پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP

word 5 MB 30525 161
1394 کارشناسی ارشد مهندسی شیمی
قیمت قبل:۳۶,۱۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۲۹,۸۵۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان‌نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شیمی

  امروزه ایجاد محیطی ایمن که در آن تمامی عوامل آسیب‌رسان شناسایی، ارزیابی، حذف یا کنترل گردیده تا سلامت افراد و تأسیسات را تضمین نماید از اولویت‌های مدیریت‌های صنعتی می‌باشد، علم ایمنی نیز همانند نگرش سنتی به ایمنی عکس‌العملی بوده است یعنی تا هنگامی که حوادث رخ نمی‌داد مدیران به فکر یافتن اشکالات و رفع آنها بر نمی‌آمدند. در دهه‌های اخیر ملاحظات وجدانی و اخلاقی صاحبان صنایع در کنار الزامات قانونی و تعهدات بیمه‌ای، توجه به علم ایمنی را در جایگاهی ویژه قرار داده است. در این میان از تأثیر زیاد ایمنی بر سود‌آوری و افزایش رقابت با همکاران نیز نباید غافل شد. بنابراین توجه به ایمنی با نگرش پیشگیرانه نسبت به حوادث به ‌خصوص در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی که پتانسیل بالایی جهت ایجاد سوانح انسانی و زیست‌محیطی دارند، محور توجه قرار گرفته است.

  صنعت گاز در ایران به دلیل وجود ذخایر عظیم گازی در این کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پالایشگاه‌های گاز یکی از مهم‌ترین قسمت‌های این صنعت به شمار می‌روند و لزوم افزایش ایمنی در این بخش‌ها از مهم‌ترین موارد مورد توجه همه می‌باشد زیرا کوچک‌ترین مشکلی در این صنعت علاوه بر فجایع عظیم زیست‌محیطی و انسانی ممکن است مسایل اقتصادی جبران‌ناپذیری را به کشور تحمیل نماید.

  روش‌های متعددی جهت افزایش فرایندهای جاری در صنایع گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند که مطالعه مخاطرات و راهبری فرآیند[1] یکی از بهترین این روش‌ها است. استفاده از این روش در کشورهای صنعتی به صورت یک الزام مطرح می‌شود اجرای این سیستم در کشورهای رو به توسعه شدیداً توصیه شده و در بسیاری از صنایع نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اجرای سیستم HAZOP در پالایشگاه‌های ایران به منظور افزایش ایمنی سیستم‌ها به یکی از مهم‌ترین کارهای قابل انجام در این کارخانجات تبدیل شده و تاکنون در بسیاری از صنایع مرتبط با نفت، گاز و پتروشیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  از کارهای انجام شده در این صنایع می‌توان به مطالعه HAZOP و ارزیابی ریسک برای واحد اوره مجتمع پتروشیمی شیراز، واحدهای شیرین‌سازی مجتمع پتروشیمی رازی، واحد تولید اکسید اتلین مجتمع پتروشیمی اراک، واحد تولید فلور- UCF اصفهان واحد‌های بی‌کربنات‌سدیم مجتمع پتروشیمی شیراز، واحد بازیافت LPG پالایشگاه گاز کنگان، واحد تولید پلی‌استایرن پتروشیمی تبریز، واحد‌‌های بالادستی منطقه دهران و دانان، واحد آبگیری از دریا در پتروشیمی مبین و واحد آیزوماکس شرکت پالایش نفت بندرعباس اشاره نمود. البته فعالیت‌های انجام شده در این زمینه بسیار زیاد و رو به پیشرفت است و هر روز واحدهای بیشتری از مجتمع پتروشیمی تحت این مطالعه قرار می‌گیرند[1].

  دلایل ضرورت و توجیه اجرای پروژه در واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی:

  1. با توجه به اینکه بیش از 5 سال از زمان نصب و راه‌اندازی این واحد می‌گذرد و این در حالی است که در واحد Utility هیچ‌گونه مطالعات HAZOP موجود و در دسترس ‌نمی‌باشد و پس از بهره‌برداری واحد، مطالعات شناسایی مخاطرات از طریق مطالعات HAZOP انجام نگردیده است.

