مساله ای عادی تبدیل شده است . هر روز محصولات الکترونیکی جدیدی به بازار عرضه می شود و پس از مدتی کوتاه ، استفاده از آن محصول به صورت یک ضرورت در زندگی روزمره در می آید به گونه ای که فرض زندگی بدون آن محصول ناممکن یا حداقل بسیار مشکل به نظر می رسد . این مساله به صورت تشدید شده ای در سازمان های نظامی، تجاری ، رسانه ای و صنعتی نیز به چشم می خورد . وابستگی بسیار زیاد به تجهیزات الکترونیکی در این عرصه ها اگر چه اجتناب ناپذیر می نماید ، ولی در شرایط یک رویارویی نظامی ممکن است به یک نقطه ضعف بزرگ و اساسی تبدیل شود . چنانچه دشمن بتواند تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ما را از کار بیندازد و تجهیزات خود را از این خطر مصون نگه دارد ، در یک مبارزه امروزی که قدرت یک کشور وابسته به استفاده صحیح از این ابزارها می باشد ، برگ برنده مهمی را در اختیار خواهد داشت . با تولید پالس های الکترو مغناطیسی با عرض کوتاه ( انرژی کم ) و توان گذاری بسیار زیاد و ارسال این پالس ها به سمت تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی ، خطر تخریب این تجهیزات به صورت موقت و یا دائمی ممکن شده است البته وقوع این خطر در شرایطی ممکن است که تجهیزات خودی در مقابل این میدان های گذرای پر قدرت محافظت نشده باشند ، ولی چنان چه اصول صحیح مراقبت در برابر حملات EMP در تجهیزات رعایت شده باشد ، این خطر تا حد زیادی بر طرف می شود .

  روزی را تصور کنید که در یک شهر معمولی و در یک زمان، تمام دستگاههای الکتریکی روشن و در حال کار ناگهان سوخته و از کار می افتند. در چنین شهری پس از انفجار بمب الکترومغناطیسی بر فراز شهر در کسری از ثانیه 1 تا 2 میلیارد وات انرژی الکتریکی کلیه سیستمهای مخابراتی و رادیویی و تلویزیونی را از کار می اندازد.

  برق شهر قطع می گردد، مدار الکتریکی همه رایانه ها می سوزد، تمام باتریها و خازنها منفجر می شوند، لامپ تصویر همه تلویزیونها و مانیتورهای روشن یا خاموش می سوزد و ناگهان شهر در قهقرا فرو می رود.

  سیستمهای گرمازایی و سرمازایی، پمپهای آب و حتی ساعتهای مچی نیز ار کار می افتند. شهر بدون الکتریسته، موتور باتری، مخابرات و حرکت کاملاً فلج می شود و همه این اتفاقات در کسری از ثانیه پس از انفجار یک بمب الکترومغناطیسی در حوزه میدان مغناطیسی اتفاق می افتد.

  کاربرد بمبهای الکترومغناطیس می تواند سبب فلج شدن روند زندگی در مناطق بزرگ مسکونی شود. انفجار یک میدان مغناطیسی بسیار نیرومند در کسری از ثانیه آنچنان قدرت الکتریکی بالایی را در کلیه مواد هادی پیرامون خود القا نماید و آنها را از کار بیندازد. در جنگ افزارهای نسل الکترونیک، استفاده از سلاح مغناطیسی و امواج الکترومغناطیسی جایگاه ویژه ای داشته و مورد توجه سازندگان این قبیل سلاحها بوده است.

