پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان)

word 2 MB 32482 125
مشخص نشده کارشناسی ارشد مهندسی کشاورزی و زراعت
قیمت قدیم:۱۶,۳۰۰ تومان
قیمت: ۱۶,۳۰۰ تومان
دانلود فایل
 • بخشی از محتوا
 • وضعیت فهرست و منابع
 • پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

  رشته:مهندسی صنایع غذایی

  گرایش:شیمی موادغذایی

  چکیده :

  گونه عناب از گونه های بومی مناطق مختلف ایران است . میوه این گیاه در مناطق مختلف ایران به طور سنتی مصرف میشود. این میوه دارای خواص دارویی و خوراکی بسیار سودمندی است .حدود 30% وزن میوه  را هسته های آن تشکیل می دهد .هسته این میوه به طور متوسط حاوی حدود 8/3 درصد روغن است . با توجه به دارا بودن خواص بسیار ارزشمند میوه عناب ، هدف از این تحقیق ارزشیابی ویژگی های فیزیکوشیمیایی هسته عناب موجود در منطقه استان اصفهان از نظر ترکیب اسیدهای چرب و پایداری نسبت به اکسیداسیون و سنجش دیگر ترکیبات موجود در روغن هسته و همچنین آنالیز شیمیایی خود هسته روغن کشی  شده می باشد . مواد و روش ها : میوه عناب پس از چیده شدن به آزمایشگاه منتقل شده و روغن هسته های آسیاب شده به روش سوکسله استخراج گردید. ترکیب اسیدهای چرب به روش کروماتوگرافی گازی و پایداری روغن حاصله توسط دستگاه رنسیمت تعیین گردید. ونیز مواد موجود در روغن هسته مانند فسفو لیپیدها ، اندیس یدی ،اندیس اسیدی ، اندیس پراکسید ، مواد غیر قابل صابونی شونده ، استرول ها ، توکوفرول ها و رنگ روغن هسته عناب ارزیابی شد. همچنین آنالیز شیمیایی شامل اندازه گیری مقدار خاکستر ، ماده خشک ، رطوبت ، روغن ، پروتئین و نیز فیبر خام بر روی بخش هسته روغن کشی شده انجام شد . نتیجه گیری : بررسی روغن هسته عناب توسط دستگاه کروماتو گرافی گازی نشان داد که مقدار اسیدهای چرب اشباع آن از اسیدهای چرب غیر اشباع بالاتر می باشد. پس این روغن اشباعیت بالایی دارد. پایداری اکسیداتیو روغن نشان داد که روغن هسته عناب دارای پایداری بالا یعنی38/2 ساعت در دمای 110 درجه سانتی گراد می باشد. این روغن از نظر کیفیت واکسیداسیون مانند روغن نارگیل است برای ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی هم مناسب است .روغن هسته عناب با توجه به دارا بودن اسیدهای چرب کوتاه زنجیره وپروفایل اسیدهای چرب آن که دارای اشباعیت بالا است ، مقاومت بسیار بالایی  دارد و ناراحتی های قلبی عروقی ایجاد نمی کند و میزا ن چربی بد را بالا نمی برد . پایداری اکسیداسیون روغن هسته عناب بالاست ،  علت آن اشباعیت بالای روغن است  یعنی اکسیداسیون خیلی کمی در روغن هسته عناب اتفاق افتاده است زیرا میزان فسفولیپید در روغن هسته عناب پایین است . پس می توان نتیجه گرفت با توجه به میزان متوسط توکوفرول ها یعنی 12/22 %غالب اجزا این روغن توکوفرول است که زردی بیشتری به روغن می دهد  پس  رنگ روغن هسته عناب زرد است. این روغن برای سرخ کردن مناسب نمی باشد اما برای کیک پزی و شیرینی پزی بسیار مناسب می باشد زیرا روغن نقطه ذوب بالایی داردو حالت ماله ای به خمیر شیرینی می دهد. و در انتها با توجه به  اینکه میوه عناب دارای خواص دارویی و خوراکی بسیار سودمندی  می باشد  می توان گوشت آنرا به صورت صنعتی به بازار عرضه کرد .

  واژه های کلیدی :پایداری اکسیداسیون ،ترکیب اسید های چرب ، روغن هسته عناب ،روغن ، هسته ، عناب .