  2. حجم سرمایه‌گذاری بالا به همراه اهمیت بعد استراتژیک تأمین سوخت و انرژی مستمر و مداوم ایجاب می‌کند عوامل مخاطره‌آمیز و عواملی که باعث کاهش نرخ تولید و یا برهم زننده کیفیت محصول می‌گردد، شناسایی و تدابیر لازم برای حذف آن‌ها اتخاذ گردد.

  3. مراکز دولتی و افراد همیشه در مقابل تغییرات مقاومت نشان می‌دهند. ارائه‌ راهکار‌های علمی، مدون و مستدل از طریق گروهی متخصص و زبده با کمک تجربیات پرسنل خود مجتمع، راه را برای بهبود هر چه سریع‌تر سطح ایمنی و عملیاتی سیستم هموارتر می‌نماید.

  هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم ناشی از حوادث هر ساله صدمات مالی و جانی قابل توجهی را متوجه صنایع کشور و علی‌الخصوص صنعت پالایش گاز به دلیل ماهیت فعالیت‌های این صنعت به عنوان یکی از صنایع پرمخاطره کشور می‌سازد، لذا برای جلوگیری از وقوع چنین حوادثی، استفاده از یک روش سیستماتیک برای شناسایی مخاطرات پنهان موجود در واحدهای صنعتی و بازبینی مستمر آن ضروری است.

   بسیاری از مدیران و کارشناسان توجه به مسائل ایمنی را صرفه‌جویی در وقت و سرمایه قلمداد می‌کنند. پیاده‌سازی برنامه‌های ایمنی در واحدهای صنعتی، شناسایی پتانسیل‌های خطر و ارائه راهکارهای اجرایی برای پیشگیری و کاهش صدمات ناشی از حوادث، می‌تواند مزایای بسیاری را به لحاظ اقتصادی و استفاده بهینه از زمان در برداشته باشد. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  کاهش هزینه‌های مربوط به:

  تخریب تجهیزات

  وقفه در کار

  راه‌اندازی مجدد و رسیدن به حالت یکنواختی در فرآیندهای پیوسته

  اتلاف مواد

  غیبت کارکنان صدمه دیده در حوادث

  انتقال و معالجه مصدومین

  آموزش نفرات جدید

  افزایش بازده در استفاده از منابع و به تبع آن بالا رفتن سودآوری اقتصادی شرکت

  افزایش راندمان تولید

  بالا بردن کیفیت محصولات

  نشان دادن تعهد مدیریت سازمان نسبت به موارد ایمنی و بهبود مستمر

  افزایش اعتبار سازمان در مورد رعایت اصول ایمنی و بهداشت کار

  این پایان‌نامه مشتمل بر 5 فصل می‌باشد که در فصل اول تعاریفی مرتبط با ایمنی و شرح اجمالی از روش‌های مختلف و متعارف شناسایی مخاطرات آمده است. در ادامه و در فصل دوم روش HAZOP به طور کامل و مطابق با استاندارد‌های موجود و به منظور آشنایی خوانندگان و همکاران محترم پروژه بیان گردیده است. در فصل سوم فرآیند Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی به همراه توضیحات بخش ورودی واحد و مباحث کنترلی آنها به تفصیل شرح داده شده است. در فصل چهارم نحوه‌ی انجام مطالعات HAZOP در واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی و فرضیات و ملاحظات انجام کار بیان شده است و در فصل پنجم نتیجه‌گیری و پیشنهادات از کل پروژه به طور مفصل شرح داده شده است.

  فصل اول
  مقدمه‌ای بر ایمنی و روش‌های شناسایی مخاطرات

  1-1- تاریخچه ایمنی در صنعت[1 و 2]

