پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان

مشخص نشده 1 MB 26722 284
مشخص نشده مشخص نشده زمین شناسی
قیمت قبل:۸۴,۰۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۲۴,۸۵۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان نامه مقطع کارشناسی 

  رشته استخراج معدن

  سال 1384

  امروزه کلیه مسائل مربوط به مهندسی پیوند عمیق و تنگاتنگی را با موضوع حفاظت محیط زیست پیدا کرده اند و این بحث علی الخصوص در زمینه علم معدنکاری نقش چشمگیر و پررنگتری دارد.هر مهندس و یا هر کارگر فنی که در معدن کار می کند باید نه تنها به توصیه های و متدهای پیشرفته در جهت ازدیاد تولید و راندمان کار توجه داشته باشد بلکه همواره در کلیه شرایط و مسیرهای منتهی به استخراج هر نوع ماده معدنی باید توجه کافی به محیط زیست را سر لوحه خود قرار دهد.

  مساله حفاظت محیط زیست در عملیات معدن کاری چند سالی است که نظر متخصصان این رشته را در کشورهایدر حال توسعه به خود جلب کرده است.در حالی که در کشورهای در توسعه یافته وصنعتی این موضوع یکی از مسائل روز آنها استو برنامه ریزان سازمان های اجرایی در این زمینه مطالعات و تحقیقات وسیعی انجام داده اند و این امر ناشی از اهمیت موضوع مورد تحقیق می باشد.پروژه حاضر ابتدا نگاهی کوتاه به بحران منابع معدنی در جهان و در واقع میزان موجودیت و امکان دسترسی در سال های آتی به این منابع را با توجه به کنترل کننده های مختلف بررسی می کند.و اما در فصل بعد مساله از زاویه دیگر و دقیق تری بررسی خواهند شدو در واقع نگاهی دارد به ژئوشیمی نیاز و منابع معدنی چرا که بسیاری از مسائل زیست محیطی به فهم اصول پایه ژئوشیمی نیاز دارد که برحرکت آلدوه کننده ها حاکم است.و در بخش دیگر نگاهی کلی ،اما تازه تری به اثرات زیست محیطی سه بخش عمده عملیات معدنکاری یعنی اکتشاف ،استخراج وفراوری مواد معدنی دارد.

  اما در بخش زمین شناسی ساختمانی معدن سرب روانج ابتدا نگاهی دارد به مشخصات عمومی معدن و سپس نگاهی دارد به بخش ها وتقسیمات و سازند هاو نوع زمین شناسی معدن سرب راونج ،و در مرحله بعد  تاریخچه زمین شناسی وچینه شناسی در دوران های مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم.

   

  مشخصات و خصوصیات سرب

  سرب عنصر شیمیایی است که در جدول تناوبی با نشان (پی بی)  و عدد اتمی 82 وجود دارد.سرب عنصری سنگین ،سمی وچکش خوار است.که دارای رنگ خاکستری کدر می باشد.هنگامی که تازه تراشیده شده سفید مایل به آبی است اما در معرض هوا به رنگ خاکستری تیره تبدیل می شود.از سرب در سازه های ساختمانی،خازن های اسید سرب،ساچمه گلوله استفاده شده و نیز بخشی از آلیاژهای لحیم،پیوتر و آلیاژهای گدازپذیر می باشد.سرب سنگین ترین عنصر پایدار است.

  خصوصیات قابل توجه سرب:

  سرب فلزی است براق ،انعطاف پذیر،بسیار نرم،شدیدا چکش خوار و به رنگ سفید مایل به آبی که از خاصیت هدایت الکتریکی پایینی برخوردار می باشد.این فلز حقیقی به شدت در برابر پوسیدگی مقاومت می کند وبه همین دلیل از آن برای نگهداری مایعات فرسایشگر (مثل اسیدسولفوریک) استفاده می شود.با افزودن مقادیر خیلی کم آنتیموان یا فلزات دیگر به سرب می توان آن را سخت نمود.