  بمب های الکترو مغناطیسی با انفجار خود  موج الکترو مغناطیسی پالسی بسیار بزرگی را در محیط منتشر می کنند که این پالس ها با نفوذ به سیستم های الکترونیکی قادر به تخریب عملکرد آن ها می باشند . این پالس ها ممکن است توسط انفجارهای هسته ای در ارتفاعات مختلف نیز به وجود آیند . اما نوع پالس ها و محدوده عمل آنها در حوزه زمان و فرکانس متفاوت از بمب های الکترو مغناطیسی می باشد . بمب های الکترو مغناطیسی ممکن است پالس های باند پهن و یا باند باریک تولید کنند که البته تولید پالس های باند باریک هدفمند ، فناوری پیشرفته تری را طلب می کند .لغت EMP[1] اصالتاً برای پالس های تولید شده توسط بمب های هسته ای به کار می رود و پالس های تولید شده توسط ادوات پرقدرت میکروویو بیشتر با نام HPM[2] پالسهای تولید شده توسط ادوات با پهنای باند بسیار زیاد UWB[3] و پالس های تولید شده توسط ذرات پر انرژی بیشتر با نام HEP-EMP شناخته می شوند . لیکن هنگام استفاده از لغت EMP در این کتاب تمام انواع پالس های الکترو مغناطیسی را اشاره می کنیم و برای تمایز بین انواع مختلف بر حسب مورد اشاره خواهیم کرد.

  تخریب عملکرد سیستم های اکترونیکی و مخابراتی در برابر امواج EMP ممکن است موقتی و یا دائمی باشند . تخریب موقت عملکرد سیستم به دو روش صورت می گیرد ، اول و مهمتر این که نفوذ انرژی الکترو مغناطیسی گذرا به داخل سیستم ها سبب به هم خوردن تنظیمات دستگاه شود که ممکن است با خاموش کردن و روشن کردن مجدد ، دستگاه قادر به ادامه فعالیت هر چند (احتمالاً ) با توانایی کمتر باشد ، دوم آن که به هر حال پالس الکترو مغناطیسی دامنه بزرگی دارد و محدوده وسیعی را در حوزه فرکانس مختل می کند و این مساله باعث مخفی شدن سیگنال های دیگر موجود در محیط شود و حداقل برای زمانی کوتاه  ارتباطات مختل می شود .

  اما در صورت عدم حفاظت از سیستم ها احتمال تخریب فیزیکی و دائمی سیستمهای الکترونیکی و مخابراتی هنگام وقوع یک انفجار هسته ای یا انفجار بمب الکترو مغناطیسی بسیار زیاد می باشد.بنابراین افزایش قابلیت سیستم های الکترونیکی و مخابراتی برای مقابله با حملات پالس های الکترو مغناطیسی مسئله ای بسیار ضروری و حیاتی برای کشور می باشد.

  سلاح های غیر کشنده

  یکی دو سالی است که واژه «سلاح های غیر کشنده» که گاهی نیز از آن با عناوین «تکنولوژی های کمتر کشنده» و یا «ناتوان ساز» یاد می شود وارد فرهنگ اصطلاحات نظامی شده و به طور روز افزونی در این زمینه مطالبی در نشریات تخصصی نظامی و حتی نشریات غیر تخصصی به چاپ می رسد. طرفداران تکمیل و بکارگیری این سلاح ها معتقدند که با بکار گرفتن آنها یکی از رویاهای بسیار کهن نظامی، یعنی شکست دشمن، بدون نیاز به کشتن او، به حقیقت می پیوندد. در ضمن، این سلاح ها کاربردهای فراوانی در زمینه برخوردهای پلیسی و سرکوب شورش نیز دارند.

   

  ترکیب این توانایی های بالقوه که بازار گسترده و پرسودی را برای شرکتهای سازنده تسلیحات نوید
  می دهد به ویژه در زمان کاهش مستمر بودجه های نظامی در کشورهای غربی در دوران پس از جنگ سرد و تلاش نیروهای مسلح غربی و به ویژه آمریکا در حفظ دیوان سالاری گسترده نظامی خود و نیز شرایط سیاسی و اجتماعی حاکم بر این کشورها و حساسیت آنها در برابر تلفات جنگ، همگی دست به دست یکدیگر داده و تلاش در زمینه تکمیل چنین سیستم هایی را گسترش داده اند.