  1-1-2- سلامت و جنبش ایمنی، از گذشته تا حال

  از دیرباز معمولاً لزوم ارتقاء ایمنی زمانی احساس می‌شد که فقدان ایمنی منجر به وقوع شرایطی با پیامدهای ناگوار اجتماعی یا اقتصادی می‌گردید. وقوع حوادث در تأسیسات صنعتی و سیستم‌های تکنولوژیک لزوم تداوم تحول در تحقیقات ایمنی در زمینه استانداردهای ایمنی، ریشه‌یابی رویدادها و حوادث، اصلاح روش‌های ارزیابی ایمنی و شناخت مخاطرات، نقش عوامل موثر بر ایمنی را نشان می‌دهد. معمولاً در پی شوک وقوع یک حادثه، مدیریت تأسیسات صنعتی و سیستم‌های تکنولوژیک، تصمیم به ریشه‌یابی عوامل به وجود آورنده شرایط ناگوار مذکور می‌کند. چنانچه این ارزیابی‌ها به درستی انجام نشوند ریشه‌های فعال به وجودآورنده حوادث بدون تغییر در سیستم باقی می‌مانند و در فرصت‌های دیگر و در ترکیب با شرایط خاص بهره‌برداری، خرابی‌های سخت‌افزاری، خطاهای انسانی و نقایص سازمانی به شکل یک حادثه دیگر سر بیرون می‌آورد.

  از ابتدای فعالیت‌های ناچیز در یک دفتر کوچک در شیکاگو در سال 1913، انجمن ملی ایمنی به صورت فراگیر رشد کرده، سازمان ایمنی با هزاران عضو از تجارت، صنعت، کشاورزی، آموزش و پرورش، حزب کارگر و دولت وسعت یافته است. پیشرفت‌های جنبش ایمنی در آمریکا هم‌زمان و به موازات انجمن ملی ایمنی[2] (NSC) بود. در اوایل سال‌های 1900 حوادث صنعتی در این کشور پیش پاافتاده بود؛ برای مثال، در سال 1907 بیش از 3200 نفر از مردم در حوادث معدن کشته شدند. در همین زمان قانون، سابقه، و عقیده عمومی، همگی متوجه مدیریت بود. حمایت‌های کمی برای ایمنی کارگران وجود داشت. کارگران صنعتی امروزی در وضعیت بهتری از همکاران خود در گذشته هستند. حوادث صنعتی منجر به کشته شدن کارگران، کمتر از نیمی از پیشینیان آنها در 60 سال گذشته است. بر اساس NSC میزان مرگ رایج ناشی از صدمات مربوط به کار بطور تقریبی 4 نفر از هر 100000 نفر یا کمتر از یک ثلث میزان 50 سال قبل است.

  پیشرفت‌ها در ایمنی از قبل تاکنون نتیجه فشار به قانون برای ترقی سلامت و ایمنی بود، پیوسته هزینه‌های فزآینده مربوط شده به حوادث و صدمات و حرفه‌ای‌سازی ایمنی مانند یک شغل و حرفه بوده است. پیشرفت‌ها در آینده احتمالا مانند یک نتیجه بزرگ آگاه کننده از تأثیر هزینه و حاصل رقابتی سودمند از کارخانه‌ای ایمن و سالم است.

  یک جعبه کمک‌های اولیه یا تدارکات کمک‌های اولیه باید در دسترس باشد، و مدیر ایمنی و سلامت باید نظر یک پزشک را در مورد انتخاب مواد آنها جویا شود. متأسفانه، متخصصان پزشکی برای دادن این چنین نظری دو دل هستند، شاید برای اینکه آنها از درگیری بعدی در محاکم قضایی برای حوادث رخ داده به علت کافی نبودن مواد موثر، می‌ترسند. مدیران ایمنی و سلامتی باید تمام تلاششان را بکنند تا این نظر و سپس مدارک آنچه انجام شده را بدست آورند و تهیه کنند.

   

  1-1-3- پیشرفت‌های اولیه ایمنی:

  برای کارآموزان جدید سلامت و ایمنی صنعتی مهم است که مطالعات‌شان را با نگاهی به گذشته آغاز کنند. درک کردن و فهمیدن گذشته می‌تواند کمک کند به آزمودن حرفه‌ای سلامت و ایمنی در گذشته و آینده. پیشرفت‌های جدید در سلامت و ایمنی از نظر پیوستگی با گذشته در ارتباط‌اند و هر یک مجزا نبوده و هر یک مستقل نیستند، نسبتاً آنها قسمت طولانی پیشرفت مستمر در جنبش سلامت و ایمنی هستند.

   این پیوستگی بطور محدود و کم از مصر باستان آغاز شده و از معابد و اهرامی که ثابت باقیمانده‌اند می‌توان مشاهده کرد مصریان مردم کوشایی بودند. خیلی از کارگران برده بودند و شواهد فراوانی وجود دارد که برده‌ها شرایط مناسبی نداشتند. درخواست آنها نیاز به شرایط بهتر و رفتار مناسب با آنها توسط کارفرمایان سخت‌گیر بود.

