پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک

مشخص نشده 300 KB 26603 168
مشخص نشده مشخص نشده مدیریت
قیمت: ۲۱,۸۴۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان نامه مقطع کارشناسی

  رشته مدیریت

  سال 1381

  مقدمه :

  گام نخست براي هر تحقيق انتخاب يك موضوع تحقيق مي باشد كه به صورت يك فكر در ذهن محقق شكل مي گيرد و بايستي موضوعي كه انتخاب مي كنيم برايمان كم وبيش شناخته شده باشد به شكلي كه برايمان پيش زمينه اي ايجاد نمايد تا بتوانيم در ادامه تحقيق راحت تر با موضوع ارتباط برقرار كنيم .

  براي انتخاب موضوع بايستي شرايط و امكانات و اطلاعات پيرامون آن موضوع را سنجيد تا مبادا به موانعي برخوردكنيم كه مانع از تكميل شدن يك تحقيق مفيد گردند . بايستي كوشيد موضوع را به بهترين شكلي باز كرد و شرح داد تا آنكه بتواند يك مرجع مفيد و مناسب براي آيندگان باشد . براي رسيدن به جوابهاي خوب و سودمند از يك تحقيق بايستي روشهاي تحقيق مناسب را در نظر گرفت و از منابع مطلوب براي تحقيق  بهره گرفت .

  تعريف موضوع تحقيق :

  همه ما بارها به خريد رفته ايم و به تهيه احتياجات خود پرداخته ايم , زماني ضرورت خريد را احساس مي كنيم كه نياز به يك قلم جنس خاص براي رفع مشكلي كه پيش آمده است داريم . سعي مي كنيم ابتدا از نبود آن آگاه شويم و ميزان نياز را بسنجيم و سپس اقدام به خريد كنيم .

  خريد كردن شرايطي را مي طلبد حتي اگر براي رفع نيازهاي عادي منزل و شخص صورت پذيرد , ابتدا بايد ميزان نياز , كيفيت مناسب , قيمت دلخواه و زمان مطلوب را بررسي كنيم ودر گام نهايي آن را از يك منبع مطمئن و قابل اطمينان خريداري نماييم .

  در سيستم خريد و انبارداري در يك كارخانه بزرگ نيز همان اصول ابتدايي كه در هر خانه اي استفاده مي شود به كار مي رود , مانند اينكه : بهترين منبع , بهترين قيمت , بهترين كيفيت , بهترين كميت , بهترين زمان  براي خريد كدام است ؟

  البته روش كار در كارخانه هاي بزرگ پيچيده تر مي باشند و به همان سادگي كه براي منزل خريد مي كنيم اتفاق نمي افتد و به همين جهت نياز به تحقيق و مطالعه دارد و بايد بهترين روشها و فنون براي انجام اين كار صورت بپذيرد , در غير اين صورت از مجموعه كل سازمان نمي توان  انتظار بهترين عملكرد را داشته باشيم .

  مجتمع صنعتي سيمان آبيك در دو مرحله و در سالهاي 1352 و 1357 مورد بهره برداري قرار گرفت و در كيلومتر 80 جاده تهران - قزوين واقع شده است و داراي ظرفيت توليد روزانه 7500 تن سيمان مي باشد . مواد اوليه اصلي كارخانه مثل خاك ، آهك ، گچ از معادن داخل كشور تامين مي گردد .

  در اين تحقيق سعي خواهيم نمود تا سيستم خريد و انبارداري مجتمع صنعتي سيمان آبيك را بررسي و مورد تجزيه و تحليل قرار دهيم ، يعني با داشتن يك نگرش سيستمي به بخش خريد و انبارداري و در كل به سازمان بررسي كنيم و ببينيم در اين سازمان رعايت اصول و موازين 5 گانه خريد ، سيستم سفارش كالا ، سيستم كدگذاري، كنترل موجودي انبارگرداني به چه شكلي انجام مي پذيرد .

   

  اهميت و ارزش تحقيق :

  براي آنكه ديدي وسيع نسبت به آنچه قصد انجام آنرا داريم پيداكنيم ، بايستي به تحقيق و مطالعه دست بزنيم ، هميشه مطالعه باعث روشنتر شدن موضوع مي شود و انجام آنرا باسهولت بيشتري امكان پذير مي كند . ما باانجام يك تحقيق ساده و مفيد خواهيم دانست در كجا قرار گرفته ايم ، امكاناتما چيست ، به چه چيزهائي نياز داريم ، چه اقداماتي بايد انجام دهيم ... و راهكارهاي مناسب را در نظر خواهيم گرفت .

