پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم

word 3 MB 30519 92
1393 کارشناسی ارشد مهندسی شیمی
قیمت قبل:۳۳,۵۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۲۹,۰۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان­ نامه کارشناسی ارشد در رشته‌ی

  مهندسی شیمی

  سنگ‌کلیه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دنیا‌ است که قسمت اعظم کریستال‌های آن ‌از بلورهای اگزالات‌کلسیم تشکیل می‌شود. از این‌ رو چندی است که بررسی مواد مؤثر در کنترل این بیماری از طریق کنترل کریستال‌های اگزالات کلسیم مورد توجه قرارگرفته است. هدف از این تحقیق بررسی اثر تری ‌پتاسیم ‌سیترات بر روی ساختار و شکل کریستال‌های اگزالات کلسیم به عنوان اصلی‌ترین جز اکثر سنگ‌های کلیه است. در این تحقیق ماده‌ی افزودنی تری پتاسیم سیترات تحت شرایط مختلف از نظر دما، غلظت، شدت اختلاط، وpH   به روش طراحی آزمایش تاگوچی و در سه سطح متفاوت در قالب طراحی آماری آزمایش و آرایه متعامد L9(  مورد استفاده قرار گرفت. بلورهای تشکیل شده از فرآیند کریستالیزاسیون در هر یک از روش‌ها، فیلتر شد و خشک گردید. پس از آن، شکل بلورها با استفاده از عکس‌برداری میکروسکوپی الکترونی SEM مورد ارزیابی قرار گرفتند. نتایج حاصل از تحلیل آماری و عکس‌های میکروسکوپی حاکی از آن است‌که تری ‌پتاسیم ‌سیترات در شرایط عملیاتی : دمای 25 درجه سانتیگراد، غلظت 60 گرم بر لیتر، سرعت همزن 150 دور در دقیقه و  pH برابر 8، اثر قابل‌توجه و چشمگیری بر روی مورفولوژی اگزالات کلسیم دارد.

  کریستالیزاسیون از محلول، از مهمترین عملیاتی است که قادر به تولید محصولاتی با بالاترین خلوص می‌باشد. شکل و اندازه‌ کریستال روی سرعت انحلال آن مؤثر است. در صنعت داروسازی سرعت انحلال، اهمیت زیادی دارد. کنترل ضعیف بر شکل و اندازه بلورهای تولیدی، نتایج غیر‌‌ قابل قبولی در مراحل بعدی مثل زمان فیلتراسیون و خشک کردن را به دنبال دارد.

  انواع مختلف فرآیند تبلور صنعتی وجود دارد که در آنها محصول مطلوب نهایی، به خواسته بازار بستگی دارد. در صنعت کود شیمیایی، مورفولوژی رشد و توزیع اندازه ذرات اهمیت دارد چرا که خواص محصولات مثل جداسازی، روان شدن، فشرده سازی، انحلال و بسته‌بندی را تعیین می‌کند. محصولات باید در مدت زمان ذخیره‌سازی، متعادل باشند و قابلیت انحلال مناسب برای جذب شدن توسط زمین و گیاه را داشته باشند. در صنعت داروسازی، این مسئله حساس‌تر می‌شود (Sangwal, 2007). در یک کریستالیزاسیون مطلوب، محصول دارای سطحی صاف و خلوص بالاست و اندازه‌ی ذرات نیز با توجه به کاربرد آن تعیین می‌شود.

  مورفولوژی و خصوصیات مربوط به شکل بلور همچنین در بررسی بیماری سنگ کلیه نیز دارای اهمیت است. هدف از این تحقیق مطالعه اثر مواد افزودنی بر شکل بلورهای اگزالات کلسیم به عنوان رایج‌ترین نوع سنگ کلیه می‌باشد. نوع تک‌آبه‌ی این کریستال به دلیل پایداری ترمودینامیکی بالا، فراوان‌ترین شکل سنگ‌های کلیوی اگزالات کلسیم را به خود اختصاص می‌دهد. این گونه به شکل شش گوشه و لبه تیز بوده که قابل دفع نیست و توانایی رشد کردن نیز دارد. تلاش می‌شود با تغییر شکل آن به فرم دو آبه‌ که گرد و بدون لبه است، گامی مؤثر در جهت کاهش تشکیل این سنگ و دفع هر چه راحت‌تر آن برداشته شود.