  یکی از این موارد در زمان حکومت رامسس دوم رخ داد، که ساخت یک عمارت بزرگ را بر عهده داشت. برای تأمین حفاظت نیروی کار بطور شایسته که این معبد عظیم را به اسم او می‌ساختند، رامسس یک سرویس پزشکی صنعتی برای مراقبت از کارگران ساخت آن‌ها به استحمام روزانه در رود نیل و معاینات پزشکی منظم و معین نیاز داشتند. کارگران بیمار قرنطینه می‌شدند.

   

  [1] HAZOP

  [2] National Safety Society

  Abstract

   

  Considering safety measures in industrial and chemical facilities is a fundamental issue. Statistical figures and facts display the great impact of industrial accidents on humans’ life as well as economical and environmental damages. Industrial accidents are amounted to high percentages of accidents around the globe. In addition, some of these damages are irreversible. Therefore, discovering and preventing these damages and assessment of the risks which lead to these damages, requires specific strategies and guidelines in addition to risk analysis in industrial units. In this research paper, risk assessment and risk analysis of utility unit of Fifth Gas Refinery of South Pars Gas Complex has been studies. HAZOP Technique has been used for risk assessment of this Unit, which has been established to detect the procedural problems, so, the existing deviation has been assessed by HAZOP team. The result of the study showed the use of experts’ recommendations from HAZOP method for risk management and increasing safety and procedural measurements of the Unit. Based on compiled expertise, utility unit efficiency depends strongly on flow and compression for this unit, since the in flow stores in reservoirs initially and distributed in this unit with a proper pressure. Therefore, it is vital to regulate these parameters as far as possible and prevent their inadequate increase and decrease. The flow circulates in system with a normal procedural pressure rate and can prevent the probable damages such as lines break down due to high sensitivity against high tension and stoping pump and unit being out of service due to decrease of flow.

  The most important recommendations in this study include: installation of temperature and pressure alarms in unit. Therefore, based on the obtained results from this study, unit setup guidelines and policies have been reformed. 

 • فهرست:

  فصل اول: مقدمه‌ای بر ایمنی و روش‌های شناسایی مخاطرات... 5

  1-1- تاریخچه ایمنی در صنعت... 6

  1-1-2- سلامت و جنبش ایمنی، از گذشته تا حال.. 6

  1-1-3- پیشرفت‌های اولیه ایمنی.. 7

  1-1-4- حوادث و اثرات آنها در صنعت... 8

  1-1-5- هزینه‌های حوادث.. 8

  1-2- مروری بر فجایع عظیم صنعتی در گذشته. 9

  1-2-1- حادثه عظیم نیروگاه هسته ای چرنوبیل.. 9

  1-2-2- آتش‌سوزی در مجتمع پتروشیمی پردیس یک عسلویه. 11

  1-2-3- انفجار فیسین فرانسه: 11

  1-2-4- آتش‌سوزی و انفجار در سکوی تولید نفت دریای شمال، پایپر آلفا 11

  1-2-5- حادثه بوپال هندوستان.. 12

  1-2-6- انفجار در مجتمع پتروشیمی خارک... 12

  1-3 تعاریف... 13

  1-3-1- ریسک... 13

  1-3-2- مخاطره 13

  1-3-3- واقعه. 13

  1-3-4- حادثه. 14

  1-3-5- ایمنی.. 14

  1-3-6-ریسک قابل تحمل.. 14

  1-4- معیار اندازه‌گیری ریسک... 14

  1-4-1- شاخص ریسک... 14

  1-4-2- شدت متوسط تلفات.. 15

  1-4-3- ریسک شخصی.. 15

  1-4-4- ریسک جمعی.. 15

  1-5- ارزیابی ریسک... 15

  1-6- شناسایی مخاطرات.. 16

  1-6-1- مرور ایمنی.. 17

  1-6-2-آنالیز چک لیست... 18

  1-6-3- آنالیز پرسش.... 18

  1-6-4- تحلیل مواد موجود در فرآیند وشرایط بحرانی.. 19

  1-6-5- تجزیه و تحلیل مقدماتی خطر(PHA) 19

  1-6-6- مطالعه مخاطرات و راهبری (HAZOP) 20

  1-6-7- تحلیل مخاطرات.. 20

  1-6-8-تحلیل عیب‌ها و اثرات.. 21

  1-7- مدل‌سازی پیامد. 21

  1-9- محاسبه ریسک... 22

  1-9-1- منحنی F-N 22

  1-9-2- معیارهای پذیرش ریسک... 24

  1-10- کاهش ریسک... 25

  1-11- نتیجه گیری.. 26

  فصل دوم: تجزیه و تحلیل مخاطرات و راهبری سیستم.. 28

  2-1- مقدمه. 29

  2-2- تعریف HAZOP. 29

  2-3- دلایل فراگیر شدن روش HAZOP. 29

  2-4- شرح فعالیت‌ها در روش HAZOP. 30

  2-5- اطلاعات شروع به کار 30

  2-6- مراحل HAZOP. 31

  2-7- گروه HAZOP. 31

  2-8- جدول HAZOP. 34

  2-8-1- ورودی‌های جدول HAZOP. 35

  2-9- نرم‌افزارهای کاربردی و دلایل استفاده از آنها. 38

  2-10- معایب عمده روش HAZOP. 40

  2-11- ماتریس ریسک... 40

  2-12 – انتگراسیون مدل ریاضی به عنوان راهکار پیشنهادی جهت بهبود معایب روش HAZOP. 42

