پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم

مشخص نشده 482 KB 29038 62
مشخص نشده مشخص نشده مهندسی مخابرات
قیمت قبل:۶۱,۴۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۲۲,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • مقدمه

  امروزه امنیت شبکه یک مسأله مهم برای ادارات و شرکتهای دولتی و سازمان های کوچک و بزرگ است. تهدیدهای پیشرفته از سوی تروریست های فضای سایبر، کارمندان ناراضی و هکرها رویکردی سیستماتیک را برای امنیت شبکه می طلبد. در بسیاری از صنایع، امنیت به شکل پیشرفته یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.

  در این سلسله مقالات رویکردی لایه بندی شده برای امن سازی شبکه به شما معرفی می گردد.  این رویکرد هم یک استراتژی تکنیکی است که ابزار و امکان مناسبی را در سطوح مختلف در زیرساختار شبکه شما قرار می دهد و هم یک استراتژی سازمانی است که مشارکت همه از هیأت مدیره تا قسمت فروش را می طلبد.

  رویکرد امنیتی لایه بندی شده روی نگهداری ابزارها و سیستمهای امنیتی و روال ها در پنج لایه مختلف در محیط فناوری اطلاعات متمرکز می گردد.

  ۱- پیرامون

  ۲- شبکه

  ۳- میزبان

  ۴- برنامه  کاربردی

  ۵- دیتا

  در این سلسله مقالات هریک از این سطوح تعریف می شوند و یک دید کلی از ابزارها و سیستمهای امنیتی گوناگون که روی هریک عمل می کنند، ارائه می شود. هدف در اینجا ایجاد درکی در سطح پایه از امنیت شبکه و پیشنهاد یک رویکرد عملی مناسب برای محافظت از دارایی های دیجیتال است. مخاطبان این سلسله مقالات متخصصان فناوری اطلاعات، مدیران تجاری و تصمیم گیران سطح بالا هستند.

  محافظت از اطلاعات اختصاصی به منابع مالی نامحدود و عجیب و غریب نیاز ندارد. با درکی کلی از مسأله،  خلق یک طرح امنیتی استراتژیکی و تاکتیکی می تواند تمرینی آسان باشد. بعلاوه، با رویکرد عملی که در اینجا معرفی می شود، می توانید بدون هزینه کردن بودجه های کلان، موانع موثری بر سر راه اخلال گران امنیتی ایجاد کنید.

    

  افزودن به ضریب عملکرد هکرها

  متخصصان امنیت شبکه از اصطلاحی با عنوان ضریب عملکرد (work factor) استفاده می کنند که مفهومی مهم در پیاده سازی امنیت لایه بندی است. ضریب عملکرد بعنوان میزان تلاش مورد نیاز توسط یک نفوذگر بمنظور تحت تأثیر قراردادن یک یا بیشتر از سیستمها و ابزار امنیتی تعریف می شود که باعث رخنه کردن در شبکه می شود. یک شبکه با ضریب عملکرد بالا به سختی مورد دستبرد قرار می گیرد در حالیکه یک شبکه با ضریب عملکرد پایین می تواند نسبتاً به راحتی مختل شود. اگر هکرها تشخیص دهند که شبکه شما ضریب عملکرد بالایی دارد، که فایده رویکرد لایه بندی شده نیز هست، احتمالاً شبکه شما را رها می کنند و به سراغ شبکه هایی با امنیت پایین تر می روند و این دقیقاً همان چیزیست که شما می خواهید.

  تکنولوژی های بحث شده در این سری مقالات مجموعاً رویکرد عملی خوبی برای امن سازی دارایی های دیجیتالی شما را به نمایش می گذارند. در یک دنیای ایده آل، شما بودجه و منابع را برای پیاده سازی تمام ابزار و سیستم هایی که بحث می کنیم خواهید داشت. اما متأسفانه در چنین دنیایی زندگی نمی کنیم. بدین ترتیب، باید شبکه تان را ارزیابی کنید – چگونگی استفاده از آن، طبیعت داده های ذخیره شده، کسانی که نیاز به دسترسی دارند، نرخ رشد آن و غیره – و سپس ترکیبی از سیستم های امنیتی را که بالاترین سطح محافظت را ایجاد می کنند، با توجه به منابع در دسترس پیاده سازی کنید.