   

   

   
  2-1-1- تعریف سلاح های غیر کشنده

  آمریکا، یکی از فعالترین کشورها در عرصه این نوع تسلیحات می باشد، از میان نیروهای مسلح آمریکا، فعالیت نیروی زمینی در این مورد احتمالاً بیش از سایر نیروهای مسلح این کشور می باشد همین رابطه در سپتامبر 1992، «فرماندهی آموزش و دکترین» نیروی زمینی، گزارشی با نام «مفاهیم عملیاتی برای اقدامات ناتوان سازی» منتشر نمود. این گزارش مقدماتی، اقدامات ناتوان سازی و توانایی های مورد نیاز برای اجرای آنها را در طی 15 سال آینده، مشخص می کند. در عین حال، این گزارش تأکید نمود که تحقیقات در این باره، تنها در موارد معدودی به مراحل پیشرفته رسیده است. رؤسا، تأکید نموده اند که گزارش پیش گفته بسیار مقدماتی بوده و نمایانگر سیاست رسمی نیروی زمینی ایالات متحده نیست.

  در هر حال، این مبحث، تعریف روشنی از سلاح های غیر کشنده ناتوان ساز را ارائه می دهد. بر اساس این تعریف «سلاح های غیر کشنده ناتوان ساز علیه اجزای سیستم ها، یا توانایی های فرد و یا حواس او و برای جلوگیری از انجام عملیات عادی وسایل و یا افراد، به کار گرفته می شود. این سلاح ها موجب وارد آمدن صدمات انسانی، مانند کاهش قدرت دید، از دست دادن تعادل و یا بروز حالت تهوع می شوند. در ضمن، این سلاح ها می توانند از استفاده و یا وارد آمدن صدمه به تجهیزات، مانند وسایل اپتیکی و الکترو اپتیکی و تجهیزات الکترونیکی جلوگیری کنند.

   

 • فهرست:

  فصل اول – مقدمه

  فصل دوم – کلیات

  فصل سوم – امواج الکترومغناطیس

  فصل چهارم – پالس الکترومغناطیس هسته‌ای

  فصل پنجم – ماهیت بمب‌های الکترومغناطیس

  فصل ششم – سازگاری با حملات EMP

  نتیجه‌گیری

  منابع و مآخذ

   

  منبع:

   

  ماهنامه صنایع هوایی، شماره 211

  ماهنامه عصر الکترونیک

  مقالات  دکتر محمد مهدی دانایی، زمستان 80

  جزوه "خطوط انتقال مخابرات" مهندس احمد علی ابدی،1388.

  ابراهیم نژاد، محمد، "آشنایی با تسلیحات غیر کشنده" ، انتشارات دانشگاه صنعتی مالک اشتر، تهران، چاپ اول، 1386.

  http://www.abovetopsecret.com/pages/ebomb.html

  http://www.cbsnews.com/stories/2003/03/25/iraq.html

  http://tinwiki.org/wiki/electromagnetic_pulse_bomb

  http://www.bbc.co.uk

  http://www.komar.cs.stthomas.edu/qm425/035/person2.html


تحقیق در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقاله در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروپوزال در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تز دکترا در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقالات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه درباره پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, گزارش سمینار در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی, رساله دکترا در مورد پایان نامه بررسی بمب های الکترومغناطیسی

پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی الکترونیک چکیده در دورانی که بافت و ساخت تمامی جوامع تا حدود بسیار زیادی به دستاوردهای علمی از نوع الکترونیکی وابسته است و همه امور از تجهیزات بیمارستانها گرفته تا شبکه های مخابراتی و رایانه های بانکها و موسسات بزرگ مالی و نظامی همگی متکی به ساختارهای الکترونیکی هستند. این پژوهش به معرفی بمب‌های الکترومغناطیسی، ماهیت این‌گونه بمب‌ها، نحوه عملکرد، ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکاترونیک چکیده فارسی هدف از این پروژه معرفی یک رویکرد جدید برای عیب یابی خطوط لوله انتقال گاز با استفاده از امواج مکانیکی است که این روش بسیار ارزان تر و آسان تر از روش های دیگری است. که در حال حاضر مشغول به کار هستند. این خطوط معمولا در شرایط محیطی سخت و دور از دسترس و در مسافت های طولانی قرار دارند و استفاده از سیستم ...