  2-13– نتیجه‌گیری: 42

  فصل سوم: شناخت کلی واحد utility مجتمع گازپارس جنوبی... 44

  3-1- مقدمه. 45

  3-1-1- شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی: 46

  3-2-1- واحد 100: سیلابه گیر، تجهیزات دریافت و HP separator 47

  3-2-2- واحد 101: شیرین‌سازی گاز 49

  3-2-3- واحد 102: احیاء گلایکل.. 49

  3-2-4- واحد 103: تثبیت میعانات گازی.. 50

  3-2-5- واحد 104: نم‌زدایی و حذف جیوه 50

  3-2-6- واحد 105: بازیافت اتان.. 51

  3-2-7- واحد 106: صادرات گاز 52

  3-2-8- واحد 107: جداسازی گاز مایع. 53

  3-2-9- واحد 108: بازیافت گوگرد. 53

  3-2-9-1- مرحله کلوس (Clause) 54

  3-2-9-2- مرحله گاز زدایی.. 54

  3-2-9-3- آشغال‌سوز  (Incinerator) 55

  3-2-10- واحد 109: جداسازی گازهای اسیدی و هیدروکربن‌ها از آب.. 55

  3-2-11- واحد 110: پشتیبان واحد 103. 56

  3-2-12-واحد 111: پروپان خنک کننده 56

  3-2-13- واحد 113: احیا کاستیک... 57

  3-2-14- واحد 114: فرآوری پروپان.. 58

  3-2-15- واحد 115: فرآوری بوتان.. 59

  3-2-16- واحد 116: فرآوری اتان.. 59

  3-2-16-1- بخش جذب (Absorber) 60

  3-2-16-2- بخش احیا (Regeneration) 60

  3-2-16-3-بخش آبگیری (Dehydration) 60

  3-2 -17- واحد 121: تولید بخار آب.. 61

  3-2-18- واحد122: گاز سوخت (fuel gas) 62

  3-2-19- واحد 123: تولید هوای ابزاردقیق.. 63

  3-2-20- واحد124: تولید نیتروژن.. 64

  3-2-21- واحد 125: تأمین آب.. 65

  3-2-22- واحد 126: شیرین‌سازی آب.. 66

  3-2-23- واحد 127: تولید آب بدون املاح. 67

  3-2-24- واحد 128: تولید آب آشامیدنی (potable water) 67

  3-2-25- واحد 129: تصفیه پسابهای صنعتی.. 68

  3-2-25-1- تصفیه آب روغنی و هیدرو کربن ها 68

  3-2-25-2- تصفیه آب‌های شیمیایی.. 68

  3-2-25-3- تصفیه فاضلاب انسانی.. 69

  3-2-26- واحد130: آب آتش‌نشانی.. 70

  3-2-27- واحد 131: تأمین سوخت مصرف‌کننده‌های دیزلی.. 71

  3-2-28- واحد132: آب خنک‌کن.. 71

  3-2-29- واحد 140: مشعل‌ها (flares) 72

  3-2-30- واحد 141: مخزن درین.. 72

  3-2-31- واحد 142: حوضچه‌سوزان (Burn Pit) 73

  3-2-32- واحد 143: مخازن میعانات گازی.. 73

  3-2-33- واحد 144: جامد‌سازی گوگرد. 74

  3-2-34- واحد 145: ذخیره پروپان جهت سردسازی.. 74

  3-2-35- واحد 146: ذخیره مواد شیمیایی.. 74

  3-2-36- واحد 147: ذخیره‌سازی پروپان صادرات.. 75

  3-2-37- واحد 148: ذخیره‌سازی بوتان صادرات.. 76

  فصل چهارم: مطالعات HAZOP واحد Utility  پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی... 77

  4-1- مقدمه. 78

  4-2- مدارک مطالعات HAZOP واحد Utility پالایشگاه پنجم. 79

  4-2-1- اعضای تیم HAZOP. 79

  4-2-2- لیست شماره نقشه‌های به کار رفته درHAZOP. 79

  4-2-3- لیست گره‌ها 80

  4-2-4- بررسی انحرافات در هر گره 83

  4-2-5- جداول HAZOP : شامل کلیه جداول نهایی شده می‌باشد. (Worksheet) 83

  4-2-5-1- تفسیر جدول الف-61-کاهش/قطع جریان در سیستم ورودی آب دریا به مخزن101. 84

  4-2-6- لیست پیشنهادات ارائه شده در جلسات HAZOP. 85

  4-3- فرضیات و ملاحظات در انجام مطالعات HAZOP. 85

  4-4- راه‌کارهای مؤثر برای کاهش ریسک در واحد Utility پالایشگاه پنجم. 86

  4-4-1- تجهیزات حفاظت فردی.. 86

  4-4-2- مواد فرآیندی.. 86

  4-4-3- بهداشت کار 87

  4-4-4- حوادث.. 87

  4-4-5- آموزش... 87

  4-4-6- تعمیرات و نگهداری.. 87

  4-4-7- فرآیند. 88

  4-4-8- ایمنی.. 88

  4-4-9- مدیریت... 88

  4-5- نتیجه‌گیری.. 88

  فصل: پنجم نتیجه‌گیری و پیشنهادات... 89

  5-1- مقدمه. 90

  5-2- پیشنهادات عمومی.. 90

  5-3- نتایج حاصل از مطالعه مخاطرات و راهبری (HAZOP) 91

  5-3-1- پیشنهادات سخت‌افزاری.. 92

  5-3-2- پیشنهادات دستورالعملی و توصیه‌ها 95

  5-3-3- پیشنهادات مطالعاتی و تحقیقاتی.. 97

  5-4- پیشنهاداتی برای کارهای آینده 97

  مراجع. 98

  پیوست‌ها 101

  پیوست (الف): مدارک HAZOP. 102

  پیوست (ب): گره‌بندی انجام شده بر روی نقشه‌های p&id واحدUtility پالایشگاه پنجم. 132

  پیوست (ج): پرسش‌نامه HSE. 139

   

  منبع:

   

  کاظمی ب.، ایمنی و بهداشت کار (حفاظت صنعتی)، چاپ دوم، پشوتن 1382.

  سپانلو ک.، نگرش نوین به ایمنی، بخش تحقیقات و توسعه ایمنی هسته‌ای، اولین همایش ملی مهندسی ایمنی و مدیریت HSE، دانشگاه صنعتی شریف، تهران، اسفند 1384.

  گوهررخی م.، ارزیابی کیفی و کمی ریسک در واحدهای فرآیندی، روش‌های بررسی حوادث و شبیه سازی شبکه فلر با نرم‌افزار Aspen flare net، انتشارات دانشگران صنعت پژوه، 1388.

  گوگل م.، شناسایی مخاطرات و آنالیز کیفی ریسک در صنایع فرآیندی توسط نرم‌افزار PHA-pro، انتشارات دانشگران صنعت پژوه، 1384.

  Kletz, T., Learning from Accidents, Third ed., Gulf Professional Publishing, Oxford, 2001.