   

  مدل امنیت لایه بندی شده

  در این جدول مدل امنیت لایه بندی شده و بعضی از تکنولوژی هایی که در هر سطح مورد استفاده قرار می گیرند، ارائه شده اند. این تکنولوژی ها با جزئیات بیشتر در بخش های بعدی مورد بحث قرار خواهند گرفت.

   

  سطح ۱: امنیت پیرامون

  منظور از پیرامون، اولین خط دفاعی نسبت به بیرون و به عبارتی به شبکه غیرقابل اعتماد است. «پیرامون» اولین و آخرین نقطه تماس برای دفاع امنیتی محافظت کننده شبکه است. این ناحیه ای است که شبکه به پایان می رسد و اینترنت آغاز می شود. پیرامون شامل یک یا چند فایروال و مجموعه ای از سرورهای به شدت کنترل شده است که در بخشی از پیرامون قرار دارند که بعنوان DMZ (demilitarized zone) شناخته می شود. DMZ معمولاً وب سرورها، مدخل ایمیل ها، آنتی ویروس شبکه و سرورهای DNS  را دربرمی گیرد که باید در معرض اینترنت قرار گیرند. فایروال قوانین سفت و سختی

  در مورد اینکه چه چیزی می تواند وارد شبکه شود و چگونه سرورها در DMZ می توانند با این

  ترنت و شبکه داخلی تعامل داشته باشند، دارد.

  پیرامون شبکه، به اختصار، دروازه شما به دنیای بیرون و برعکس، مدخل دنیای بیرون به شبکه شماست.

  تکنولوژیهای زیر امنیت را در پیرامون شبکه ایجاد می کنند:

   ·   فایروال معمولاً یک فایروال روی سروری نصب می گردد که به بیرون و درون پیرامون شبکه متصل است. فایروال سه عمل اصلی انجام می دهد ۱- کنترل ترافیک ۲- تبدیل آدرس و ۳- نقطه پایانی VPN. فایروال کنترل ترافیک را با سنجیدن مبداء و مقصد تمام ترافیک واردشونده و خارج شونده انجام می دهد و تضمین می کند که تنها تقاضاهای مجاز اجازه عبور دارند. بعلاوه، فایروال ها به شبکه امن در تبدیل آدرس های IP داخلی به آدرس های قابل رویت در اینترنت کمک می کنند. این کار از افشای اطلاعات مهم درباره ساختار شبکه تحت پوشش فایروال جلوگیری می کند. یک فایروال همچنین می تواند به عنوان نقطه پایانی تونل های VPN (که بعداً بیشتر توضیح داده خواهد شد) عمل کند. این سه قابلیت فایروال را تبدیل به بخشی واجب برای امنیت شبکه شما می کند.

   

  ·   آنتی ویروس شبکه  این نرم افزار در DMZ نصب می شود و محتوای ایمیل های واردشونده و خارج شونده را با پایگاه داده ای از مشخصات ویروس های شناخته شده مقایسه می کند.  این آنتی ویروس ها آمد و شد ایمیل های آلوده را مسدود می کنند و آنها را قرنطینه می کنند و سپس به دریافت کنندگان و مدیران شبکه اطلاع می دهند. این عمل از ورود و انتشار یک ایمیل آلوده به ویروس در شبکه جلوگیری می کند و جلوی گسترش ویروس توسط شبکه شما را می گیرد. آنتی ویروس شبکه، مکملی برای حفاظت ضدویروسی است که در سرور ایمیل شما و کامپیوترهای مجزا صورت می گیرد. بمنظور کارکرد مؤثر، دیتابیس ویروس های شناخته شده باید به روز نگه داشته شود.

   

  ·   VPN یک شبکه اختصاصی مجازی (VPN) از رمزنگاری سطح بالا برای ایجاد ارتباط امن بین ابزار دور از یکدیگر، مانند لپ تاپ ها و شبکه مقصد استفاده می کند. VPN اساساً یک تونل رمزشده تقریباً با امنیت و محرمانگی یک شبکه اختصاصی اما از میان اینترنت ایجاد می کند. این تونل VPN می تواند در یک مسیریاب برپایه VPN، فایروال یا یک سرور در ناحیه DMZ پایان پذیرد. برقراری ارتباطات VPN برای تمام بخش های دور و بی سیم شبکه یک عمل مهم است که نسبتاً آسان و ارزان پیاده سازی می شود.