   

   

   

   

   

   

  1-2- کلیه

  کلیه آب زائد موجود در خون را جدا کرده و همچنین یک تعادل پایدار برای نمک‌ها و دیگر مواد موجود در خون ایجاد می‌کند. در تعریف سنگ کلیه می‌توان این چنین بیان کرد که سنگ کلیه یک جسم سخت است که از کریستال‌هایی که درون ادرار رشد می‌کنند تشکیل می‌شود. کلیه یکی از اندام­های درونی بدن انسان و برخی دیگر از جانداران است. کلیه مانند فیلتری برای تصفیه خون عمل کرده و ادرار تولید می­کند. داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد ریز عملکردی بنام نفرون[1] وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه[2] که به یک لوله کوچک متصل است تشکیل می­شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می‌شوند و به داخل لوله‌های کوچک جریان پیدا می‌کنند. قسمت عمده این آب توسط لوله‌های کوچک، باز جذب می‌شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار می‌شوند تا دفع گردند. ادرارهای جمع شده از لوله‌های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله‌ای بنام میزنای وارد مثانه می‌شود (Wikipedia).

   

  1-3- بیماری سنگ کلیه

  اگر چه کلیه‌ها عضوهای کوچکی هستند، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زائد و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند که در حفظ سلامتی عمومی بدن مؤثر است. بیماری شدید کلیه، ممکن است منجر به نارسایی کامل آن شود، که نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند کلیه برای جلوگیری از مرگ است .

  بیماری سنگ‌های کلیوی به یکی از شایع­ترین بیماری‌ها در قرن اخیر تبدیل شده است. سنگ‌های کلیوی انواع مختلفی دارند و از مواد آلی و غیر آلی تشکیل شده‌اند. ترکیبات غیر آلی مهمترین قسمت تشکیل‌دهنده آن‌ها هستند که تقریبا 98 درصد از وزن سنگ‌ها را تشکیل می‌دهند. سنگ­های کلسیمی نظیر اگزالات کلسیم و فسفات کلسیم از معمول­ترین سنگ‌هایی هستند که در کلیه رسوب می‌کنند و بیش از 70 تا 80 درصد از آن‌ها از اگزالات کلسیم تشکیل شده­اند (1993 Khan,).

  در شکل 1-1 نمونه­هایی از سنگ­های کلسیمی نشان داده شده است. همچنین شکل 1-2 نمونه‌هایی از سنگ را در کلیه نمایش می‌دهد. در صورتی که سیستم خود کنترلی بدن قادر به جلوگیری از تشکیل سنگ و یا دفع سنگ‌های تولیدی نباشد بایستی با استفاده از روش­های دیگر به درمان این بیماری پرداخت. بیماران مبتلا به سنگ کلیه توسط راه­های گوناگونی نظیر جراحی، استفاده از مکمل‌های خوراکی و مصرف داروهای گیاهی تحت درمان قرار می‌گیرند. در سال­های اخیر با توجه به افزایش آگاهی عمومی نسبت به عوارض جراحی‌های کلیه، درمان دارویی افزایش قابل توجهی یافته است. در جدول 1-1 انواع سنگ‌های کلیوی و درصد احتمال تشکیل آن­ها نشان داده شده است.