  کاربردها:

  کاربردهای اولیه سرب عبارت از سازه های ساختمانی،رنگدانه های مورد اساتفاده در لعاب سرامیک و لوله های انتقال آب کاخ ها و کلیساهای بزرگ اروپا  در وسایل تزئینی،سقفها لوله ها و پنجره ها دارای مقادیر قابل توجهی سرب هستند.این فلز (در حالت عنصری) پس از آهن،آلومینیوم،مس و روی بیشترین کاربرد را دارد.موارداستفاده معمولی سرب عبارت است از:

  در باطری های اسید سرب،در اجزای الکترونیکی،روکش کابل،لوله های سربی(اگر چه استفاده از اتصالات سربی در لوله های آب آشامیدنی در دهه 90 در آمریکا قانونی بو،امروزه کاربرد آنچنانی ندارد.) ،مهمات،درشیشه ها سرامیک شیشه های سربدار،در رنگ ها(از سال 1978 در آمریکا و به تدریج از دهه 60 تا دهه 80 در انگلستان ممنوع شداگر چه رنگ سطوح قدیمی می توانست تا 50 درصد وزن از سرب باشد) آلیاژها،ییوتر،اتصالات و مواد پر کننده دندان.همچنین در بام ها به عنوان درزگیر برای محافظت در برابر باران مورد استفاده قرار می گیرد.در گازوئیل (بنزین) به عنوان تترا اتیل و تترا متیل سرب برای کاهش صدای موتور کاربرد دارد.فروش بنزین سربدار در آمریکا از سال 1986 و در اتحادیه اروپا از سال 1999 ممنوع شد.

  سرب یک ابر رسانا با دمای بحرانی 95.265 و20.7 درجه سانتیگرادمی باشد.

  تاریخچه :

  به علت فراوانی سرب (هنوز هم ان گونه است،تهیه آسان،کار کردن آسان با آن،اعطاف پذیری و چکش خواری بالا و پالایش راحت،حداقل از 7000 سال پیش مورد استفاده بشر می باشد.در کتاب خروج به این عنصر اشاره شده است.کیماگران می پنداشتند سرب قدیمی ترین فلز بوده و به سیاره زحل مربوط می شود.لوله های سربی که نشانه های امپراتوری روم را حمل می کردند هنوز هم به کار می رود.

  در اواسط دهه 80 تغییر مهمی در الگوهای پایان استفاده از سرب به وجود آمده بود.بیشتر این تغییر ناشی از پیروی مصرف کنندگان سرب آمریکا از قوانین زیست محیطی بود که به طرز قابل ملاحظه ای استفاده از سرب را در محصولات به جز باطری از جمله گازوئیل،رنگ،اتصالات و سیستم های آبی کاهش داده یا حتی حذف کرد.

  جداسازی:

  سرب محلی در طبیعت یافت می شوداما کمیاب است.امروزه معمولا سرب در کانی های همراه با روی،نقره و بیشتر مس یافت می شود وبه همراه این مواد جدا می گردد.ماده معدنی اصلی سرب گالن است که حاوی 86.6 درصد سرب می باشد.سایر کانی های مختلف و معمول آن سروسیت و انگلسیت می باشد.اما بیش از نیمی از سربی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد بازیافتی می باشد.

  سنگ معدن به وسیله مته یا انفجار جدا شده سپس آن را خرد کرده و روی زمین قرار می دهند. از آن سنگ معدن تحت تاثیر فرایندی قرار می گیرد که در قرن نوزدهم در استرالیا به وجود آمد.یک فرایند شناورسازی،سرب و دیگر مواد معدنی را از پس مانده های سنگ جدا می کند تا با عبور سنگ معدن،آب و مواد شیمیایی خاص از تعدادی مخزن که درون آنها دوغاب همیشه مخلوط می شود،عصاره ای به وجود آید.درون این مخزن ها هوا جریان یافته و سولفید سرب به حباب ها می چسبد و به صورتکف بالا آمده که می توان آن را جدا نمود.این کف (که تقریبا دارای 50 درصد سرب است) خشک شده سپس قبل از پالایش به منظور تولید سرب 97 درصد سینتر می شوند.بعد از آن سرب را طی مراحل مختلف سرد کرده تا ناخالصی های سبک تر بالا آمده و آنها را جدا می کنند.سرب مذاب با گداختن بیشتر به وسیله عبور دادن هوا از روی آن تشکیل لایه ای از تفاله فلز که حاوی تمامی ناخالصی های باقی مانده می باشد تصفیه شده و سرب خالص 99.9 درصدبه دست می آید.