   

   مزایا

  تکنولوژی های ایجاد شده سطح پیرامون سال هاست که در دسترس هستند، و بیشتر خبرگان IT با تواناییها و نیازهای عملیاتی آنها به خوبی آشنایی دارند. بنابراین، از نظر پیاده سازی آسان و توأم با توجیه اقتصادی هستند. بعضیاز فروشندگان راه حل های سفت و سختی برای این تکنولوژیها ارائه می دهند و بیشتر آنها به این دلیل پر هزینه هستند.

  معایب

  از آنجا که بیشتر این سیستم ها تقریباً پایه ای هستند و مدت هاست که در دسترس بوده اند، بیشتر هکرهای پیشرفته روش هایی برای دور زدن آنها نشان داده اند. برای مثال، یک ابزار آنتی ویروس نمی تواند ویروسی را شناسایی کند مگر اینکه از قبل علامت شناسایی ویروس را در دیتابیس خود داشته باشد و این ویروس داخل یک فایل رمزشده قرار نداشته باشد. اگرچه VPN رمزنگاری مؤثری ارائه می کند، اما کار اجرایی بیشتری را برروی کارمندان IT تحمیل می کنند، چرا که کلیدهای رمزنگاری و گروه های کاربری باید بصورت مداوم مدیریت شوند.

  ملاحظات

  پیچیدگی معماری شبکه شما می تواند تأثیر قابل ملاحظه ای روی میزان اثر این تکنولوژی ها داشته باشد. برای مثال، ارتباطات چندتایی به خارج احتمالاً نیاز به چند فایروال و آنتی ویروس خواهد داشت. معماری شبکه بطوری که تمام این ارتباطات به ناحیه مشترکی ختم شود، به هرکدام از تکنولوژی های مذکور اجازه می دهد که به تنهایی پوشش مؤثری برای شبکه ایجاد کنند.

  انواع ابزاری که در DMZ شما قرار دارد نیز یک فاکتور مهم است. این ابزارها چه میزان اهمیت برای کسب و کار شما دارند؟ هرچه اهمیت بیشتر باشد، معیارها و سیاست های امنیتی سفت و سخت تری باید این ابزارها را مدیریت کنند.

  سطح ۲-  امنیت شبکه

  سطح شبکه در مدل امنیت لایه بندی شده به WAN و LAN داخلی شما اشاره دارد. شبکه داخلی شما ممکن است شامل چند کامپیوتر و سرور و یا شاید پیچیده تر یعنی شامل اتصالات نقطه به نقطه به دفترهای کار دور باشد. بیشتر شبکه های امروزی در ورای پیرامون، باز هستند؛ یعنی هنگامی که داخل شبکه قرار دارید، می توانید به راحتی در میان شبکه حرکت کنید. این قضیه بخصوص برای سازمان های کوچک تا متوسط صدق می کند که به این ترتیب این شبکه ها برای هکرها و افراد بداندیش دیگر به اهدافی وسوسه انگیز مبدل می شوند. تکنولوژی های ذیل امنیت را در سطح شبکه برقرار می کنند:

   

  ·   IDSها (سیستم های تشخیص نفوذ) و IPSها (سیستم های جلوگیری از نفوذ) تکنولوژیهای IDS و IPS ترافیک گذرنده در شبکه شما را با جزئیات بیشتر نسبت به فایروال تحلیل می کنند. مشابه سیستم های آنتی ویروس، ابزارهای IDS و IPS ترافیک را تحلیل و هر بسته اطلاعات را با پایگاه داده ای از مشخصات حملات شناخته شده مقایسه می کنند. هنگامی که حملات تشخیص داده می شوند، این ابزار وارد عمل می شوند. ابزارهای IDS مسؤولین IT را از وقوع یک حمله مطلع می سازند؛ ابزارهای IPS یک گام جلوتر می روند و بصورت خودکار ترافیک  آسیب رسان را مسدود می کنند. IDSها و IPSها مشخصات مشترک زیادی دارند. در حقیقت، بیشتر IPSها در هسته خود یک IDS دارند. تفاوت کلیدی بین این تکنولوژی ها از نام آنها استنباط می شود. محصولات IDS تنها ترافیک آسیب رسان را تشخیص می دهند، در حالیکه محصولات IPS از ورود چنین ترافیکی به شبکه شما جلوگیری می کنند. پیکربندی های IDS و IPS  استاندارد در شکل نشان داده شده اند:

    

  ·   مدیریت آسیب پذیری – سیستم های مدیریت آسیب پذیری دو عملکرد مرتبط را انجام می دهند: (۱) شبکه را برای آسیب پذیری ها پیمایش می کنند و (۲)روند مرمت آسیب پذیری یافته شده را مدیریت می کنند. در گذشته، این تکنولوژی VA )تخمین آسیب پذیری( نامیده می شد. اما این تکنولوژی اصلاح شده است، تا جاییکه بیشتر سیستم های موجود، عملی بیش از تخمین آسیب پذیری ابزار شبکه را انجام می دهند.

   سیستم های مدیریت آسیب پذیری ابزار موجود در شبکه را برای یافتن رخنه ها و آسیب پذیری هایی که می توانند توسط هکرها و ترافیک آسیب رسان مورد بهره برداری قرار گیرند، پیمایش می کنند. آنها معمولاً پایگاه داده ای از قوانینی را نگهداری می کنند که آسیب پذیری های شناخته شده برای گستره ای از ابزارها و برنامه های شبکه را مشخص می کنند. در طول یک پیمایش، سیستم هر ابزار یا برنامه ای را با بکارگیری قوانین مناسب می آزماید.

  (تمامی جداول داخل فایل اصلی قابل مشاهده می باشد)

  منابع:

  1-http://www.aftab.ir/articles/computer_internet_infortmation_technology/computer_science

  /c14c1127318700p1.php 2-http://networkinfo.blogfa.com/post-16.aspx

   

  3-http://ebooks.ketabnak.com/comment.php?dlid=1322

   

  4-http://confbank.um.ac.ir/modules/conf_display/csicc2003/pdf/160.pdf

   

  5-http://dbase.irandoc.ac.ir/00261/00261700.htm

   

  6-http://kavoshrayane.parsiblog.com/-611532.htm

   

  7-http://forum.bitiran.com/f596/%D9%85%D9%82%D8%A7%DB%8C%D8%B3%D9%87-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%D9%83%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%B4%D8%A8%D9%83%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-ad-hoc-34413.html

   

  8-http://www.esnips.com/doc/5115e8c1-fbf9-45ba-860a-568bc8e20041/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A2%D8%B3%D9%8A%D8%A8-%D9%BE%D8%B0%D9%8A%D8%B1%D9%8A%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%85%D9%86%D9%8A%D8%AA%D9%8A-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%DA%A9%D9%84%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D9%85%D8%B3%D9%8A%D8%B1%D9%8A%D8%A7%D8%A8%D9%8A-%D8%A7%D9%85%D9%86-%D9%85%D8%A8%D8%AA%D9%86%D9%8A-%D8%A8%D8%B1-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%DA%A9%D9%84-DSR-%D8%AF%D8%B1-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87-%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%A8%D9%8A-%D8%B3%D9%8A%D9%85-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B6%D8%A7%D9%8A%D9%8A

  9-http://xn-----ctdfg5bza8j2aec06dsrha53c.iranictnews.ir/T______%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%DA%A9%D9%84-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87.htm

  10-http://www.network.blogfa.com/post-14.aspx

  11-http://www.semeng.net/information/HowTCPIP.asp

  12-http://www.mcs-8051.com/archives/000083.php

  13-http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%da%a9%d9%84+%d8%a7%d9%85%d

  9%86%db%8c%d8%aa%db%8c+SSL&SSOReturnPage=Check&Rand=0

  14-http://www.iritn.com/?action=show&type=news&id=4982

  (زمستان 1387)

 • مقدمه ............................................................................................................................................................................................................................................ 3

  افزودن به ضریب عملکرد هکرها............................................................................................................................................................................................... 4

  سطح 1 امنیت پیرامون............................................................................................................................................................................................................... 5

  سطح 2 امنیت پیرامون .............................................................................................................................................................................................................. 7

  استاندارد شبکه های محلی بی سیم ...................................................................................................................................................................................... 9