   

  [1]- Nephron

  [2]- Glomeruli

  -4- بررسی تولید سنگ­های کلیوی

  مقدار یون­ها یا مولکول­های حل‌شده در یک محلول توسط پارامتری با نام حاصلضرب غلظت[1] (CP) تعیین می‌گردد که برابر با حاصلضرب غلظت اجزای شیمیایی خالص نمک است. به عنوان مثال CP نمک کلرید سدیم برابر  CP = [Na+][Cl-] می‌باشد. اگر محلول آبی یک نمک به نقطه­ای برسد که هیچ بلور نمکی در آن حل نشود آن را محلول اشباع می‌نامند. در این حالت به  CP، حاصلضرب حلالیت ترمودینامیکی[2] (Ksp) گفته می‌شود. در ادرار با وجود اینکه CP اگزالات کلسیم از حاصلضرب ترمودینامیکی تجاوز می­کند به علت حضور مواد بازدارنده طبیعی تبلور اتفاق نمی‌افتد.

  هنگامی که نمک­های سنگ‌ساز موجود در ادرار به حالت فوق‌اشباع رسیدند، نمک‌ها توانایی باقی ماندن در ادرار به صورت محلول را ندارند، بنا­براین مولکول­ها یا یون‌های حل شده در ادرار رسوب کرده و اولین هسته­های سنگ کلیه تولید می‌شوند. در این نقطه CP را حاصل ضرب تشکیل[3] (Kf) بلورها می­نامند. حاصلضرب حلالیت ترمودینامیکی و حاصلضرب تشکیل سه ناحیه عمده اشباعیت را از یکدیگر متمایز می‌کنند: ناحیه زیر اشباع[4]، ناحیه شبه‌پایدار[5] و ناحیه ناپایدار[6]. در ناحیه زیر‌اشباع بلورها تحت هیچ شرایطی تشکیل نمی‌شوند و در صورتی که بلوری در محلول وجود داشته باشد حل می‌شود. در ناحیه شبه پایدار معمولاً بلورها به صورت خود به خود تشکیل نمی‌شوند. در این ناحیه امکان هسته‌سازی و تولید بلورهای جدید در بازه‌ی زمانی که ادرار در کلیه فیلتر می‌شود، وجود ندارد ولی تحت شرایطی خاص ممکن است در این ناحیه نیز هسته‌سازی رخ دهد. به عنوان مثال ممکن است به علت وجود انسداد در برخی نقاط کلیه زمان عبور ادرار به اندازه­ای طولانی گردد که برای ایجاد هسته‌سازی مناسب باشد، بنابراین در این نقاط امکان هسته‌سازی بلورها وجود دارد.

   

  [1]- Concentration product

  [2]- Solubility product

  [3]- Formation product

  [4]- Undersaturate

  [5]- Metastable

  [6]- Unstable

  ABSTRACT

   

  Effect of Additives on Crystal Morphology in a Crystallization Process of Oxalate Calcium

   

    

   

  Major part of Kidney stones, the most common diseases in the world, are formed by calcium oxalate. Recently, investigation of effective factors in controlling the kidney stone diseases through the controlling of oxalate calcium crystals was noticed. The aim of this study was to investigate the effects of tripotassium citrate on structure and shape of calcium oxalate crystal as the main component of most kidney stones. In this study additive materials were used to affect the four different factors temperature, concentration, rate of mixing, and pH by Taguchi experiment design method at three different levels in the design of statistical experiment and orthogonal array L9( ). Crystals formed in the crystallization process of each test were filtered and dried. Subsequently, the crystals were evaluated using electron microscopy images (SEM). The results of the statistical analysis and microscopic images showed that tripotassium citrate have significant effect on the morphology of calcium oxalate at the optimum condition which are temperature of 25°C, concentration of 60 gram per liter, mixing rate of 100 rpm and pH of 8. 

 • فهرست:

  فهرست مطالب

  عنوان                                                                                                                                     صفحه