  تحقيق مفيد و ارزشمند بالطبع نتايج عالي و سودمندي در پي خواهد داشت و ارزش تحقيق و اهميت آن زماني خواهد بود كه گره از كاري بازگشايد و علمي و واقع گرايانه باشد و منجر به سودآوري و بهره وري گردد .

  در چارچوب موضوع خريد و انبارداري همواره نيازمند تحقيق و مطالعه و آگاهي از شرايط موجود و تحولات احتمالي هستيم . هنگام خريد نيازمند آن هستيم كه به شناسايي منبع مناسب , كيفيت و كميت مناسب , قيمت مناسب ، زمان مناسب بپردازيم . شناسايي تمام اين موارد مستلزم تحقيق و مطالعه است . انباردار هميشه بايد از موجودي انبار آگاه باشد و اطلاع دقيقي را در اختيار مسولين مربوطه در خط توليد و واحد تداركات خريد قرار دهد .

  با نگاهي به فعاليتهاي صنعتي و روند اين فعاليت در سازمانها , پي مي بريم كه همه آنها با اتكا بر يك سري عوامل اساسي و عمده همچون تكنولوژي , سرمايه , مواد اوليه , نيروي انساني سعي در افزايش ميزان سود آوري خود دارند . در همين رابطه وظيفه اصلي مديريت نيز ايجاد بهترين تركيب از اين عوامل است . عدم تهيه مواد اوليه لازم , در زمان مورد نياز , به ميزان مطلوب و كيفيت و قيمت مناسب منجر به كاهش چشمگير سود دهي در صنعت مي گردد . چرا كه نتيجه آن افزايش قيمت تمام شده محصول نهايي توليد شده است بنا بر اين بيشترين تاثير و اهميت خريد زماني است كه با شرايط پنجگانه انجام شود .

   

  اهداف تحقيق :

  هدف اصلي اين تحقيق بررسي سيستم خريد و انبار داري مجتمع صنعتي آبيك مي باشد . بررسي و تجزيه و تحليل سيستم خريد و انبار داري اين شركت ، مديران و برنامه ريزان و مسئولان آن بخش را كمك خواهد كرد تا تصوير بهتر و روشن تري از وضعيت موجود خود داشته باشند ونقاط قوت و ضعف خود را بشناسند و هر چه بهتر و موثر تر بتوانند در جهت انجام وظايف محوله خود گام بردارند .

  لذا با توجه به موضوع تحقيق هدف بررسي نكات زير است :

  طراحي انبارها و حفاظت وايمني آنها در مجتمع صنعتي سيمان آبيك .

  رعايت اصول و موازين پنجگانه خريد در مجتمع صنعتي سيمان آبيك .

  كنترل موجودي مجتمع صنعتي سيمان آبيك .

  عمليات مربوط به نگهداري و سرويس دهي انبارها در مجتمع صنعتي سيمان آبيك.

  سيستم سفارش مجتمع صنعتي سيمان آبيك .

  سيستم كد گذاري كالا در مجتمع سيمان آبيك .

  انبار گرداني در مجتمع صنعتي سيمان آبيك .

   همچنين در بيان اهداف شخصي به منظور بررسي سيستم خريد و انبار داري در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به عنوان تحقيق ام , مي توانم دو دليل را ذكر كنم : دليل اول _ علاقه اي بود كه نسبت به موضوع خريد و انبارداري داشتم .

   دليل دوم _ آشنايي بود كه با يكي از مهندسان رده بالاي اين مجتمع صنعتي داشتم و اين كار من را آسان و از نظر كيفي مفيدتر مي نمود .

   

   كاربرد نتايج تحقيق :

   تحقيقات همواره گره گشاي مسائل پيچيده صنعتي بوده اند حتي ضعيف ترين تحقيق مي تواند جرقه اي در ذهن يك اهل فن , مدير و متخصص ايجاد نمايد و باعث يافتن راهكاري مناسب براي مشكلات گردد .

  كاربردهاي بسياري را مي توان از يك تحقيق مربوط به بخش هاي خريد و انبار داري منجمله اين تحقيق انتظار داشت كه مي توان تعدادي را به شرح ذيل نام برد :

  1- كمك به طراحي مناسب و بهينه انبارها .

  2- كمك به مديران در جهت رسيدن به تركيبي مناسب از عوامل و موازين

  پنجگانه خريد .

  3- تحليل درستي از عمليات خريد چه داخلي وچه خارجي كه باعث مي شود

  از مشكلات و روشهاي صحيح آگاهي حاصل شود .