  Arendt, J. S. and Lorenzo, D. K., Evaluating Process Safety in the Chemical Industry, American Institute of Chemical Engineers, New York, 2000.

  Drs. P. L. B. A Van Geel, Guidelines for Quantitative Risk Assessment, 2005.

  Guideline for Risk Based Process Safety, center for chemical process safety, john Wiley&Sons, 2005.

  Mannan S., Lee’s Loss Prevention in the Process Industries, Third ed., Vol. 1, Elsevier Inc, 2005.

  Tixier, J., Dusserre, G., Salvi, O., Gaston, D., Review of 62 risk analysis methodologies of industrial plants. Journal of Loss Prevention in the Process Industries, Vol. 15, NO. 4, pp. 291-303, 2002.

  Dennis, P., Nolan, P. E., Application of HAZOP and What-If safety reviews to the petroleum, New Jersey, USA, petrochemical & chemical industries, 1994.

  Guideline for Hazard Evaluation Procedure, Center for Chemical Process Safety, Wiley Interscience, New York, 2008.

  Keletz, T., Hazop and Hazan, 4th ed., Taylor and Francis, 1999.

  Casal, J., Evaluation of the effects and consequences of major accidents in industrial plants, Vol. 8, 2007.

  Handbook Failure Frequencies, LNE Department, Environment and Energy Policy Unit, Safety Reporting Division, 2002.

  Ericson, Clifton A., Hazard analysis techniques for system safety, USA, 2005.

  Van Geel, Methods for Determining and Processing Probabilities, 2005.

  Swann, C. D., Preston, M. L., Twenty-five years of HAZOPs. Journal of Loss Prevention in the Process Industries, Vol. 8, NO. 6, pp. 349-353, 1995.

  Keletz T., HAZOP-past and future. Reliability engineering and system safety, Vol. 55, NO. 3, pp. 263-266, 1997.

  Dunjo, J., Fthenakis, V., Vilchez, J. A., Arnaldos, J., Hazard and operability (HAZOP) analysis, a literature review, Journal of Hazardous Materials, Vol. 173, NO. 1-3, pp. 19-32, 2010.

  Macdonald, D., Practical Hazops Trips and Alarms, IDC Technologies, Elsevier; 2004.

  Hyatt, N., Guidelines for Process Hazards Analysis, Hazards Identification & Risk Analysis. Canada, Dyadem Press, 2003.

  Eizenberg, S., Shacham, M., Brauner, N., Combining HAZOP with dynamic simulation-Applications for safety education, Journal of Loss Prevention in the Process Industries, Vol. 19, NO. 6, pp. 754-761, 2006.

  Richard, P. P., Hazmat Data for first Response, transportation, Storage and Security, Wiley Interscience, New Jersey,2004.

  Kohl, T., Nielsen, R., Gas purification, fifth ed., Gulf Publishing Company, 1997.

  Carlsten, C., Kaufman, J. D., Occupational and Environmental Lung Disease, Clinical Respiratory Medicine, 3th ed., Elsevier Inc., pp. 843-851, 2008.

  Wilson, A. M., Salloway, J. C., Wake, C. P., Kelly, T., Air pollution and the demand for hospital services: a review, Environment International, Vol. 30, NO. 8, pp. 1109-1118, 2004.

  Fernando, A., Wichmann, MD., Muller, A., Busi, L. E., Cianni, N., Massolo, L.,et al. Increased asthma and respiratory symptoms in children exposed to petrochemical pollution, Journal of Allergy and Clinical Immunology, Vol. 123, NO. 3, pp. 632-638, 2009. 


تحقیق در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , مقاله در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , پروپوزال در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , تز دکترا در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , مقالات دانشجویی درباره پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , پروژه درباره پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , گزارش سمینار در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP , رساله دکترا در مورد پایان نامه ارزیابی و شناسایی مخاطرات فرآیندی واحد Utility پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی با استفاده از تکنیک HAZOP

پایان‌نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شیمی چکیده توجه به مسئله ایمنی در تأسیسات صنعتی و شیمیایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به گواهی آمار و ارقام، میزان خسارات و صدمات انسانی اقتصادی و زیست‌محیطی ناشی از حوادث صنعتی همه‌ساله در جهان بسیار بالا است. افزون بر اینکه برخی از این خسارات اساساً غیرقابل‌جبران هستند. بنابراین برای پیشگیری از این صدمات و کشف مخاطراتی که ...

