پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج)

word 1 MB 30523 105
1392 کارشناسی ارشد مهندسی شیمی
قیمت قبل:۳۲,۹۰۰ تومان
قیمت با تخفیف: ۲۸,۶۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ((M.Sc.))

  گرایش:محیط زیست

  -  بیان مسأله

  با اختراع ماشین بخار بشر از مرحله­ی اقتصاد شبانی و کشاورزی پا به دوران انقلاب صنعتی گذاشت. با توسعه­ی صنعتی بافت سنتی جوامع دگرگون گردید، شهر­ها گسترش یافت و روستاها به سبب جذب نیروی کار توسط صنایع از رونق افتاد. صنعت برای ادامه­ی حیات خود دست به دامان طبیعت و انرژی شد که قسمت اعظم آن را سوختهای فسیلی تشکیل می­داد و از اینجا بود که هوای شهر­ها آلوده شد و بدنبال آن پسماند کارخانه­ها پاکی را از آب و خاک نیز گرفت. و انسان در اوج اعتلای دانش و فن­آوری به تخریب محیط زیست دست یافت و با رشد بی­رویه فعالیتهای صنعتی موجبات نابودی منابع طبیعی را فراهم آورد. (12)

  امروزه استفاده از روشهای ارزیابی ریسک در صنایع مختلف رو به گسترش است به طوریکه در حال حاضر بیش از 70 نوع مختلف کیفی و کمی روش ارزیابی ریسک در دنیا وجود دارد که این روشها معمولآ برای شناسایی، کنترل و کاهش پیامد­های خطرات به کار می­رود. عمده روشهای موجود ارزیابی ریسک مناسب جهت ارزیابی خطرات بوده و نتایج آنها را می­توان جهت مدیریت و تصمیم­گیری در خصوص کنترل و کاهش پیامد­های آن نگرانی به کار برد. سازمان­ها و صنایع مختلف نیاز به سیستمی دارند که علاوه بر ارزیابی فعالیت­ها و فرآیند هایشان بتواند در خصوص وضعیت ریسک، تعیین معیارهای ریسک قابل تحمل و مشخص نمودن دقیق ریسک فرآیند­هایشان و ... آنان را رهنمون نماید که بسته به پیچیدگی فعالیت هر نوع سیستمی که بتواند آنان را به هدف مذکور برساند متفاوت است. در غالب اوقات ریسک معرف اثر منفی بر پروژه تلقی می­گردد، در صورتیکه ریسک می­تواند دریچه­ای بر فرصتها، بهبود و یا تفکر جدید نیز باشد. ریسک پروژه حادثه یا شرایط نا مطمئنی است که اگر اتفاق بیفتد دارای اثر مثبت یا منفی بر پروژه است. مطالعات ارزیابی ریسک محیط زیستی مشتمل بر سه محور اصلی شناخت مخاطرات و پیامد­های حاصل از آنها با تأکید بر شناخت کامل از محیط زیست منطقه تحت اثر و میزان حساسیت آن و همچنین ارزشهای خاص محیط زیستی؛ تخمین و برآورد ریسک­های شناسایی شده و ارائه روشهای کنترل و کاهش ریسک می­باشد. شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی در شهرستان یاسوج واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد می­باشد. این استان با وسعتی حدود 16361        کیلومتر مربع در جنوب غربی ایران بین مدار 30 درجه و 9 دقیقه تا 31 درجه و 75 دقیقه تا 15 درجه و 42 دقیقه طول شرقی نصف النهار گرینویچ واقع شده است و با توجه به این که این استان و بالاخص شهرستان یاسوج دارای آب و هوای بسیار متفاوتی نسبت به استان­های همجوار خود می­باشد و این شهرستان یکی از مناطق گردشگری و توریستی کشور محسوب می­شود.