  فصل اول : مقدمه .. 1

  1-1- پیشگفتار 2

  1-2- کلیه. 3

  1-3- بیماری سنگ کلیه. 3

  1-4- بررسی تولید سنگ­های کلیوی.. 6

  1-5- اگزالات کلسیم. 7

  1-6- پتاسیم سیترات.. 8

  1-7- ضرورت تحقیق.. 9

  1-8- عوامل مؤثر در تغییر شکل بلور 10

  1-8-1-  اثر حلال.. 10

  1-8-2-  اثر pH.. 10

  1-8-3- اثر فوق اشباعی.. 11

  1-8-4-  اثر دما 11

  1-8-5-  اثر ناخالصی.. 11

  1-9- رشد بلور 12

  1-9-1-  نظریه انرژی سطحی.. 12

  1-9-2-  نظریه لایه‌های جذب سطحی.. 12

  فصل دوم : مروری بر تحقیقات گذشته.. 15

  فصل سوم : تئوری... 21

  3-1-  تئوری روش تاگوچی.. 21

  3-1-1- طراحی آزمایش‌ها 21

  3-1-2-  هدف از طراحی آزمایش.... 22

  3-1-3- مراحل طراحی آزمایش.... 22

  3-1-4-  تحلیل نسبت عملکردی  ....... 28

  فصل چهارم : عملیات آزمایشگاهی... 30

  4-1-  شرح دستگاه 31

  4-2-  تجهیزات مورد استفاده 37

  4-3-  مواد مورد استفاده 37

  4-4-  آزمایشات.. 37

  4-4-1- استفاده از افزودنی در فرآیند تبلور 37

  4-4-2- روش آزمایش.... 38

  4-4-3-  آزمایشات طراحی شده برای انجام. 39

  4-4-4- محصول.. 40

  4-4- 4-1- توزیع اندازه ذرات.. 40

  4-4- 4-2- عکسبرداری میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) 41

  فصل پنجم : بحث و نتایج... 42

  5-1- نتایج حاصل از نرم افزار MINITAB.. 44

  5-2- نتایج عکسبرداری میکروسکوپی و میکروسوپ الکترونی روبشی (SEM) 50

  5-3- توزیع اندازه ذرات.. 58

  فصل ششم : نتیجه گیری و پیشنهادات.. 64

  6-1- نتیجه‌گیری.. 65

  6-2- پیشنهادات.. 66

   منابع.... 67

  پیوست... 72

   

   

  منبع:

  Abdel-Aal, E., S. Daosukho, H. El-Shall, (2009). "Effect of supersaturation ratio and Khella extract on nucleation and morphology of kidney stones", Journal of Crystal Growth., Vol. 311, 2673-2681.

   

  Abbasi, E., A. Alamdari, (2007). ''Mixing effects on particle size distribution in semi-batch crystallization of maneb'', journal of chemical engineering of japan, Vol.40, No.8, PP.636-644, 2007.

   

  Atmani, F., Khan, S.R. (2000)." Effects of an extract from Herniaria hirsuta on calcium oxalate crystallization in vitro ", BJU International, Vol. 85, 621-625.

   

  Alamdari, A., P. Pakmehr, (2011). "Calcium Oxalate Nucleation under the Influence of Camelthorn Extract", International Chemical and Enviromental Engineering Conference, December 21-23, 2011- Malaysia.

   

  Bendell, A., Disney J., Pridmore W A. Taguchi Methods: Applications in World Industry [M]. London: IFS Publications, (1989).

   

  Cerini, C., Geider, S., Dussol, B., Hennequin, C., Daudon, M., Veesler, S., Nitsche, S., Boistelle, R., Berthézène, P., Dupuy, P., Vazi, A., Berland, Y., Dagorn, J. C., and Verdier, J. M. (1999). Kidney Int. 55, 1776

   

  Cyrus, A., Goodarzi, D., Jahangiri, V. (2010). "The effect of Alhagi Pseudalhagi distillate on ureteral stone expulsion", Arak Medical University Journal, vol. 13, 56-62.

   

  Deng, Sui-Ping., Zheng, Hui., Ouyang, Jian-Ming. (2006). "Crystallization rules of calcium oxalate crystals in lithogenic urine and in healthy urine in vitro", Materials Science and Engineering C, Vol. 26, 683-687.

   

  El-Shall, H., Jeon, J.H., Abdel-Aal, E.A., Khan, S.R., Gower, L., Rabinovich, Y.I. (2004)." A study of primary nucleation of calcium oxalate monohydrate:

  I-Effect of supersaturation", Cryst. Res. Technol. Vol. 39, No. 3, 214-221. 