  -1 پیش زمینه تحقیق :

  بی شک توسل به میوه ها وگیاهان دارویی کهن ترین رهیافت بشر برای درمان بیماری ها بوده است ودرخلال توسعه تمامی تمدن های بشری همواره ارتباط تنگاتنگ ونزدیک میان آدمی وگیاه وجود داشته است،با این حال هنوز بیشتر گونه های میوه وگیاه بررسی نشده وناشناخته مانده اند وهنوز زمان زیادی مانده است تا منابع جدید و با ارزش گیاهی کشف شود، به این ترتیب گیاهان ومیوه هارا می توان به عنوان منبعی از مواد شیمیایی بالقوه مفید دانست که تنها بخشی از آن مورد بهره برداری قرار گرفته است.این مواد شیمیایی بالقوه را می توان نه تنها به عنوان دارو بلکه به عنوان الگویی بی نظیر به صورت نقطه شروعی برای ساخت آنالوگ های دارویی بکار برد و همچنین به عنوان ابزاری جالب به منظور فهم و درک بیشتر وبهتر پدیده های زیست شناختی به کمک گرفت. (اسکالتسا[1] ،دیگراک[2] و همکاران 1999،2001)

  گیاهان و میوه های دارویی ، از ارزش وجایگاه ویژه ای در تامین بهداشت وسلامت جوامع هم به لحاظدرمان و هم پیشگیری برخوردار بوده و هست. در قرن حاضر تحقیقات گستردهای بر روی میوه ها وگیاهان دارویی انجام پذیرفته و داروهایی با ترکیبات موثره طبیعی افق های جدیدی را برای جامعه پزشکان و داروسازان پژوهشگر سراسر دنیا گشوده اند. به طوری که در حال حاضر حدود یک سوم دارو های مورد استفاده در جوامع انسانی را داروهایی با منشا طبیعی وگیاهی تشکیل میدهند و صنایع داروسازان جهان تلاش می کنند ساخت شیمیایی اقلام مربوطه به دو سوم  بقیه داروها نیز به تدریج منسوخ و به منابع گیاهی متکی گردد. از این رو صنایع دارو سازی و گروه های تحقیقاتی بسیاری از کشورها توجه خود را به کشت و تولید گیاهان دارویی معطوف داشته اند. (امید بیگی ، 1384)

  همچنین با توجه به افزایش سطح آگاهی مصرف کنندگان نسبت به اثرات جانبی نا مطلوب داروهای سنتزی و تمتیل بشر به استفاده هر چه بیشتر از محصولات طبیعی به منظور حفظ سلامت خویش، همچنین مشکلات دارویی مدرن مانند هزینه های بالا ، استفاده از منابع تجدید ناپذیر مانند منابع فسیلی آلوده کننده محیط زیست توسط صنایع دارویی و ناتوانی بشر جهت ساخت برخی از ترکیبات  دارویی سبب شد که استفاده از گیاهان دارویی در تولید دارو و جایگزین آنان با ترکیب شیمیایی روندی رو به گسترش از خود نشان دهد که این امر در کشورهای اروپایی به وضوح قابل مشاهده است. (صدرایی منجینی،1382)

  علاوه بر این توصیه های سازمان بهداشت جهانی[3] (WHO) در استفاده از فراورده های طبیعی ، به نوبه خود باعث  شده است که تولید وتجارت این گونه محصولات از رونق قابل توجهی در جهان برخوردار باشد.هم اکنون ، کشورهای مختلف تلاش می کنند تا سهم قابل ملاحظه ای از این بازار در حال رشد را به خود اختصاص دهند (هینبرگ[4] وهمکاران ، 2006 )

  بسیاری از این گونه گیاهان علاوه بر خواص دارویی ، به عنوان نگهدارنده ، محافظت کننده و طعم دهنده نیز در صنایع غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. بسیاری از این گیاهان طعم دهنده به جهت حضور روغن های ضروری دارای منبع بسیار مهمی از ترکیبات فنلیک هستند که فعالیت آنتی باکتری مناسبی از خود نشان می دهند. با نگاهی اجمالی به فرهنگ مصرف داروهای گیاهی در ایران ، میراث گرانقدر شناسایی ومصرف این گیاهان در طب غنی سنتی ایران مشاهده می گردد. از طرفی ،فلات وسیع ایران در قسمت های مختلف خود از شرایط آب و هوایی گوناگون برخوردار است و به همین دلیل ، فراوانی و گوناگونی گونه های مختلف این گیاهان در پهنه دشت ها و کوه های ایران بیش از 7500 گونه گیاهی (حدود ده برابر تعدادگونه های هر یک از کشورهای اروپایی ) می رسد که بخش قابل ملاحظه ای از آنها حاوی ذخایر متابولیتی با ارزشی می باشند ، از این رو به حق فلور ایران را یکی از منابع داروخیز جهان دانست (امید بیگی، 1383)

  روغن ها و عصاره های گیاهی و ترکیبات موجود در آن دارای اثرات شناخته شده ضد باکتریایی می باشند و از آنها به عنوان نگهدارنده های غذایی می توان استفاده نمود. (مهدی علیپور وهمکاران ، 1388)