  لذا توجه به مسائل زیست محیطی در این شهرستان یکی از موارد مهم قلمداد می­شود. شهرستان یاسوج دارای  پتانسیل­های زیادی در جهت استفاده بهینه و صحیح از منابع طبیعی و محیط زیست می­باشد و می­توان از این     قابلیت­ها در جهت پیشرفت هر چه بیشتر در این منطقه استفاده نمود البته با رعایت مقررات و ملاحظلات          زیست محیطی (واقع شدن منطقه حفاظت شده دنا در این شهرستان می­تواند دلیلی بر این ادعا باشد). لازم به ذکر است که شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی یاسوج که در ورودی شهر یاسوج واقع شده است و با توجه به قرار گرفتن این شرکت در شهر و نزدیک به مناطق مسکونی بحث دیدگاه منظر و بحث گردشگری می­تواند مهم و مورد توجه باشد. همچنین از سایر دلایل توجه به مباحث زیست محیطی این شرکت قرار گرفتن در قلب جنگلهای درختان بلوط که از سرمایه­های این منطقه و استان می­باشد و بحث آلودگی­های ایجاد شده توسط این شرکت که می­تواند تخریب­های  غیر قابل جبرانی را برای این درختان و سایر گونه­های گیاهی و جانوری این منطقه داشته باشد. و در این مطالعه جهت اولویت­بندی و کمی­سازی احتمال وقوع پیامد­ها و مخاطرات زیست محیطی شرکت مد نظر از دو روش HAZAN و Frank & Morgan استفاده می­نماییم که در سطح اول ساختار اولویت­بندی، احتمال اثرات زیست محیطی در سطح دوم مخاطرات و آلاینده­های احتمالی به تفکیک مد نظر قرار گرفته شود و در سطح سوم محیط پذیرنده اولویت­بندی شدت در روش HAZAN و Frank & Morgan بپذیرد در این مطالعه از نرم­افزاری مانند Excell نیز کمک      می­گیریم و با بکار­گیری همزمان سیستم طبقه­بندی احتمال و شدت خطر، درجه ریسک زیست محیطی، اجتناب، کاهش، اقدامات اصلاحی و ترمیمی در راستای هماهنگ و همگون کردن این گونه فعالیتها در توسعه­ی پایدار این منطقه و کشور ارائه گردد.

  اهمیت و ضرورت تحقیق

  با توجه به ماهیت طرح و نوع کاربری آن احتمال نشت و ریزش محصولات از مخازن ذخیره محصولات، نشت مواد شیمیایی خطرناک، احتمال انفجار و آتش­سوزی در واحد­های مختلف شرکت و انبار­های موجود در آن؛ انتشار بخارات هیدروکربنی و دیگر آلاینده­ها نظیر سولفید هیدروژن[1], SOx , CO , NOx ؛ تماس افراد با مواد شیمیایی و همچنین بروز خطر­های انسانی از علل مهم در بروز حوادث در مرحله بهره­برداری می­باشند.

  از دیدگاه زیست محیطی آلودگی خاک ناشی از ضایعات صنعتی و خطرناک؛ آلودگی منابع آب سطحی و زیرزمینی ناشی از انتشارات فاضلابهای صنعتی و بهداشتی، انتشار مواد نفتی و روغنی به محیط و به طور کلی نفوذ هر گونه مواد آلاینده به محیط که موجبات آلودگی محیط بیولوژیکی و یا انسانی را فراهم سازد، قابل تأمل می­باشد. از این رو توجه به مسائل ایمنی و محیط زیستی به منظور حفظ سلامت و بهداشت افراد شاغل و ساکنین منطقه و نیز محافظت از اکوسیستم منطقه از اهمیت به سزایی برخوردار است. ارزیابی ریسک زیست محیطی در صدد سنجش ریسکهای مربوط به محیط زیست است که بر اثر فعالیتهای صنعتی و یا طرح­های عمرانی صورت می­پذیرد. ارزیابی ریسک زیست محیطی یک گام فراتر از ارزیابی ریسک بوده است و در آن علاوه بر بررسی و تحلیل جنبه­های مختلف ریسک، ضمن شناخت کامل از محیط زیست منطقه تحت اثر، میزان حساسیت محیط زیست متأثر و همچنین ارزشهای خاص   محیط زیستی منطقه نیز در تجزیه و تحلیل و ارزیابی ریسک منطقه در نظر گرفته شده است. و با توجه حساسیت منطقه مورد مطالعه و اینکه دارای قابلیتهای فراوان توسعه­ای می­باشد باید ارزیابی ریسک زیست محیطی صورت گیرد و تجزیه و تحلیل جنبه­های مختلف ریسک و با شناخت کامل از محیط زیست منطقه، میزان حساسیت محیط تحت تأثیر و همچنین ارزشهای محیط زیستی منطقه در تجزیه و تحلیل ریسک بکار گرفته می­شود با این امید، که با شناسایی مخاطرات احتمالی و پیامد­های ناشی از آنها، تخمین و برآورد ریسک، پیشنهاد روشهای تقلیل ریسک و  پیامد­های ناشی از آن و مدیریت ریسک در این شرکت بکار گرفته شود.