  ایزوتوپ ها :

  سرب به طور طبیعی دارای چهار ایزوتوپ پایدار است204 و206 و207 و208 .سرب 206 و207 و208 همگی پرتوزا بوده و محصولات پایانی زنجیره فروپاشی پیچیده هستند که به ترتیب در 235 و238 و 232 رخ می دهند.           

       مقدمه:

  محدوده مورد مطالعه معدن سرب راونج در استان مرکزی منطقه راونج بین قم و دلیجان (30 کیلومتری شهرستان دلیجان) بوده که در این معدن  زمین شناسی ساختمانی آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

  از نظر موقیعت جغرافیایی این کارخانه در طول جغرافیایی 50 درجه و44 دقیقه و7 ثانیه ،در عرض جغرافیایی 34 درجه و 10 دقیقه و 18 ثانیه و در منطقه ای به ارتفاع 2115 متر از سطح دریا قرار دارد،دسترسی به کارخانه از کیلومتر 30 جاده آسفالته دلیجان- قم از طریق جاده فرعی به طول 18 کیلومتر امکان پذیر است.

     از روستاهای اطراف کارخانه‌ می‌توان به روستای راونج (شکل 4-1) در 5 کیلومتری کارخانه اشاره کرد.کارخانه سرب راونج در منطقه کوهستانی قرار دارد که از نظر آب و هوایی دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد می‌باشد. تغییرات درجه حرارت سالانه متوسط بوده و از 20- درجه در فصل زمستان تا 30+ درجه سانتیگراد در فصل تابستان متغیر است]1[.


     به دلیل مساعد بودن آب و هوا در این مناطق روستاهای اطراف کارخانه از سکنه قابل توجهی برخوردار می‌باشند. قبل از راه‌اندازی معدن و کارخانه، مردم این نواحی اغلب از طریق دامداری و کشاورزی امرار معاش می‌کرده‌اند. در این منطقه رودخانه هایی جریان دارد که آب مصرفی در این روستاها و نیزکارخانه از این رودخانه تأمین می شود. همچنین سد 15 خرداد در 20 کیلومتری کارخانه واقع شده است]1[.

    بهار 1383
     کارخانه سرب راونج در 30 کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان دلیجان و در استان مرکزی قرار دارد. از نظر جغرافیایی، این کارخانه در طول جغرافیایی50 درجه و 44 دقیقه و 7 ثانیه و در عرض جغرافیایی 34 درجه و 10 دقیقه و 18 ثانیه قرار دارد. با توجه به سولفیدی بودن کانسنگ معدن راونج، خط فرآوری این کارخانه شامل سنگ شکن فکی، سرند ارتعاشی، آسیای گلوله‌ایی، هیدروسیکلون، سلولهای فلوتاسیون و در نهایت تیکنر می باشد. در حال حاضر با توجه به توقف عملیات استخراج ازمعادن منطقه، خوراک کارخانه از معدن انگوران تأمین می‌شود که در نتیجه محصول کارخانه کنسانتره سرب و روی می باشد. این واحد هم اکنون به عنوان زیر مجموعه شرکت سوژمیران در سه شیفت کاری 8 ساعته مشغول فعالیت می باشد. در نهایت محصول این کارخانه شامل کنسانتره سرب با عیار 60-50 درصد و کنسانتره روی با عیار 24 درصد می‌باشد.

     کانسار سرب راونج از ذخایر قابل توجه سرب در ایران می‌باشد که علیرغم حجم کم ذخیره به علت عیار بالای سرب و نیز وجود نقره از اهمیت خاصی برخوردار است. ذخیره مزبور از ادوار گذشته در منطقه شناخته شده و آثار حفاری‌های قدیم در امتداد رگه‌های پرعیارآن قابل مشاهده است. .