  شبکه های بی سیم و انواع WPAN,WWAN.WLAN ....................................................................................................................................... 11

  مقدار بر شبکه خصوصی مجازی (VPN)...................................................................................... 12

  دسته بندی VPN بر اساس رمزنگاری ................................................................................................................................................................................. 12

  دسته بندی VPN بر اساس لایه پیاده سازی .................................................................................................................................................................... 14

  مقایسه تشخیص نفوذ و پیشگیری از نفوذ............................................................................................................................................................................... 14

  تفاوت شکلی تشخیص با پیشگیری.......................................................................................................................................................................................... 14

  تشخیص نفوذ.................................................................................................................................................................................................................................. 16

  نتیجه ی نهایی................................................................................................................................................................................................................................ 17

  مقدمه ای بر تشخیص نفوذ.......................................................................................................................................................................................................... 17

  انواع حملات شبکه ای با توجه به طریقه حمله .................................................................................................................................................................. 18

  انواع حملات شبکه ای با توجه به حمله کننده .................................................................................................................................................................. 19

  پردازه تشخیص نفوذ .................................................................................................................................................................................................................... 20

  مقدمه ای بر IPSEC ............................................................................................................................................................................................................... 20

  انواع IPSEC VPN .............................................................................................................................................................................................................. 21

  کاربرد پراکسی در امنیت شبکه .............................................................................................................................................................................................. 23

  برخی از انواع پراکسی.................................................................................................................................................................................................................. 24

  SMTP proxy ...................................................................................................................................................................................................................... 25

  امنیت و پرتال ............................................................................................................................................................................................................................... 27

  امنیت و پرتال CMS PARS............................................................................................................................................................................................. 27

  راهکارهای شبکه های سیم ...................................................................................................................................................................................................... 28

  نسب، طراحی و راه اندازی شبکه و ایرلس Multipoint Point o....................................................................................................................... 29

  نسب طراحی و راه اندازی شبکه های Hot spot.......................................................................................................................................................... 29

  مشاوره و تامین تجهیزات برای راه اندازی شبکه های وایرلس......................................................................................................................................... 29

  شبکه های بیسیم.......................................................................................................................................................................................................................... 35

  انواع شبکه های بی سیم ........................................................................................................................................................................................................... 36

  شبکه های (MANET) Mobile ad hoc .............................................................................................................................................................. 38

  کاربردهای شبکه  Mobile ad hoc ............................................................................................................................................................................. 39

  پروتوکل های مسیریابی Routing proto cols...................................................................................................................................................... 39

  پروتوکل TCP/IP...................................................................................................................................................................................................................... 40

  مقدمه................................................................................................................................................................................................................................................. 40

  معنی پروتوکل TCP/IP.......................................................................................................................................................................................................... 41

  لایه های پروتکل TCP/IP...................................................................................................................................................................................................... 41

  لایه Application.................................................................................................................................................................................................................. 42

  لایه Transport........................................................................................................................................................................................................................ 43

  لایه اینترنت..................................................................................................................................................................................................................................... 43

  لایه Network Interface................................................................................................................................................................................................ 43

  مشخص نمودن برنامه ها ............................................................................................................................................................................................................ 43

  آدرس IP......................................................................................................................................................................................................................................... 44

  یورت TCP/IP............................................................................................................................................................................................................................ 44

  سوکت (Socket).................................................................................................................................................................................................................... 44

  TCP/IP........................................................................................................................................................................................................................................ 44

  پروتکل:TCP لایه Transport.......................................................................................................................................................................................... 45

  ارسال اطلاعات با استفاده از TCP......................................................................................................................................................................................... 45

  پروتوکل: UUP لایه Internet ........................................................................................................................................................................................... 46

  پروتوکل: IP لایه Internet.................................................................................................................................................................................................... 48

  مسیر یابی ....................................................................................................................................................................................................................................... 49

  معنای حمل.................................................................................................................................................................................................................................... 49

  توزیع توپولوژی.............................................................................................................................................................................................................................. 49

  آلگوریتم برداری راه دور ............................................................................................................................................................................................................. 49

  آلگوریتم حالت اینک.................................................................................................................................................................................................................... 59

  پروتوکل بردار مسیر...................................................................................................................................................................................................................... 50

  مقایسه الگوریتم مسیریابی ......................................................................................................................................................................................................... 50