  1-3- هدف­ها

  1-3-1- هدف اصلی

  - ارزیابی ریسک محیط زیستی، شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی با استفاده از دو روش HAZAN وFrank & Morgan

  1-3-2- هدف جزئی

  الف) بررسی فعالیت­های واحد انبار و طبقه­بندی فعالیت­ها و فرآیندهای مهم و شاخص­های زیست محیطی، زیرا انسان محور توسعه پایدار است لذا در ارزیابی جنبه­های زیست محیطی باید به حوادث و بیماری­های شغلی هم توجه کرد تا با حفظ سلامت و ایمنی کارکنان در محیط کار بهره­وری از نیروی انسانی صورت گیرد و نیز با رعایت الزامات        زیست محیطی، محیط زیستی با حداقل اثرات و پیامد­های زیست محیطی در واحد انبار بوجود آید.

  ب) شناسایی جنبه­های زیست محیطی در شرایط عادی، غیرعادی و حادثه­ای یا اضطراری حاصل از فعالیت­ها در دو زمان عادی و تعمیرات اساسی

  پ) تجزیه و تحلیل اثرات جنبه­های زیست محیطی حاصل از فعالیت­ها و ارزیابی پیامدهای آن­ها و اولویت­بندی آنها بر اساس RR و شدت پیامد­های بالا بر محیط زیست تحت تاًثیر و کارکنان و سایر ذینفعان با استعانت از دو روش HAZAN و Frank & Morgan و پیشنهاد اقدامات اصلاحی و مدیریت ریسک برای کاهش اثرات و کنترل    پیامد­های مهم

  ت) تعیین اهمیت و شناسایی مخاطرات مناطق با حساسیت اکولوژیک تحت تأثیر .

  ث) شناسایی به موقع پیامدهای زیست محیطی مهم حاصل از جنبه­های زیست محیطی که در مرحله­ی چرخه حیات بوجود می­آید که هدف به حداقل رساندن این پیامدها است.

  ج) ارائه برنامه­ی ارزیابی ریسک و کاهش مخاطرات واحد انبار با کمک دو روش HAZAN وFrank & Morgan

  چ) ارائه برنامه مدیریت ریسک واحد انبار به منظور تقلیل پیامدها و پایش ریسک­های تحت کنترل (ریسک­های حاصل از جنبه­های زیست محیطی)  

  1-4- فرضیه­ها

  الف) فعالیتهای شرکت ملی پخش فرآوده­های نفتی می­تواند در دراز مدت اثرات منفی بر محیط زیست پیرامون خود بر جای بگذارد.

  ب) HAZAN و Frank & Morgan می­توانند در جهت شناسایی ریسکهای مهم و ارائه راهکارهای مدیریتی و اولویت­بندی این ریسکهای زیست محیطی ناشی از فعالیتهای این شرکت به ما کمک کند.

  پ) در شرکت ملی پخش فرآوده­های نفتی آموزشهای لازم برای پرسنل شرکت راجع به قوانین و استانداردهای    زیست محیطی دیده نشده است.