     عملیات اکتشافی، طراحی، نصب و راه اندازی کارخانه تغلیظ کانسار راونج در سالهای قبل از انقلاب توسط شرکت‌ بلژیکی انجام شد. شرکت سوژمیران بعنوان زیر مجموعه شرکت بلژیکی در این معدن فعال بود. بعد از انقلاب، بنیاد شهید اداره معدن و کارخانه را بر عهده گرفت که پس از مدتی این بنیاد تصمیم به واگذاری شرکت به بخش خصوصی نمود که در نهایت شرکت سوژمیران تصمیم به خریداری مجدد معدن و کارخانه نمود. علیرغم گذشت نزدیک به 40-30 سال از راه‌اندازی معدن و کارخانه راونج در حال حاضر کارخانه با ظرفیت 270 تن کنسانتره سرب و روی در روز فعالیت می نماید. در شکل

   
   

    (4-2) نمایی از دفتر معدن نشان داده شده است]1

  [.
   

   

    4-1-3- زمین شناسی منطقه


   

    منطقه از سنگهای دوران سوم، همراه با نفوذیهای آذرین تشکیل یافته است و در برخی از نقاط منطقه معدنی تاقدیسهای کرتاسه که تحت تأثیر گسلها قرار گرفته اند به شدت خرد شده اند. کانی سازی سرب راونج در آهک توده ای و تشکیلات شیل دار قرار دارد.
   

  منابع:   

  1.استفن ا. کسلر ،منابع معدنی از دیدگاه اقتصادی و زیست محیطی،ترجمه دکتر فرید مر،مهندس احمد هزمزی و دکتر عبدالمجید یعقوب پور- 1375

  2.سومین همایش ایمنی و بهداشت در معادن ،مجموعه مقالات ،اردویبهشت 1379 – شاهرود

  3.مراقبت از زمین ترجمه :عبدلحسین وهابزاده ،انتشارات جهاد دانشگاهی 1377

  4.کاربرد ژئومورفولوژی در آمایش سرزمین و مدیریت محیط تالیف دکتر عبد الحمید رجایی نشر طوس 1373

  5.مهندسی محیط زیست جلد 1 و 2 تالیف مجید عباس پور ،انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی 1371

  6.آیین نامه ایمنی و حفاظت در معادن . وزارت معادن و فلزات 1376

  7.نبوی ،ح- دیباچه ای بر زمین شناسی ایران – سال 1355 –انتشارات سازمان زمین شناسی کشور

  8.بررسی معادن سرب و روی ایران – گزارش وزارت معادن و فلزات.

  9.تحول پدیده های زمین شناسی منطقه سازمان زمین شناسی کشور.

  10.چکیده مقالات بیست و دومین گردهمایی علوم زمین وزارت صنایع معادن سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی کشور-1382

  11.مجموعه مقالات پنجمین همایش ایمنی ،بهداشت و محیط زیست در معادن و صنایع معدنی 1382

  12.چینه شناسی و رخدادهای زمین شناسی تالیف دکتر خسرو خسرو تهرانی

  13.استفاده از کتابهای شیمی و اطلاعات به دست در آزمایشگاه.