  4- كمك به انتخاب بهترين سيستم سفارش دهي كالا .

  5- باز نگري  و اصلاح عمليات نگهداري وسرويس دهي انبار .

  6- انتخاب بهترين شيوه مربوط به نقل و انتقال و كد گذاري اجناس .

  7- آشنايي با نحوه انبار گرداني و برخورد با تعداد مغايرت .

     8 - آگاهي از لزوم پياده سازي سيستم اطلاعات مديريت (MIS).

  9- آگاهي از چگونگي كاهش دادن هزينه هاي انبار داري .

     10- انتخاب شيوه مناسب محاسبه قيمت تمام شده موجودي كالا در انبار .

    

   سوالات اساسي تحقيق :

   در تحقيق فوق مي خواهيم در حد توان و به صورت جامع و مفيد به سوًالات اساسي زير پاسخ دهيم :

  1- طراحي انبارها و حفاظت و ايمني آنها در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه صورتي است ؟

  2- عمليات مربوط به خريد در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه صورت انجام مي شود ؟ و آيا اصول و موازين پنجگانه خريد در آن رعايت مي شود ؟

  3- سيستم سفارش در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه نحوي انجام مي شود ؟

  4- نحوه  انجام كد ينگ اجناس در انبارهاي مجتمع سيمان  آبيك به چه شيوه اي انجام مي شود ؟

      5 - عمليات مربوط به نگهداري و سرويس دهي انبارها در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه صورت انجام مي شود ؟

  6- كنترل موجودي در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه شكل و با چه ابزارهايي انجام مي شود ؟

  7- انبار گرداني در مجتمع صنعتي سيمان آبيك به چه شكلي انجام
  مي شود ؟

   

  روش تحقيق :

  روشهاي گرد آوري اطلاعات از مراحل مهم در انجام يك تحقيق است . هر چه درستي و دقت اطلاعات بيشتر باشد , احتمال شناخت واقعيات و دستيابي به راه حل مناسب براي حل مشكلات احتمالي بيشتر خواهد بود ولزوم دستيابي به اطلاعات دقيق و صحيح انتخاب روش صحيح جمع آوري اطلاعات است .

  تحقيق حاضر از نوع تحقيق توصيفي است . در اين تحقيق جهت جمع آوري اطلاعات , علاوه بر استفاده از منابع كتابخانه اي همچون كتاب , مجلات , اسناد و مدارك بايگاني و آرشيو هاي مجتمع استفاده شده است . علاوه بر اين در انجام تحقيق فوق استفاده از جداول و نمودارهاي سازماني كمك بسيار قابل توجهي به محقق نموده است . بايد اضافه نمود كه مشاهده و مصاحبه هم به عنوان دو ابزار اصلي براي انجام اين تحقيق استفاده شده است .

  منابع و مآخذ

  - اميري عقدائي ، سيد فتح الله . (1377) . مديريت در سيستم هاي خريد و انبارداري نوين . چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .

  - انواري رستمي ، علي اصغر . (1378) . سيستم هاي خريد و انبارداري .
  چاپ هفتم.

  - بازرگان ، الهام . (1381) . بررسي سيستم خريد و انبارداري كارخانه ذوب آهن اصفهان . پايان نامه كارشناسي ، موسسه آموزش عالي شيخ بهائي اصفهان .

  - حافظ نيا ، محمدرضا . (1377) . مقدمه اي بر روش تحقيق در علوم انساني .
  چاپ اول ، تهران : انتشارات سمت .

  - روح پور ، ابراهيم . (1377) . طراحي سيستم خريد و انبارداري در شركت توليدي وسايل كودك (توكا). پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

  - زاهدي ، شمس السادات . (1378) . تجزيه و تحليل و طراحي سيستم ها .
  چاپ دوم ، تهران : انتشارات دانشگاه علامه طباطبايي .

  - سامعي ، ابوالفضل . (1373) . بررسي سيستم خريد و انبارداري در شركت
  خانه گستر يكم . پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

  - كشاورزيان ، سينا . (1375) . بررسي سيستم خريد و انبارداري كارخانه روغن نباتي جهان . پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

  - مبين ، محمد مهدي . (1374) . طراحي انبار و انبارگرداني كارخانجات شهيد باقري . پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

  - محسني ، علي . (1374) . طراحي سيستم خريد و انبارداري كارخانه ترانسفوري . پايان نامه كارشناسي دانشگاه آزاد كرج .