  ت) می­توان با اجرای درست و به موقع مطالعات ارزیابی ریسک شرکت مورد مطالعه خطرات را به حداقل رسانید.

  ث) در واحد انبار تمامی جنبه­های زیست محیطی به طور کامل مورد شناسایی و ارزیابی قرار نگرفته است.

  ج) تاکنون برنامه ارزیابی ریسک زیست محیطی(Environmental Risk Management)  مدونی در واحد انبار ارائه نشده است.

  Abstract

  Environmental risk assessment of the risks from natural events , technologies , practices and procedures , processes , products, chemical agents , biological , radiological and industrial activities , and may be obtained ecosystems, animals and people to the threat .Current research in the storage unit of the National Oil Products Distribution Company has performed Yassouj , storage units , including units are valuable for the other units and the the different aspects of the technology is high Again potential environmental risks and is unique .can lead to long-term threat to human health .The aim of this study was to assess the environmental risk of storage units to identify aspects of both methods have been used Hazan and Frank &Morgan .frequency separation rank risks on the job 90/61 % in group 4 are Gyrdnd              ( acceptable to the control condition ). 33/33 % in the 3 groups are acceptable. 76/4 % in group 2, the groups are undesirable .Second, using the table Frank & morgan according to the method of grading the risk group and the control group, the overall risk is obtained and the final rankings .That 's the highest overall risk of overflow Fravrh 5775 score and final ranking score of 1 and a washing area, loading and unloading with the lowest overall risk score was 338 and the final ranking score of 6 .Finally, in order to reduce environmental pollution solutions and corrective action management program lowered the risk .

 • فهرست:

  چکیده فارسی

              فصل اول: کلیات

  1-1 بیان مساله

  1-2اهمیت و ضرورت تحقیق

  1-3 هدفها

  1-3-1 هدف اصلی

  1-3-2 هدف جزیی

  1-4 فرضیه ها

  1-5 تعریف اصطلاحات و مفاهیم

  1-5-1 خطر

  1-6 – احتمال خطر

  1-7- شدت خطر

  1-9- مخاطره

  1-11- حادثه

  1-12- عدم انطباق

  1-15- ایمنی

  1-16- فرایند ایمنی سیستم

  1-17- ریسک

  1-19- شناسایی ریسک

  1-20- تکنیک­های شناسایی ریسک

  1-25- ارزیابی ریسک

  1-27- تجزیه و تحلیل ریسک زیست محیطی

  1-28- سوابق پژوهشی مرتبط با مسئله

              فصل دوم: آشنایی با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی یاسوج

  2-1- موقعیت جغرافیایی و وسعت استان کهگیلویه و بویراحمد

  2-2 مشخصات جغرافیایی استان کهگیلویه و بویراحمد

  2-3 وضعیت توپوگرافی منطقه

  2-4 هیدرولوژی منطقه

  2-5 موقعیت جغرافیایی یاسوج

  2-6  شرکت ملی پخش فراورده­های نفتی ایران

  2-7  معرفی واحد­های شرکت ملی پخش با توجه به چارت سازمانی

  2-7-1 واحد مهندسی فرآورده­های نفتی

  2-7-2 اداره کنترل کیفیت و سرویس­های آزمایشگاهی

  2-7-3 آزمایشگاه مرکزی

  2-7-4 کنترل کیفیت

  2-7-5 اداره سرویس­های صنعتی و استاندارد فرآورده

  2-7-6 استاندارد و فرآیند تولید

  2-7-7 سوخت و انرژی

   2-7-8 مهندسی فرآورده­های مناطق

  2-8 معرفی شرکت ملی پخش فراورده­های نفتی یاسوج

  2-9 معرفی فراورده­های نفتی در مخازن شرکت ملی پخش یاسوج

  2-10 وظایف مخازن

  2-11 معرفی مخازن شرکت ملی پخش یاسوج

                 فصل سوم: روش کار

  3-1- تشریح روش HAZAN

  3-1-1- تکنیک تجزیه و تحلیل خطرات به روش HAZAN

  3-1-2- نحوه ارزیابی پتانسیل آسیب رسانی

  3-2- تشریح روشFrank & Morgan

  3-2-1-تکنیک های تجزیه و تحلیل ریسک به روش فرانک و مورگان(Frank & Morgan)