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق (گرایش قدرت) چکیده بررسی حالات گذرای الکترومغناطیسی در توربین­های بادی با توسعه روز­افزون توربین­های بادی، بالا بردن کارآیی آن حیاتی تر شده است. یکی از فاکتور­ها برای سنجش کارآیی توربین بادی، عملکرد آن در قبال مسائل حالت گذرا است. پدیده هایی که منجر به ایجاد حالات گذرای الکترومغناطیسی بر روی مزرعه بادی می شوند، به دو مقوله صاعقه و ...

پایان نامه­ی کارشناسی ارشد در رشته­ی مهندسی برق- مخابرات (میدان) چکیده بررسی آثار تزویج در آرایه­ای از آنتن­های سیمی برای کاربرد در رادار پسیو همواره آشکار سازی اهدافی که از دید بصری مصون هستند مورد توجه بوده است. برای شناسایی اهداف می­توان از امواج الکترومغناطیس استفاده کرد. اولین قدم برای دریافت امواج، یک آرایه مناسب آنتن است. امواج پس از رسیدن به آنتن باعث شارش جریانی روی سطح ...

چکيده مقاله گردآوري شده در مورد بررسي امواج الکترومغناطيسي در اطراف سيمهاي برق فشار قوي و تأثيرات آن: شامل قسمتهاي متنوع امواج و ميدانهاي الکترومغناطيسي، اندازه‌گيري ثابتهاي خط انتقال با استف

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکاترونیک چکیده فارسی هدف از این پروژه معرفی یک رویکرد جدید برای عیب یابی خطوط لوله انتقال گاز با استفاده از امواج مکانیکی است که این روش بسیار ارزان تر و آسان تر از روش های دیگری است. که در حال حاضر مشغول به کار هستند. این خطوط معمولا در شرایط محیطی سخت و دور از دسترس و در مسافت های طولانی قرار دارند و استفاده از سیستم ...

پايان نامه مقطع کارشناسي رشته مهندسي مخابرات -1 مقدمه رادار يک سيستم الکترومغناطيسي است که کاربردهاي مختلف مي تواند داشته باشد اما مهم ترين مزيت رادار توانايي آن در محاسبه مسافت مي باشد در ا

پایان نامه تحصیلی برای دریافت درجه کارشناسی ارشد رشته جغرافیای طبیعی گرایش اقلیم شناسی در برنامه ریزی محیطی چکیده یکی­از بیماری­های قرن حاضر که متاسفانه، جوانان خصوصاً دختران و زنان جوان به آن مبتلا می­شوند بیماری (MS)‌ می­باشد که هنوز از نظر پزشکان متخصص دنیا علت آن مشخص نیست و متاسفانه نظریات گوناگونی را عنوان می­کنند که پایه و اساس علمی درستی ندارد. این بیماری را اتوایمیون یا ...

پایان­نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق-مخابرات سیستم چکیده بررسی روش­های حذف سیگنال­های تداخلی در کانال مراقبت در رادار های پسیو مبتنی بر سیگنال DVB-T در این پایان­نامه عملکرد روش­های وفقی در تضعیف سیگنال­های تداخای شامل سیگنال مسیرمستقیم و کلاتر و میزان پیچیدگی محاسباتی روش­ها بررسی و پارامترهای مناسب هر روش در رادار پسیو مبتنی بر سیگنال DVB-T استخراج شده است. در این ...

پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته برق مخابرات (میدان) در این پایان­نامه، یک آنتن میکرواستریپی پچ با تغییراتی بسیار موثر در صفحه زمین و بخش تشعشعی آن جهت افزایش کارآیی، ایجاد حالات متنوع از پاسخ فرکانسی و امکان کنترل این حالات مورد مطالعه قرار می­گیرد. تغییرات اعمال شده بر روی این آنتن باعث ایجاد یک ساختار جدید از آنتن­های میکرواستریپی شده که فرمتی شبیه آنتن پچ ...

ثبت سفارش