  انتخاب مسیر................................................................................................................................................................................................................................... 51

  عوامل چندگانه .............................................................................................................................................................................................................................. 51

  شبکه های حسگر بی سیم......................................................................................................................................................................................................... 52

  نگاهی به شبکه های بی سیم حسگر....................................................................................................................................................................................... 52

  ویژگی های عمومی یک شبکه حسگر..................................................................................................................................................................................... 54

  ساختار ارتباطی شبکه های حسگر.......................................................................................................................................................................................... 54

  فاکتورهای طراحی ....................................................................................................................................................................................................................... 54

  تحمل خرابی................................................................................................................................................................................................................................... 55

  قابلیت گسترش.............................................................................................................................................................................................................................. 55

  هزینه تولید .................................................................................................................................................................................................................................... 55

  سخن پایانی..................................................................................................................................................................................................................................... 57

  منابع ................................................................................................................................................................................................................................................. 58

کلمات کلیدی: بی سیم - پروتکل - حسگر - شبکه - مسیریابی

موضوع پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , نمونه پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , جستجوی پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , فایل Word پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , دانلود پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , فایل PDF پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , تحقیق در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , مقاله در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , پروژه در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , پروپوزال در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , تز دکترا در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , مقالات دانشجویی درباره پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , پروژه درباره پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , گزارش سمینار در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم , رساله دکترا در مورد پایان نامه پروتکل های مسیر یابی در شبکه های حسگر بی سیم

پایان‌نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته کامپیوتر گرایش نرم­افزار چکیده کاربرد روز افزون شبکه‌ های حسگر بی‌سیم در زندگی انسان گویای اهمیت زیاد این تکنولوژی است. محدودیت انرژی در عناصر تشکیل دهنده‎ی شبکه‌های حسگر بی‌سیم که گره‌حسگرها می‌باشند همواره به عنوان مهمترین چالش پیش روی این تکنولوژی مطرح بوده است و به همین دلیل بخش اعظم تحقیقات انجام شده در حیطه‌ی شبکه‌های حسگر ...

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق مخابرات- سیستم چکیده بررسی و ارائه یک الگوریتم مسیریابی مقاوم و کارا برای شبکه های بی سیم اقتضایی نظامی از اوایل دهه 1980 مفهومی جدید به نام دفاع مبتنی بر شبکه در نیروهای نظامی به وجود آمده است. جهت دستیابی به این مفهوم نیاز به داشتن یک شبکه مخابراتی نظامی با ظرفیت بالا وجود دارد تا بتواند اطلاعات را در بین نهادهای موجود در شبکه توزیع ...

پایان‌نامه کارشناسی ارشد گرایش الکترونیک چکیده امروزه با توجه به مزایای شبکه­های حسگر بی­سیم که همانا پیاده­­سازی ساده و ارزان، مصرف توان پایین و مقیاس­پذیری بالای آنها است، در بسیاری از کاربردها مورد استفاده قرار گرفته­اند. طراحی شبکه­های پایدار حسگر بی­سیم یک مسئله بسیار چالش برانگیز است. انتظار می­رود حسگرها با انرژی محدود به صورت خودکار برای مدت طولانی کار کنند. این در حالی ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد گرایش : برق قدرت چکیده یکی از چالش های مهم طراحی در شبکه های حسگر بی سیم (WSN)، طولانی کردن طول عمر سیستم (گره) است، در حالیکه به کیفیت سرویس قابل قبولی برای کاربردها دست یافت. طولانی کردن عمر گره با کاهش مصرف انرژی ارتباط مستقیم دارد . در WSN، هر گره حسگر با توان باتری کار می کند و در اکثر موارد مخصوصا در محیط های دور و خصمانه امکان ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.Sc) چکیده: یک شبکه حسگر متشکل از تعداد زیادی گره‌های حسگر است که در یکمحیط به طور گسترده پخش شده و به جمع‌آوری اطلاعات از محیط می‌پردازند.از آنجایی که گره ها از باتری تغذیه میکنند ،مساله مهمی که در شبکه های حسگرمورد توجه قرار میگیرد،بحث مصرف انرژی است.یکی از روشهایی که در این شبکه ها برای کاهش مصرف انرژی بسیار رایج است خواباندن گره ها ...