  3-2-2- شاخص ریسک

  3-2-3- ریسک نسبی

  3-2-4- در صد شاخص ریسک

  3-2-5- تعیین کل سرمایه در معرض خطر هر واحد

  3-2-6- رده بندی نهایی

  3-3- روش کار

  3-3- 1- مبنای شناسایی و رتبه بندی جنبه ها در واحد انبار

  3-3-2- جامعه، نمونه و روش انتخاب فعالیت های مهم واحد انبار بر اساس طبقه بندی فرآیندی

  3-3- 3- فرآیند شناسایی جنبه های زیست محیطی

  3-4- شناسایی جنبه های زیست محیطی در واحد انبار

  3-5-طرح جمع آوری داده های تحقیق

  3-6-شیوه­ی تحلیل داده ها

   

   

  فصل چهارم: نتایج، بحث و نتیجه گیری

  4-1 نتایج روش هازان

  4-2- تفسیر ریسک­ها

  4-3 نتایج روش فرانک مورگان

  4-3-5- درصد شاخص ریسک

  4-3-6- ریسک کلی

           فصل پنجم: پیشنهادات و منابع

  5-1- برنامه مدیریت ریسک

  5-2- مدیریت ریسک محیط زیست در واحد انبار، راهکارهای مدیریتی جهت کنترل

  5-3- برنامه مدیریت آلودگی هوا در واحد انبار شرکت ملی پخش

  5-4- برنامه مدیریت آلودگی آب­های زیرزمینی و سطحی در واحد انبار

  5-5- برنامه مدیریت آلودگی خاک در واحد انبار

  5-6- کنترل مواد زائد

  5-7- ارائه برنامه­های آموزشی

  5-8- منابع

  5-9 چکیده انگلیسی

  منبع:

  1- رشتچیان، داوود و وحید هاشمی. 1386. مطالعات HAZOP در واحد آیزوماکس (هایدروکراکر) شرکت پالایش نفت بندرعباس.

  2-  محمد فام، ایرج.1382، مهندسی ایمنی. تهران: انتشارات فن آوران. چاپ دوم

  3-Jensen, C.N, M. Johansson, M. lindahl and Thomas Magnusson. 2001. Environmental Effect Analysis (EEA) – Principles and structure

  4- Tingstrom, J.N and R.E, Karlsson, 2006. The relationship between environmental analyses and the dialogue process in product development. Department of Technology, KTH/Machine Design, University of Kalmar, 100 44 Stockholm, Sweden

  5- Dahlstrom, J.N. 2006. Design for the Environment in context of environmental Demands and business opportunities.

  6- رشادی، نفیسه و فرشاد نورایی.1384. تعمیم روش FMEA با دیدگاه فرآیندی به عنوان جایگزین HAZOP در فرآیندهای پیچیده. سیویلیکا، اولین همایش ملی مهندسی ایمنی و مدیریت HSE  

  7- نور محمدی، فرشید و همکاران .1386.  مدل کشف و بهبود علل خطاهای بحرانی در تولید لوله های گاز بر پایه تکنیک FMEA  و اصول تفکرناب. سیویلیکا: پنجمین کنفرانس ملی مهندسی صنایع

  8- جوزی سید علی و همکاران .1385. ارزیابی و مدیریت ریسک و نقش آن در بهبود سیستم مدیریت HSE اولین کنفرانس بین المللی مدیریت وبرنامه ریزی انرژی، موسسه پژوهش درمدیریت وبرنامه ریزی انرژی و گروه مهندسی صنایع پردیس دانشکده فنی دانشگاه تهران ، 31-30 خردادماه 1385).