  -مك لويد ، ريموند . (1377) . سيستم هاي اطلاعات مديريت . ترجمه دكتر مهدي جمشيديان و اكبر مهدي پور عطاآبادي ، چاپ اول ، اصفهان : انتشارات دانشگاه اصفهان .

  - نادري ، عزت الله و سيف نراقي. (1372) . روشهاي تحقيق در علوم انساني . چاپ دوم ، تهران : چاپ مهارت .

  - نبوي ، بهروز . (1376) . مقدمه اي بر روش تحقيق در علوم اجتماعي . تهران : انتشارات فروردين .

  - هورن گرن ، چارلز ، هاريسون و رابينسون . (1377) . اصول حسابداري . ترجمه دكتر ايرج نو روش و غلامرضا كرمي . ج 1 ، چاپ دوم ، نشر ترمه .

 • پیشگفتار ب
  فهرست مطالب د
  فهرست اشکال ح
  فهرست ضمائم
  چکیده ط
  ی
  فصل اول - کلیات 1
  مقدمه 2
  تعریف موضوع تحقیق 3
  اهمیت و ارزش تحقیق 4
  اهداف تحقیق 5
  کاربرد نتایج تحقیق 6
  سوالات اساسی تحقیق 7
  روش تحقیق 8
  تعریف واژه ها 8
  خلاصه 10
  مباحث فصول بعدی 10
  فصل دوم - ادبیات موضوع 11
  مقدمه 12
  بخش یک - مباحث نظری 13
  سیستم 13
  خرید 14
  اهداف بخش خرید 14
  اصول و موازین پنجگانه خرید 15
  وظایف و مسئولیت های بخش خرید 16
  ارتباط بخش خرید با بخشهای دیگر 17
  فرآیند یا مراحل خرید خارجی 18
  انبار 19
  عنوان صفحه
  انواع انبارها 19
  جایگاه انبار 20
  اهداف و وظایف انبارها 20
  انواع موجودیهای انبارها 20
  انبارداری 21
  سیستم انبارداری و مزیتهای آن 21
  وظایف انباردار 22
  انتظارات مدیریت از سیستم کنترل انبارها 23
  نکات مهم برای اداره بهینه انبارها 24
  مناسبترین «تعداد اقتصادی» انبارها 24
  طراحی و برنامه ریزی تامین کالا 25
  کدینگ 25
  کدگذاری 25
  فواید کد گذاری 26
  انواع روشهای کدگذاری 26
  موجودی کالا 27
  اهمیت موجودیها 27
  دلایل نگهداری موجودی کالا 28
  هزینه مربوط به موجودیها 28
  مواضع مختلف بخشها و گروههای درون سازمان نسبت به حجم موجودیها 31
  کنترل موجودی 31
  مشکلات عدم تعادل موجودی 32
  مهمترین شیوه های محاسبه قیمت تمام شده موجودی کالا در انبار 32
  سیستم های سفارش کالا در سازمان 33
  بخش دو - پیشینه تحقیق 35
  بخش سه - مشخصات مجتمع صنعتی سیمان آبیک 38
  مروری مختصر بر خط تولید مجتمع صنعتی سیمان آبیک 41
  عنوان صفحه
  طرح طبقه بندی مشاغل کارخانه 44
  شرح وظایف 45
  خلاصه 55
  فصل سوم - روش تحقیق 56
  مقدمه 57
  کتابخانه 60
  مشاهده 60
  مصاحبه 62
  خلاصه 63
  فصل چهارم - تجزیه و تحلیل اطلاعات 64
  مقدمه 65
  طراحی انبارها 67
  انواع انبارها در کارخانه سیمان آبیک 69
  مشکلات و خسارت ناشی از طراحی غیراصولی انبارها 71
  حفاظت و ایمنی انبارها 72
  عملیات مربوط به خرید در انبارها 80
  انواع خرید 80
  انواع شیوه ها در خریدهای داخلی 80
  عملیات خرید در تدارکات 89
  تنظیم گزارش خرید 95
  خریدهای خارجی 96
  نحوه خرید مواد اولیه توسط مجتمع صنعتی سیمان آبیک 100
  خریدهای خودسرانه برخی از مسئولین و واحدها 102
  خریدهائی‌ که کالای آنها فاسد شدنی است 103
  خریدهای غیر ضروری و بیش از حد 103
  کنترل کیفیت 104
  استاندارد کردن قطعات 105
  عنوان صفحه
  قبض انبار 106
  سیستم کدینگ اجناس 110
  مشکلات ناشی از عدم کدینگ 112
  مزایای کدینگ اجناس 113
  شرح کدینگ اجناس 115
  عدم وجود واحدی برای پیاده کردن سیستم کدینگ بطور ثابت 121
  مختصری درباره سیستم اطلاعات مدیریت 122
  عملیات نگهداری و سرویس دهی انبار 123
  عملیات نگهداری در بخش اداری 123
  عملیات نگهداری مربوط به داخل انبار 130
  کنترل موجودی انبار 132
  انواع روشهای کنترل موجودی 133
  محاسبه قیمت تمام شده موجودی کالا در انبار 136
  عدم هماهنگی انبار با واحدهای تولیدی 138
  خلاصه 139
  فصل پنجم - نتیجه گیری و پیشنهادات 141
  مقدمه
  نتیجه گیری
  پیشنهادات 142
  142
  146
  منابع و مآخذ
  ضمائم