  استقبال از این موضوع از یک طرف به علت رویکرد جدید عموم مردم و از طرف دیگر توصیه سازمان های بین المللی و ملی ذی صلاح در امر بهداشت مواد غذایی در استفاده از نگهدارنده های طبیعی مختلف به جای مواد شیمیایی می باشند. به طور کلی روغن ها وعصاره های گیاهی کاربرد دارویی وطعم دهنده در غذا دارند (انکری[5] وهمکاران 1999)

  بیماری های حاصل از مصرف غذاهای آلوده به باکتری های پاتوژن از اهمیت فراوانی در بهداشت عمومی برخوردار بوده و سالانه خسارات مالی و جانی فراوانی را به جوامع تحمیل می نماید (شارون[6]،براونلا و همکاران 2001 )

  در سال 1999 مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های سالانه منجر به 225000 مورد بستری در بیمارستانها و 5000 مورد مرگ میگردند. مطابق ارزیابی دپارتمان کشاورزی ایالات متحده USDA هزینه های پزشکی در زیان های اقتصادی ناشی از دور ریزی مواد غذایی ایجاد کننده بیماری غذایی در محدوده 5/6 تا 9/34 بیلیون دلار در هر سال است ( وحیدی و همکاران ، 2002).

  1-2 اهمیت وضرورت تحقیق :

  فصلی که پیش رو دارید شروع تلاشی است برای معرفی دانش بومی کشاورزی در زمینه عنابکاری و گلچینی است از دانش بومی کشاورزی ایران که بی‌شک الهام‌بخش کاربرد دانش بومی در فعالیت‌های ترویجی کشور خواهد بود. نکته بسیار مهم درباره کاربرد دانش بومی در ترویج و توسعه کشاورزی، «ضرورت» آن است. استفاده از دانش بومی در ترویج کشاورزی امری سلیقه‌ای و اختیاری نیست بلکه یک ضرورت حیاتی است. البته ضرورتهای دیگری را برای روی آوردن به دانش بومی میتوان متصور شد که همانا محدودیتها و شکستهای جدید است. این شکستها به دلایل مختلف از جمله عدم توجه به دانش و تجربیات بومی رخ داده است. این بی توجهی ممکن است ازعوامل اجتماعی نظیر مباهات کردن دارندگان دانش جدید نسبت به دارندگان دانش بومی و یا تصور دارندگان دانش جدید از دانش بومی به عنوان دانشی که متعلق به گذشتگان است و امروزی نیست، نشأت گرفته باشد.همچنین ضرورت توجه به دانش بومی در فرآیند توسعه از آنجا ناشی می شود که منابع انسانی از اجزای اصلی آن به حساب می آیند ، و مقوله توسعه انسانی پایدار نیزاز همین جا سرچشمه گرفته است. همانطور که از نام آن  برمی آید ، این مقوله برای توسعه انسانی ارزش زیادی قائل است.در توسعه انسانی پایدار مردم به عنوان هدف سیاستهای اجتماعی و اقتصادی تلقی می شوند که دامنه انتخابهای آنان گسترش داده می شود تا در تصمیم گیریها  مشارکت فعال داشته باشد. بنابراین مشارکت مردمی یکی از ابزارهای توسعه انسانی پایدار است. ولی مشارکت فعال افراد روستایی درتوسعه روستا به شکل پایدار آن، جز باور کردن نقش دانش، بینش و مهارتهای افراد روستایی امکانپذیر نخواهد بود. از طرف دیگر ، برای باورداشتن دانش بومی لازم است تا درباره بومیان و دانش آنها شناخت کامل به دست آوریم .

  Abstract :

   Introduction:

  Ziziphus Jujube is one of the jujube species which grows in various regions of iran. The fruit of this plant “Jujube” used In different

   regions of Iran Traditionally.The fruit have medicinal properties Oral and useful. About30% Fruit weight It constitutes the core of. core

  of the fruit The averageContaining About3.8%oil. The having the propertie Invaluable Jujube fruit, The purpose of this study evaluation

  of physic-chemical properties of esfahan jujube core oilThe Composition Fatty acids and sustainability than oxidation and measurement

  other compounds available at Oil Jujube core and also chemical analysis Core Oil extraction.

  Materials and Methods:

   Jujube fruit after removal of transferred to the laboratory and seed oils ground soxhlet method were extracted . The fatty acid composition

   the method GC and  Oil stability the resulting was by rancimat determined. Venice materials available the Core oil similar

   phosphoinositide lipids, iodine index, index acidic, peroxide value, non-soap lubricating materials, sterols, tocopherols and jujube seed

  oil painting was evaluated. The chemical analysis included measurement ash content, DM, moisture,oil, proteinand and also done CF on

   the core Wired oil.