  9-  محمودی، ساناز و سید علی جوزی.1385. بررسی مزیتهای اقتصادی و زیست محیطی استقرار سیستم مدیریت زیست محیطی (HSE) کارخانه آلومینیوم سازی المهدی (عج) بندرعباسبه روش FMEA . دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس.

  10- جوزی، سید علی و سحر رضایان. 1385. ارزیابی ریسک محیط ز زیست (ERA) در بنادر و پایانه های آبی جمهوری اسلامی ایران با استعانت از روش FMEA

  11- رضا زاده نیاورانی، محمد.1383. کاربرد روش FMEA در شناسایی و ارزیابی جنبه های زیست محیطی و معرفی EFMEA. ماهنامه روش: سال چهاردهم، شماره 88

  12- Jennings, brad. (2008): Radford Army Ammunition Plant's Environmental Failure Mode and Effects Analysis (EFMEA) process has been developed to provide for the systematic identification, Tracking and communication of environmental risks at the "task level". Us rmy/radford army ammunition plant

  13-Lindahl, M.S. 2000. Environmental Effect Analysis (EEA) an Approach to Design for Environmental Department of Technology university of Kalmar

  14-Widheden, J.N. 2002. Methods for environmental assessment, Akzo Nobel Surface Chemistry AB

   

  15- ستاره، هاشم و علیرضا کوهپایی.1384. ارزیابی ریسک حریق. تهران: انتشارات فن آوران. چاپ اول.

  16- ارقامی، شیرازه و مصطفی بویا. 1385. اصول ایمنی در صنعت و خدمات. چاپ اول. انتشارات فن آوران

  17- DQS شعبه خاور میانه. 1384. نظام های جهانی مدیریت. ترجمه فریدون فارغ. تهران: شرکت کیارنگ

  18- محمد فام، ایرج. 1384. تکنیک های آنالیز ایمنی: آنالیز ایمنی شغلی(JSA). تهران: انتشارات فن آوران. چاپ اول.

  19- جوزی، سید علی و امین پاداش. 1386. سامانه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE-MS). چاپ اول، انتشارات کاوش قلم.

  20- جی آر، سی آرتو ویلیامز و ریچار دام هینز . 1385. مدیریت ریسک. ترجمه داور ونوس و حجت اله گودرزی. تهران: نگاه دانش. چاپ دوم.

  21- منوری، مسعود. 1384. ارزیابی اثرات زیست محیطی. چاپ اول. انتشارات میترا

  22- Five Winds International. 2004. Environmental Risk Assessment

  23-Fjeld, R.T. Eisenberg, N.n. Compton. K.H. 2007. QUANTITATIVE ENVIRONMENTAL RISK ANALYSIS FOR HUMAN HEALTH. Published simultaneously in Canada. www.wiley.com.

  24- رضایی، کامران، مجید سیدی و بهروز نوری. 1384. تجزیه و تحلیل حالات خطا و اثرات ناشی از آن FMEA. تهران: شرکت مشارکتی ار- و- توف ایران (RWTUV IRAN) با همکاری نشر آتنا. چاپ دوم

  25-Persianmachinaryfmea

  26- Danielsson, P.R and Gunnarsson, C.A. 2001. Design For Environment What, Why and how at Volvo? RAVEL conference, Stockholm 2001-11-14

  27-Principi, I.A, Susani, L.O, Loiselle, S.N. 2003. Life Cycle Analysis and the logistics issues. www.districtlogistics.net

  28- Quella, Ferdinand and Schmidt, Wulf-Peter. 2003. Integrating Environmental Aspects into Product Design and Development. Germany:

  DOI: http://dx.doi.org/10.1065/ehs2003.03.006

  29- دهقانی، محسن. 1382. شناسنامه زیست محیطی صنایع شهرستان بندرعباس، جلد اول، کار فرما : اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان

  30- واحد پژوهش آلودگی هوا. 1380. بررسی آلودگی هوای پالایشگاه بندرعباس،شرکت پالایش نفت بندرعباس