 • تشکر وقدرانی:5
  فصل اول :7
  زمین شناسی ساختمانی و توضیحات اجمالی از معدن سرب راونج:8
  چکیده :9
  مشخصات وخصوصیات سرب :10
  خصوصیات قابل توجه:10
  تاریخچه 11
  جداسازی:12
  ایزوتوپ ها:12
  مقدمه :13
  تاریخچه راه اندازی معدن وکارخانه :16
  زمین شناسی منطقه:17
  ژنز کانسار سرب و نقره راونج:17
  ذخایر سرب و روی راونج:18
  تجهیزات و ماشین آلات معدن و کارخانه راونج :18
  موادمصرفی کارخانه:19
  موادشیمیایی:19
  آب:20
  برق:20
  سوخت:20
  مواد و قطعات مصرفی:20
  عکس:22
  میزان استخراج در سالهای گذشته:23
  مواد مصرفی آتشباری در معدن:24
  موادمصرفی در کارخانه:24
  توصیف فرایند:25
  فلوشیت کارخانه:26
  مشخصات خوراک و محصولات کارخانه :27
  تعداد پرسنل:29
  مقدمه:31
  وضیعت آب و هوایی:32
  شرایط زندگی:32
  شمه ای در مورد سن زمین:32
  اصول چینه شناسی در محیط های رسوبی:37
  رخساره هایمحیط خشکی :37
  رخساره هایمحیط دریایی:37
  تقسیم محیط های دریایی از لحاظ شکل وعمق:38
  تقسیم بندی محیط های زیستیدریایی:39
  تقسیم بندی محیط های دریایی از نظر نوع رسوبات 39
  تعیین سن سنگ ها در چینه شناسی:41
  تعیین سن مطلق :44
  روش سرب:45
  پالوژئوگرافی و ارتباط چینه شناسی :45
  روش مطالعات پالئوژئوگرافی:46
  شناسایی محیط رسوبی:46
  حدود حوضه های رسوبی :47
  رخساره ها و ارتباط غیر مستقیم با کوهزایی: 49
  رخساره ها و ارتباط غیر مستقیم آنها با آب و هوا: 49
  مطالعات پالئوژئوگرافی: 50
  فرونشستن کف دریا :51
  حرکت قاره ای :51
  دلایل چینه شنااسی: 51
  دلایل دیرینه شناسی: 52
  دلایل پالئومگنتیسم:52
  واحدهای چینه شناسی:52
  پرکامبرین :58
  تقسیمات پرکامبرین :60
  تقسیمات و حدود دوران پالئوزوئیک:63
  تقسیمات دوران مزوزوئیک:71
  دوران سنوزوئیک:82
  دوره کواترنری :87
  زمین شناسی عمومی منطقه :88
  حرکات دوران اول:90
  حرکات دوران دوم :90
  فعالیت ماگمایی: 93
  فاز ماگماتیت دوران اول:93
  فاز ماگماتیت دوران دوم:94
  فاز ماگماتیت ترسیر :94
  فصل دوم :96
  محیط زیست منابع معدنی:97
  مقدمه :98
  منابع معدنی:99
  عموامل کنترل کننده دسترسی به مواد معدنی :100
  عوامل زمین شناسی:100
  عوامل مهندسی:102
  عوامل محیطی :103
  مواد مصرفی و الگوهای اقتصاد جهانی:105
  دوران نوین مواد معدنی در جهان:106
  ژئو شیمی زیست محیطی منابع معدنی:106
  سرب :107
  منابع آلودگی:108
  بیمار های ناشی از قرارگیری در معرض سرب:113
  علائم ناشی از آلودگی به عنصر:114
  اثرات حاد:115
  اثرات خونی:115
  اثرات عصبی:115
  اثرات کلیوی:116
  اثرات تولید مثلی:116
  سرطان زایی:116
  اثر سرب در آلودگی محیط زیست:117
  تاثیر سرب برسلامت انسان :118
  راههای ورود سرب به بدن :120
  دستگاه گوارش :120
  دستگاه تنفس :120
  جذب از طریق پوست:122
  اثرات زیان آور سرب بر بدن انسان:122
  دفع سرب از بدن :122
  معالعجه مسمومیت های سربی :123
  تاثیر سرب در آلودگی :124
  تاثیر سرب در آلودگی خاک ها :125
  تاثیر سرب در آلودگی آب ها :127
  تاثیر سرب در آلودگی گیاهان :128
  روی:130
  منابع آلودگی:131
  بیماری های ناشی از قرار گیری در معرض روی:131
  مسمومیت حاد:134
  مسمومیت مزمن:135
  مسمومیت ژنتیک:135
  مسمومیت باروری:136
  اثر ضد مسمومیت:136
  داده های مسمومیت شغلی :136
  درمان:136
  سرب چیست:139
  مسمومیت سرب چگونه به وجود می آید:139
  چه کسانی در معرض مسمومیت با سرب هستندو چه خطراتی آنها را تهدید می کند:140
  مسمومیت با سربچگونه مشخص می شود:141
  آیا امکان اندازه گیری سرب خون در کشور وجود دارد:141
  آلودگی سربی از کجا منشاء می گیرد:142
  راه های جذب سربدر بدن چیست:143
  سرب خون در چه کسانی باید آزمایش شود:143
  آیا مسمومیتسرب درمان پذیر است:144
  برای حفظ سلامت خانواده از آلودگی سرب باید چه کرد:144
  سرب عامل خطر ساز در کودکان:145
  مادران می توانند ابتدا برای جلوگیری از ورود سرب به بدن کودکان اقدامات زیر را انجام دهند:146
  آلودگی محیط با سرب:146
  اصول ژئوشیمی محیط زیست:147
  مخازن ژئوشیمیایی:149
  لیتوسفر :150
  هیدروسفر:150
  اتمسفر:152
  بیوسفر:153
  چرخه های ژئوشیمایی :155
  آلودگی طبیعی:156
  آلودگی تولید شده به وسیله انسان:157
  آلودگی اسیدی:159
  درمان:162
  نتیجه گیری:164
  فصل سوم:167
  اثرات زیست محیطی اکتشاف و استخراج و فرآوری موادمعدنی:168
  اثرات زیست محیطی اکتشاف موادمعدنی:170
  اثرات زیست محیطیاستخراج مواد معدنی:171
  اثرات زیست محیطی فرآوری مواد معدنی:177
  نقش مهندسی فرآوری در کاهش خطرات زیست محیطی باطله های معدنی:181
  فاضلاب اسیدی چیست:182
  روش های کاهش فاضلاب اسیدی :184
  فرآوری و چگونگی تاثیر آن بر فاضلاب های اسیدی:187
  تولید سرب و نگرانی هایزیست محیطی آن:194
  آلودگی آلودگی محیط سرب:198
  هشدارها:199
  فصل چهارم:200
  شیمی و آنالیز سرب:201
  مشخصات شیمیایی:202
  مقدمه :206
  زمینه های تجربی و کیفی :206
  رده بندی روش های تجزیه ای :207
  روش های جداسازی :210
  دستگاهوری در تجزیه:211
  نگاه اجمالی:212
  تبلور:212
  تقطیر :213
  رسوب دادن :213
  استخراج:214
  کروماتوگرافی:214
  انواع کروماتوگرافی:217
  انتخاب بهترین روش کروماتوگرافی:220
  کروماتوگرافیتبادلیونی:222
  رزین های متداول تبادلیونی:223
  خواص رزین ها :224
  تبادل گرهاییونی معدنی:226
  انواع تقطیر :228
  تعادل بخار با محلول آزوئوتروپ:229
  آنالیز استریولوژیک کلومرول های کلیه بدنبال:238
  مقدمه:238
  مواد و روش کار:240
  چرخه های بیوژیوشیمیاییو تعادل آب:246
  روشهای تجزیه آب سرب:246
  نقش نمزارها در حذف فلزات از آب :248
  فواید دیگر نمزارها :253
  ارزش های تجاری:256
  منابع:257