   

  Frackowiak, Anna., lecki, TomaszKoz´., Skibin´ski, Przemysaw., Gawe, Wiesaw., Zaczyn´ska, Ewa., Czarny, Anna., Piekarska, Katarzyna., Gancarz, Roman. (2010)." Solubility, inhibition of crystallization and microscopic analysis of calcium oxalate crystals in the presence of fractions from Humulus lupulus L.", Journal of Crystal Growth, Vol. 312, 3525–3532.

   

  Jain, R.K., S. Bal, (1997). Physical properties of pearl millet, Journal of Agricultural Engineering Research, 66, 85-9.

   

  Kırboga, Semra, Oner, Mualla. (2010)."The role of vinyl sulfonic acid homopolymer in calcium oxalate crystallization", Colloids and Surfaces B: Biointerfaces, Vol. 78, 357–362.

   

  Kittel, C., (1996). Introduction to Solid State Physics, 7th ed., New York, Wiley.

   

  Liang-Chia Chen and Chie-Chan Ho, (2008). ''Development Of Nanoparticle Shape Measurment And Analysis For Process Characterization Of TiO2 Nanoparticle Synthesis'', National Taipei University of Technology, Sec. 3, Chun-Hsiao E. Rd., Taipei 106, Taiwan.

   

  Limei Song, Danv Wang, (2007). '' Sphericity Error Evaluation Based On 3D Optical Measurment '', Proceedings Of The Romanian Academy, Series A , Volume 8 , Number 1/2007, pp.000-000.

   

  Lazic, Z.R., (2004). "Design of Experiments in chemical engineering", John Wiley.

   

  Liang, Minsi, Bai, Yan, Huang, Lili, Zheng, Wenjie, Liu, Jie. (2009)." Inhibition of the crystal growth and aggregation of calcium oxalate by elemental selenium nanoparticles", Colloids and Surfaces B: Biointerfaces, Vol. 74, 366-369.

   

  McCabe, W.L., (1988). Unit Operation of Chemichal Engineering. New York: Mc Graw Hill.

   

  Mohsenin, N., (1978). Physical properties of plant and animal materials, Gorden and Breach Science Publishers, New York.

   

  Ouyang, Jian-Ming, Zheng, Hui, Deng, Sui-Ping., (2006). "Simultaneous formation of calcium oxalate (mono-, di-, and trihydrate) induced by potassium tartrate in gelatinous system", Journal of Crystal Growth, vol. 293, 118-123.

   

  Randolph, D.A., Larson, A.M. Theory of Particulate Processes: Analysis and Techniques of Continuous Crystallization, second ed., San Diego, USA, (1988).

   

  Radmehr, F., N. Shams Gharneh, (2013). ''A Forecasting Model based on High-Order Fuzzy Time Series and Simulated Annealing Algorithm'', International Journal of Industrial Engineering & Production Management, Volume 24, Number 1, pp. 95-106

   

  Roy, R.K., "A Primer on the Taguchi method", (1990). NewYork: Van Nostrand Reinhold.

   

  Randolph A. D. and M. A. Larson, (1988). Theory of Particulate Processes. London: Academic Press Ink.

   

  Sharifian, M., R. Dalirani ,(2010). ''Evaluation of response to treatment with polycitra-K in urolithiasis of children''. JQUMS, Vol.14, No.4, winter 2011, pp.28-33

   

  Sympatec GmbH, (2012). Fundamentals – Particle Size and Shape Calculation by Image Analysis. (http://www.sympatec.com/EN/ImageAnalysis/Fundamentals.html)

   

  Sayan, P., Titiz Sargut, S., and Kıran, B., (2009). "Calcium oxalate crystallization in the presence of amino acids, proteins and carboxylic acids", Cryst. Res. Technol. Vol. 44, No. 8, 807-817.

   

  Taesung, J., Woo-Sik, K., and Chang Kyun, C., (2005)." Crystal structure and morphology control of calcium oxalate using biopolymeric additives in crystallization", Journal of Crystal Growth, Vol. 279, 154-162.