  31- شمشیری، محمد و همکاران. 1380. طرح مطالعات پایین انداختن سطح آب زیر زمینی پالایشگاه بندرعباس و اثرات و عواقب احتمالی ناشی از آن، شرکت پالایش نفت بندرعباس

  32- گودرزوند، فاطمه. 1386. بررسی و محاسبه  شاخص مصرف انرژی در شرکت پالایش نفت بندرعباس

  33- حق شنو، آرش. 1388. شناسایی و ارزیابی جنبه های زیست محیطی.  m.domaindix.com/arashhagsheno/iso14.pps

  34- نوری، کاظم. 1388. سیستم مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE- MS) و جایگاه مدیریت HSE در مدیریت کلان سازمان ها، کارگاه آموزشی HSE- MS، دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس.

  35- جمشیدی، خدیجه. 1386. آمار و کاربرد آن در مدیریت قسمت اول فصل 2 آمار توصیفی صفحه 11-15. ناشر: انتشارات دانشگاه پیام نور چاپ نوزدهم.

  36- کریمیان، بهجت. 1386. اصول پیشگیری از بیماری های ناشی از کار.  www.hse.niordc.ir

  37- محرم نژاد، ناصر. 1385. مدیریت و برنامه ریزی محیط زیست

  38- کریمیان، بهجت. 1386. بیماری های پوستی ناشی از کار . www.hse.niordc.ir

  39- کریمیان، بهجت. 1386. بیماری های چشمی ناشی از کار

  40- قلی زاده، رضا و امیر حسین آراسته. 1384. مشکلات و راهکارهای اجرایی در خطوط لوله آزبست سیمان، نخستین کنفرانس ملی تجربه های ساخت شبکه های آبیاری و زهکشی 4و 5 تیرماه 1384، گروه مهندسی آبیاری و آبادانی دانشگاه تهران

  41- جوزی س.ع.، ارزیابی ریسک و مدیریت ریسک، چاپ اول، انتشارات دانشگاه آزاد، (1388).

  42- حبیبی ا.، ایمنی کاربردی و شاخص­های عملکرد در صنعت، چاپ دوم، انتشارات نشر فن آوران،(1386).


تحقیق در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), مقاله در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), پروپوزال در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), تز دکترا در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), مقالات دانشجویی درباره پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), پروژه درباره پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), گزارش سمینار در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج), رساله دکترا در مورد پایان نامه ارزیابی ریسک زیست محیطی در انبار شرکت ملی پخش فرآورده¬های نفتی منطقه استان کهگیلویه و بویراحمد (یاسوج)

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ((M.Sc.)) گرایش:محیط زیست چکیده ارزیابی ریسک زیست محیطی بررسی خطراتی است که از رویداد های طبیعی، تکنولوژی، اعمال و روش­ها، فرآیند­ها، تولیدات، عوامل شیمایی، بیولوژیکی، رادیولوژی و فعالیت­های صنعتی حاصل می­شود و ممکن است اکوسیستم­ها، حیوانات و مردم را تهدید نماید. تحقیق پیش روی در واحد انبار شرکت ملی پخش فرآورده­های نفتی یاسوج به انجام ...

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته جغرافیا و برنامه ریزی روستایی چکیده افزایش جمعیت ، رشد و توسعه جوامع شهری و روستایی همگی موجب شده است تا میزان تولید مواد زاید جامد رو به فزونی نهاده و امروزه این مساله به صورت یکی از معضلات و مشکلات بشر درآید ، که هم سلامت و بهداشت او و هم محیط زیست او را در معرض خطر قرار داده است . این تحقیق به منظور بررسی و تحلیل مهمترین منابع تولید زباله و ...

پایان‌نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شیمی امروزه ایجاد محیطی ایمن که در آن تمامی عوامل آسیب‌رسان شناسایی، ارزیابی، حذف یا کنترل گردیده تا سلامت افراد و تأسیسات را تضمین نماید از اولویت‌های مدیریت‌های صنعتی می‌باشد، علم ایمنی نیز همانند نگرش سنتی به ایمنی عکس‌العملی بوده است یعنی تا هنگامی که حوادث رخ نمی‌داد مدیران به فکر یافتن اشکالات و رفع آنها بر نمی‌آمدند. در ...