موضوع پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, نمونه پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, جستجوی پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, فایل Word پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, دانلود پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, فایل PDF پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, تحقیق در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, مقاله در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, پروژه در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, پروپوزال در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, تز دکترا در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, مقالات دانشجویی درباره پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, پروژه درباره پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, گزارش سمینار در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان, رساله دکترا در مورد پایان نامه زمین شناسی ساختمانی و مسائل زیست محیطی معدن سرب راونج دلیجان

پايان نامه مقطع کارشناسي رشته مهندسي معدن سال 1385 چکيده مورفولوژي کنوني خراسان شمالي حاصل فرايندهاي فرسايش است که پس از تاثير آخرين فازهاي کوهزايي آلپين Passaderion movement بوقوع پيوسته

پايان نامه مقطع کارشناسي رشته مهندسي معدن سال 1383 مقدمه منطقه زاگرس کمي کمتر از  پهنه ميهن را در بردارد، در حاليکه بجز نفت که يک کانسار مواد آلي است، تقريباً هيچ گونه اطلاعات م

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی عمران گرایش زلزله چکیده اتصالات نیمه صلب[1] اتصالاتی هستند که سختی آنها بین دو حالت گیردارومفصلی قراردارد وبخشی از لنگر راانتقال می دهند وبه عبارت دیگردرجه صلبیت آن بین 20% تا90% می باشدکه در این اتصالات بویژه اتصالات پیچی از طریق شکل پذیری دورانی مناسب وایجاد مفصل پلاستیک در استهلاک انرژی ناشی از نیروهای زلزله موثر می ...