   

  Thongboonkerd, V., Semangoen, T., Chutipongtanate, S. (2006). " Factors determining types and morphologies of calcium oxalate crystals: Molar concentrations, buffering, pH, stirring and temperature", Clinica Chimica Acta, Vol. 367, 120-131.

   

  Wanga, Lijun., Zhanga, Wei., Roger Qiub, S., Zachowicza, William J., Guana, Xiangying., Tanga, Ruikang., Hoyerc, John R., De Yoreob, James J., Nancollasa, George H. (2006)."Inhibition of calcium oxalate monohydrate crystallization by the combination of citrate and osteopontin", Journal of Crystal Growth, Vol. 291, 160–165.

   

  Wein, A. J., Kavoussi, L. R. (2004). Campbell-Wash urology, 9th Ed, Vol. 2, 1365-1371.

   

  Wadell, H., (1935). ''Volume, shape, and roundness of quartz particles'', Journal of Geology .43, 250–280.

   

  Zellnitz, Kappl, (2013). '' Preparation and characterization of physically modified glass beads used as model carriers in dry powder inhalers '', International Journal of Pharmaceutics 447, pp.132-138.

   

  - احمدیان، مصطفی. (1392). " مطالعه­ی آزمایشگاهی عوامل موثر بر تغییر شکل کریستال "، پایان­نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی نفت و گاز، دانشگاه شیراز

  -  منطقیان، مهرداد. (1387) ، " کریستالیزاسیون صنعتی "، جزوه آموزشی، دانشکده فنی، دانشگاه تربیت مدرس.

   

   

   

   

   

   

   

  - پاک مهر، پیام. (1390). " مطالعه آزمایشگاهی هسته سازی اگزالات کلسیم تحت تأثیر عصاره خارشتر"، پایان­نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی نفت و گاز، دانشگاه شیراز

  - خدایی، علی­اکبر. (1390). "تعیین محدوده فوق­اشباعیت در تولید نانو ذرات پرکلرات­آمونیوم"، پایان­نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه تربیت مدرس

   

  - ده نمکی، علی اصغر. (1380)، " بررسی کریستالیزاسیون HMX  و طراحی کریستالیزور آن "، پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی، دانشکده فنی، دانشگاه تربیت مدرس.

   

  - عیدی، مریم. بهار، مسیح. پویان، امید. شاه محمدی، پونه. (1387)."اثر عصاره الکلی کاکل ذرت
   (Zea Mays L.) بر جلوگیری از کریستالیزاسیون اگزالات کلسیم در in vitro"، فصل نامه علمی پژوهشی دانش زیستی ایران، جلد 3، شماره 1، صفحه 69-75.


تحقیق در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, مقاله در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, پروپوزال در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, تز دکترا در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, مقالات دانشجویی درباره پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, پروژه درباره پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, گزارش سمینار در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم, رساله دکترا در مورد پایان نامه اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم

پایان­نامه کارشناسی ارشد در رشته‌ی مهندسی شیمی چکیده اثر مواد افزودنی بر مورفولوژی کریستال در فرآیند تبلور اگزالات کلسیم سنگ‌ کلیه یکی از شایع‌ترین بیماری‌های دنیا‌ است که قسمت اعظم کریستال‌های آن ‌از بلورهای اگزالات‌کلسیم تشکیل می‌شود. از این‌ رو چندی است که بررسی مواد مؤثر در کنترل این بیماری از طریق کنترل کریستال‌های اگزالات کلسیم مورد توجه قرارگرفته است. هدف از این تحقیق ...

پایان نامه جهت اخذ درجه دکترای عمومی پزشکی چکیده مقدمه: ابتلا به سنگ های کلیوی از زمان های بسیار قدیم شناخته شده بود به نحوی که در بررسی مومیایی های مصری مربوط به 7000 سال قبل سنگ مثانه دیده شده است . سنگ های ادراری سومین بیماری شایع دستگاه ادراری است و شواهد نشان می دهد که میزان بروز این بیماری در چند دهه ی گذشته به طور مستمر افزایش یافته است.بنابر اهمیت این موضوع مطالعه ای با ...