پایان نامه کارشناسی ارشد چکیده در این پروژه واحد کت کراکر پالایشگاه آبادان با استفاده از نرم افزار Hysys refinery مشابه سازی شده است. در مشابه سازی و دریافت اطلاعات از خصوصیات خوراک و حل معادلات موازنه جرم و انرژی استفاده شده است. داده های مشابه سازی و داده های عملیاتی واحد کت کراکر آبادان با هم مقایسه شده اند. همچنین با تغییر بعضی متغیرهای مهم عملیاتی واحد ، تاثیر آنها روی وزن ...

پايان نامه کارشناسي ارشد مديرت محيط زيست – اقتصاد محيط زيست سال تحصيلي 1385- 1386 چکيده     توليد برق فوايد زيادي براي جامعه دارد و در عين حال باعث صدمات جبران ناپذير و

پایان نامه کارشناسی ارشد گرایش سیستم های انرژی چکیده واحد تقطیر نفت خام یکی از مهمترین وبحرانی ترین واحد های عملیاتی هر پالایشگاه می باشد . این واحد غالباً نیازمند تجدید نظر در طراحی ساختار (Revamping) یا ایجاد تغییرات اندک در وضعیّت موجود آن بدون نیاز به کاهش یا افزایش دستگاههای اساسی فرآیند (Retrofiting) جهت دست یابی به ظرفیت بالاتر ، استحصال بیشتر فرآورده های مورد نظر ، کیفیت ...

پایان­نامه کارشناسی­ارشد گرایش مخابرات- سیستم چکیده پژوهش حاضر، درمورد مسئله مقیاس پذیری در شبکه های سنسوری بدون سیم با قابلیت تصویربرداری است که با در نظر گرفتن یک سناریوی نسبتا کاربردی از شبکه سنسوری، و براساس معیارهای عملکرد ظرفیت قطع (outage) و ظرفیت ارگادیک (ergodic) شبکه، مقیاس­پذیری را مورد تحلیل، مدلسازی ریاضی و شبیه سازی قرار داده است. مقیاس پذیری اصولا برای تعیین اثرات ...

پایان­نامه تحصیلی جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد رشته: جغرافیای طبیعی گرایش: ژئومورفولوژی در برنامه ریزی محیطی چکیده امروزه یکی از عوامل مهم در بروز خسارت های ناشی از مخاطرات محیطی عدم شناخت کامل و علمی در مناطق مختلف است. حوضه های آبریز ایران بویژه در حوضه های آبریزدریای خزر بدلیل تغییر کاربری و تخریب جنگل خطرات فراوان به ویژه سیل، فرسایش ولغزش می باشد. لذا مطالعات بنیادین درحوضه ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق- الکترونیک (M.Sc) چکیده فرآیند بازیابی گوگرد به روش کلاوس یکی از متداول ترین روش های جدا سازی گوگرد عنصری از گاز اسیدی حاصل از فرآیند شیرین سازی در پالایشگاه های گازی و نفتی می باشد. ولی به دلیل پیچیدگی این فرآیند و چند متغیره بودن کوره واکنش و عدم وجود کنترل کننده‌های مناسب متاسفانه تا کنون امکان کنترل بهینه و راندمان ...

پايان نامه مقطع کارشناسي رشته پتروشيمي سال 1385 مقدمه : منطقه ب شامل واحدهاي ذيل که به صورت مختصر تشريح گرديده است ، مي گردد   الف) واحد توليد ازت : ازت گازي است خنثي که ميل تر

  پايان نامه کارشناسي ارشد دانشکده فني و مهندسي گروه صنايع مهر ???? چکيده: در بعضي کشورها و از آن جمله ايران، موتورسيکلتها و راکبان آنها بخش لاينفکي از ترافيک بوده و در نتيجه امني

چکيده: امروزه آلودگي هوا به يکي از چالش هاي اصلي مديريت درکشورهاي مختلف جهان تبديل شده است، به گونه اي که کشورها علاوه بر سياست ها و اقدامات درون مرزي ، ساماندهي آلودگي را در حوزه   بين

ثبت سفارش