پایان‌نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ((M.SC)) گرایش: شیمی و فناوری اسانس خلاصه فارسی مقدمه: آلودگی خاک با فلزات سنگین یک مسأله مهم است که این عناصر سمی‌ می‌تواند در اکوسیستم زمینی منتقل شود وخطر بالقوه بر کیفیت غذا و سلامت، محیط زیست داشته باشد. آلودگی خاک با فلزات سمی‌ سنگین در طول چند سال گذشته افزایش قابل توجهی یافته است. تکنولوژی گیاه پالایی شامل استخراج فلزات به خصوص ...

پایان نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته ژئومورفولوژی در برنامه‌ ریزی محیطی چکیده ژئوتوریسم، یکی از جدیدترین و پرطرفدارترین شاخه های توریسم است و هر روزه به طرفداران آن افزوده می‌گردد و ابزاری برای توسعه­ی پایدار محسوب می‌شود. ژئوتوریسم یا زمین­گردشگری، شاخه­ای از توریسم است که هدف آن لذت بردن از دیدن پدیده­های زیبا و شگفت زمین­شناختی و ژئومورفولوژیکی، در کنار بالا بردن سطح ...

پایان‌نامه جهت دریافت درجه کارشناسی ارشد رشته تکنولوژی آموزشی (M.A) چکیده این پژوهش با هدف بررسی تاثیر روش تدریس فعال فناورانه (TEAL ) بر یادگیری و یادداری درس شیمی دوره متوسطه انجام گرفته است. روش پژوهش بر اساس ماهیت شبه تجربی با طرح پیش آزمون – پس آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری در این پژوهش را دانش آموزان دختر پایه سوم متوسطه که در سال تحصیلی 93/92 درس شیمی 3 و آزمایشگاه ...

پایان­نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ( M.A) گرایش: مردم­شناسی چکیده پایان نامه ( شامل خلاصه، اهداف، روش های اجرا و نتایج به دست آمده): از آغازین زمان تمدن، مردم با گیاهان پیرامونشان ارتباط داشته­اند. اعتقاد به قدرت شفادهی گیاهان شاید خیلی پیش­تر از این­که آن­ها به ثبت برسند در میان مردمان وجود داشته­است. گیاهان علاوه بر این­که در زندگی و حیات مادی انسان­ها نقش داشته­اند، در ...

پایان­نامه کارشناسی ارشد در رشته­ی مهندسی شیمی چکیده مطالعه آزمایشگاهی حذف کادمیوم از آب آشامیدنی در این پژوهش فرایند حذف کادمیوم از آب آشامیدنی به روش همرسوبی کربنات کلسیم مطالعه شد. امروزه آلودگی آب­های طبیعی با فلزات سنگین، به دلیل اثرات مخربی که بر موجودات زنده می­گذارد موجب نگرانی بسیاری از کشورهای جهان شده است. کادمیوم از طریق فاضلاب­ها و فرسایش سنگ­های معدنی و پساب­های ...

پايان نامه مقطع کارشناسي رشته مهندسي معدن سال 1384 مقدمه: معدن آهک چمبودک مربوط به مجتمع کارخانجات فرآورده‌هاي ساختماني ايران (فراسا) واقع در کيلومتر 85 اتوبان کرج قزوين با تولي

مقدمه: معدن آهک چمبودک مربوط به مجتمع کارخانجات فرآورده‌هاي ساختماني ايران (فراسا) واقع در کيلومتر 85 اتوبان کرج قزوين با توليد فرآورده‌هائي شامل: سيپورکس، ايتونگ آجر ماسه آهکي، آهک پخته

ثبت سفارش