تحقیق در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , مقاله در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , پروپوزال در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , تز دکترا در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , مقالات دانشجویی درباره پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , پروژه درباره پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , گزارش سمینار در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک , رساله دکترا در مورد پایان نامه بررسی سیستم خرید و انبارداری مجتمع صنعتی سیمان آبیک

پايان نامه مقطع کارشناسي رشته مهندسي معدن سال 1384 مقدمه: معدن آهک چمبودک مربوط به مجتمع کارخانجات فرآورده‌هاي ساختماني ايران (فراسا) واقع در کيلومتر 85 اتوبان کرج قزوين با تولي

فصل اول 1-1- بيان مسأله: سازمانها براي هدايت فعاليتهاي خود در مسير نيل به اهداف تعيين شده، به برنامه ريزي مي پردازند در اين مسير همواره ممکن است موانع و محدوديتهائي بروز کند و سيستم سازماني را منح

پايان نامه ­تحصيلي براي دريافت درجه کارشناسي ارشد رشته مديريت اجرايي گرايش توليد و عمليات تابستان 90 چکيده جهان امروز عصر اطلاعات است و دستيابي به اطلاعات ابزاري براي بدست آوردن مزيت رقا

پایان نامه براى دریافت درجۀ کارشناسى ارشد در رشتۀ مدیریت اجرایی چکیده: بررسی مدل های پذیرش فناوری اطلاعات، نشان می دهد که مدل های رقابتی متعددی ارائه شده است که هر کدام مجموعه عوامل تعیین کننده ی متفاوتی دارند. در این پژوهش؛ پذیرش کاربر با استفاده از نظریه ی تلفیقی پذیرش و کاربرد فناوری (UTAUT[1]) ونکاتش و همکاران (2003) که حاصل یکپارچگی سازه های مربوط به هشت الگوی پرکاربرد و ...

فصل اول     ·          عنوان پروژه ·         چکيده ·  &nbs

پايان نامه براي دريافت درجه کارشناسي ارشد رشته برنامه ريزي آموزشي تابستان 91     چکيده : اين پژوهش با هدف بررسي کيفيت خدمات مجتمع هاي آموزشي و پرورشي نواحي 1 و 2 شهرستان ا

چکيده معماري به عنوان يک حرفه علمي- هنري همواره پوشش دهنده بخشي از نيازهاي زيستي انسان بوده است . بعد از مدرنيته و وارد شدن به عصر صنعتي در ايران ساختمان هاي عمومي به ويژه بازارها که در مقياس شهري

پایان‌نامه کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی-گرایش مالی چکیده: پیشرفت تکنولوژی در دهه‌های اخیر، باعث تحول عظیمی در همه جنبه‌های زندگی بشر و منجر به حرکت به سمت اقتصاد دانش‌محور شده‌ است. با گسترش شرکت‌ها و تئوری نمایندگی، موضوع حاکمیت شرکتی به یکی از جنبه‌های اساسی تجارت تبدیل شده که روز به روز توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند. یکی از روش‌های حاکمیت شرکتی تعیین نوع ساختار مالکیت و ...

 1-3- تاريخچه توسعه و تکامل يونيکس       تاريخچه طولاني يونيکس که مي توان گفت بخشي از آن خوب و بخشي از آن بد مي باشد , مطالعه اي است در پشتکار و استقامت, تغييرات ناگها

مقدمه: امروزه سيستمهاي اطلاعاتي کامپيوتري سهم بسزايي درکارايي امور تجاري و کنترلي دارند. لذا براي حصول اين کارايي ضروري است که اطلاعاتي که به کامپيوترها وارد مي شوند ، دقيق و بهنگام بوده و در ضمن

ثبت سفارش