پایان نامه کارشناسی ارشد مدیریت دولتی گرایش تحول فصل اول کلیات تحقیق مقدمه انسان موجودی اجتماعی است که از لحظه تولد تا آخر عمر در اجتماع به سر می‌برد و دائما در تعامل با انسانهای دیگر می‌باشد. وی همواره باید یاد بگیرد چگونه در جمع زندگی کند و نیازهای خود را ارضا نماید .این امر نیازمند به یکسری مهارتهای اجتماعی است که فرد در طی فرایند جامعه پذیری آن‌ها را فرا می‌گیرد و یادگیری ...

پایان‌نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی شیمی چکیده توجه به مسئله ایمنی در تأسیسات صنعتی و شیمیایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. به گواهی آمار و ارقام، میزان خسارات و صدمات انسانی اقتصادی و زیست‌محیطی ناشی از حوادث صنعتی همه‌ساله در جهان بسیار بالا است. افزون بر اینکه برخی از این خسارات اساساً غیرقابل‌جبران هستند. بنابراین برای پیشگیری از این صدمات و کشف مخاطراتی که ...

پايان نامه براي دريافت کارشناسي ارشد (M.A) رشته معماري – گرايش مهندسي معماري بهار 1394   حوزه ايمني شهري ، مراکز آموزش آتش نشاني از موثرترين مکان هايي هستند که در سه بخش آموزش

پایان نامه دکتری رشته ی جغرافیا گرایش برنامه ریزی شهری چکیده ایران یکی از زلزله‌ خیزترین کشورهای دنیا محسوب می‌شود و شهرهای آن در رابطه با این پدیده طبیعی آسیب‌های فراوان دیده‌اند. ایران به سبب موقعیت جغرافیایی خود همواره در معرض انواع سوانح طبیعی می‌باشد که هر از گاهی بخشهای مختلفی از آن را تحت تأثیر قرار داده و اثرات زیان‌باری به جای می‌گذارد. واقع شدن ایران بر روی کمربند ...

پایان نامه کارشناسی ارشد در رشته جغرافیا وبرنامه ریزی شهری چکیده بطورکلی زلزله یکی از سوانح طبیعی است که تأثیرات مخربی بر سکونتگاه­های انسانی برجای گذاشته و تلفات جانی و مالی سنگینی بر ساکنان آنها وارد می سازد. در عین حال آسیب­پذیری شهر تأثیر مستقیمی در تلفات انسانی ناشی از بحران دارد و آسیب پذیری ناشی از زلزله اصولاً در نتیجه ساخت و ساز­های بی­رویه در حریم گسل­ها، عدم رعایت ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A.) گرایش: عمومی پیش‌بینی تاب‌آوری بر اساس سبک‌های فرزندپروری و هوش هیجانی دانش‌آموزان دبیرستان‌های شهر سیرجان چکیده: هدف پژوهش حاضر پیش بینی تاب آوری بر اساس سبکهای فرزند پروری و هوش هیجانی در دانش آموزان دبیرستانهای شهرستان سیرجان بود. جامعه آماری پژوهش حاضر شامل 300 نفر از دانش آموزان مقطع دبیرستان بود که به روش نمونه گیری تصادفی ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A) گرایش : عمومی چکیده: موضوع: تبیین نقش واسطه ای مهارت های مقابله ای در رابطه ای بین سبک های دلبستگی و تاب آوری این مطالعه نقش واسطه ای مهارت های مقابله ای را در رابطه بین سبک های دلبستگی و تاب آوری مورد بررسی قرار داد. نمونه مورد بررسی 250 نفر ازدانش آموزان دبیرستانی دختر و پسر شهر ارسنجان با روش نمونه گیری نمونه گیری خوشه ای چند ...

ثبت سفارش