پایان نامه جهت دریافت درجه ی کارشناسی ارشد در رشته ی شیمی تجزیه چکیده بیوسنتز نانوذرات طلا با اندازه کوچک و ثبات زیستی بسیار مهم هستند و کاربردهای مختلف زیست پزشکی دارند. در این کار، روشی آسان و ساده برای سنتز سبز نانوذرات طلا با استفاده از عصاره پوسته درخت بید گزارش شده است. پوست درخت بید شامل آسپرین می­باشد که به عنوان عامل کاهنده عمل می کند. در روش حاضربدون نیاز به افزودن ...

پایان­نامه جهت اخذ درجه­ی کارشناسی ارشد در رشته زمین شناسی زیست محیطی چکیده: یکی از مشکلات زیست­محیطی دفن زباله­ ها، غلبه بر حجم بالای شیرابه­ای است که همزمان و پس از دفن زباله در نتیجه رطوبت اولیه زباله و همچنین نفوذ بارندگی در محل دفن بوجود می­آید. از آلاینده­های مهم موجود در شیرابه، فلزات سنگین محلول در آن می­باشند. کادمیم از جمله این فلزات است که در نتیجه­ی آزاد شدن یون ...

پايان نامه مقطع کارشناسي  رشته استخراج معدن سال 1384 امروزه کليه مسائل مربوط به مهندسي پيوند عميق و تنگاتنگي را با موضوع حفاظت محيط زيست پيدا کرده اند و اين بحث علي الخصوص در زمينه علم

پایان نامه‌ی کارشناسی ارشد رشته‌ی مهندسی عمران گرایش خاک و پی امروزه، با توجه به پیشرفت صنعت تونل سازی، نیاز به آنالیز و طراحی سازه­ های زیر زمینی در محیط­ های سنگی بیشتر از گذشته احساس می­گردد. اگرچه نرم افزار­های عددی و کاربردی زیادی در این زمینه موجود هستند اما هیچ یک در تمام زمینه­ها کامل و بی نقص نمی­باشد و هر یک در محیط و شرایطی خاص بهترین کاربرد را دارا می­باشند. در نتیجه ...

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شیمی چکیده مطالعه آزمایشگاهی تولید اکسید آهن در مقیاس ریزساختاری با استفاده از روش ترسیب با ضد حلال فوق بحرانی به وسیله­ی: یکی از مشکلات سیمان مورد استفاده در چاه های نفتی که برای اتصال لوله های جداری و دیواره چاه مورد استفاده قرار می گیرند، این است که این سیمان ها مقاومت مورد نظر را در مقابل دما و فشار بالا ندارند . لذا در دما و فشار ...

پایان­نامه­ی کارشناسی ارشد در رشته­ی مهندسی شیمی چکیده بررسی آزمایشگاهی و مدلسازی تولید کربنات کلسیم از محلول کلرید کلسیم به وسیله­ی جذب دی اکسید کربن گازهای خروجی از صنایع به کوشش امین علمداری اثر غلظت دی­اکسید­کربن بر ترسیب گونه‌های کربنات کلسیم و سینتیک ترسیب کربنات کلسیم در غلظت­های مختلف دی­اکسید­کربن گازهای خروجی از کارخانجات با جریان دورریز کلرید کلسیم واحد صنعتی سودا­­ ...

  پايان نامه‌ي کارشناسي ارشد رشته‌ي مهندسي عمران گرايش سازه مهرماه 1390 فصل اول کليات     1-1 مقدمه در سالهاي اخير پيشرفت­هاي زيادي در زمينه­ي

پايان نامه کارشناسي ارشد دانشکده هنر و معماري اردکان گروه : فرش آبان 1393 چکيده : برخي از قالي هاي معاصر (اغلب تجاري) عيوبي در رنگ دارند که بنابر درخواست مشتري، توسط مرمت­گر مورد بررس

ثبت سفارش