پایان­نامه کارشناسی­ارشد گرایش مخابرات- سیستم چکیده پژوهش حاضر، درمورد مسئله مقیاس پذیری در شبکه های سنسوری بدون سیم با قابلیت تصویربرداری است که با در نظر گرفتن یک سناریوی نسبتا کاربردی از شبکه سنسوری، و براساس معیارهای عملکرد ظرفیت قطع (outage) و ظرفیت ارگادیک (ergodic) شبکه، مقیاس­پذیری را مورد تحلیل، مدلسازی ریاضی و شبیه سازی قرار داده است. مقیاس پذیری اصولا برای تعیین اثرات ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد(M.Sc) چکیده شبکه حسگر بی سیم، شبکه ای است که از تعداد زیادی گره کوچک تشکیل شده است. گره از طریق حسگرها اطلاعات محیط را دریافت می‌کند. انرژی مصرفی گره‌ها معمولاً از طریق باتری تامین می‌شود که در اکثر موارد امکان جایگزینی این باتری‌ها وجود ندارد. بنابراین توان مصرفی گره‌ها موضوع مهمی در این شبکه ها است. و استفاده از روش‌های دقیق و سریع ...

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی فناوری اطلاعات گرایش شبکه­ های کامپیوتری چکیده مکان­یابی و همزمان­سازی از عناصر کلیدی در بسیاری از برنامه­ های کاربردی ارتباطی زیرآب هستند که علی­رغم وابستگی بسیار، معمولا جدا از هم عمل می­کنند. اما از آنجا که سرویس­های همزمان­سازی پیش­نیاز الگوریتم­های مکان­یابی هستند و اطلاعات در رابطه با مکان حسگرها برای تخمین تاخیر انتشار مورد استفاده ...

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی کامپیوتر گرایش: نرم افزار چکیده ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯﺷﺒﮑﻪ­ های ﺳﻨسور ﺑﻲ­ﺳﻴﻢ (Wireless Sensor Network) ﺑﻪ ﺷﮑﻞﮔﺴﺘﺮﺩﻩ­ﺍی ﺭﻭ ﺑﻪ ااست. ﺑﻪ ﻋﻠﺖ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻏﺎﻟﺐ ﺍﺯ ﺑﺎﻃﺮی ﺑﺮﺍی ﺗﺎﻣﻴﻦ ﺍﻧﺮﮊی ﻣﺼﺮﻓﻲ ﺍﻳﻦ ﺳﻨﺴﻮﺭﻫﺎ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻋﺪﻡ ﺩﺳﺘﺮﺳﻲ ﺁﺳﺎﻥ ﺑﻪ ﺳﻨﺴﻮﺭﻫﺎ ﺩﺭ ﺑﺴﻴﺎﺭی ﺍﺯ ﺍﻳﻦ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩﻫﺎ، ﻣﻬﻨﺪﺳﺎﻥ ﻭ ﻣﺤﻘﻘﺎﻥ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﻃﺮﺍﺣﻲ پروتکل­ ﻫﺎی ﻣﺴﻴﺮﻳﺎﺑﻲ ﺑﺎ خصوصیات انرژی مصرفی کم و افزایش طول ...

پایان‌نامه کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر- نرم افزار (M.Sc) چکیده کیفیت سرویس در شبکه های حسگر بی سیم نسبت به شبکه های سنتی بسیار متفاوت است. بعضی از پارامترهایی که در ارزیابی کیفیت سرویس در این شبکه ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از: پوشش شبکه, تعداد بهینه نودهای فعال در شبکه, طول عمر شبکه و میزان مصرف انرژی. در این پایان نامه سه مسئله اساسی شبکه ها ی حسگر بی سیم مطرح ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد گرایش : برق قدرت چکیده یکی از چالش های مهم طراحی در شبکه های حسگر بی سیم (WSN)، طولانی کردن طول عمر سیستم (گره) است، در حالیکه به کیفیت سرویس قابل قبولی برای کاربردها دست یافت. طولانی کردن عمر گره با کاهش مصرف انرژی ارتباط مستقیم دارد . در WSN، هر گره حسگر با توان باتری کار می کند و در اکثر موارد مخصوصا در محیط های دور و خصمانه امکان ...

ثبت سفارش