  Conclusion:

  Methods jujube seed oil byGC indicated amount saturated fatty acids of unsaturated fatty acids Is higher. After the oil high saturation.

  Oxidative stability of oil showed that jujube seed oil are high stability ie 2.38 hours the temperature110 ° C,the oil of the high stabilityis

  such as coconut oil .The oilqualitysuch as coconut oilfor constructionand personal care products the time is right.Jujube seed oil the due

  to short chain fatty acids and fatty acid profile, with high saturation, has a high resistance and not induce cardiovascular disorders and

  does nothing to increase degree of bad fat. Oxidation stability jujube seed oil is high, cause high oil saturation is oxidation means very

  little happened in jujube seed oil becausethe phospholipid of the jujube seed oil is low. So we can conclude is according to mean

  tocopherols  ie 22.12% dominant components the oil tocopherol , the higher yellow oil , then yellow is the color of jujube seed oil . This

  oil is not suitable for frying but it is suitable for cakes and pastry because oil has a high melting point and the trowel into the cookie dough

   . Finally, considering that jujube fruit edible medicinal properties and is very useful industrial meat can be marketed .

  Keywords : Oil، Core، Jujube، Jujube seed oil، fatty acid composition، Oxidation stability.

 • فهرست:

  چکیده......................................................................................................... 1         

  فصل اول : مقدمه و کلیات تحقیق

  1-1پیش زمینه تحقیق…………………………………………………………………………………………… 3

  1-2 اهمیت تحقیق........................................................................................... 5    

  1-3  اهداف تحقیق........................................................................................... 5

  1-3-1 هدف اصلی......................................................................................... 5

  1-3-2  اهداف فرعی.......................................................................................... 5

  1-4  عناب..................................................................................................... 6

  1-4-1  معرفی عناب و خواص آن............................................................................ 6

  1-5  مشخصات تیره عناب................................................................................ 8

  1-6  مشخصات گیاه شناسی عناب..................................................................... 9

  1-7 کشت گیاه عناب...................................................................................... 10

  1-8  شناسایی ارقام مختلف عناب...................................................................... 11

  1-9 گونه های مختلف  عناب............................................................................. 12

  1-10  اهمیت شناسایی ژنومهای مختلف عناب....................................................... 14

  1-11تاسیس ژرم پلاسم و جمع آوری ژنوم درخت عناب................................................. 14

  1-12 روش های تکثیر گیاه عناب......................................................................... 15

  1-12-1فواصل کاشت.................................................................................... 16

  1-12-2کودمورد نیاز...................................................................................... 17

  1-13 آفت های درخت عناب................................................................................ 17

  1-14 پرورش درخت عناب برای تولید چوب................................................................ 17

  1-15 پراکندگی جغرافیایی گیاه عناب در جهان....................................................... 18

  1-15-1مشخصات مناطق  پراکنش عناب در ایران..................................................... 19

  1-16 عملکرد عناب......................................................................................... 22

  1-17ترکیبات شیمیایی عناب............................................................................. 22

  1-18مصارف خوراکی عناب................................................................................ 24

  1-18-1 میوه خشک شده عناب.......................................................................... 25

  1-19 خواص دارویی عناب.................................................................................. 25

  1-20 عناب در طب سنتی.................................................................................. 28

  1-21مضرات عناب.......................................................................................... 28

  1-22 عصاره گیری از عناب................................................................................. 29

  1-22-1عصاره آبی عناب................................................................................. 29

  1-23شربت عناب........................................................................................... 29

  1-24تهیه جوشانده عناب................................................................................ 30

  1-24-1جوشانده عناب.................................................................................... 31

  1-24-2 جوشانده نوع دیگری از عناب.................................................................... 31

  1-25  خیس کرده عناب.................................................................................... 31

  1-26 خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی عناب..................................................... 32

  1-26- 1 آنتی اکسیدان.................................................................................... 32

  1-26- 2  متداول ترین آنتی اکسیدان های طبیعی داخل میوه عناب................................. 33

  1-26-3کاروتنوئیدها :...................................................................................... 33

  1-26-4ویتامین: A.......................................................................................... 33

  1-26-5ویتامین: C ......................................................................................... 33

  1-26-6ویتامین: E........................................................................................ 34

  1-26-7توکوفرول ها :...................................................................................... 34

  1-26-8فنول ها :............................................................................................ 34

  1-26-9 فلاوونوئیدها :...................................................................................... 35

  1-27 اسیدهای چرب شناسایی شده در میوه عناب :.................................................. 36

     1-27-1 نقش اسیدهای چرب موجود در عناب…………………………………………………….......... 36   

  1-28 عوامل موثر در اکسیداسیون چربیها و روغنها :................................................. 36

  1-28-1 ترکیب اسید چرب :............................................................................... 36

  1-28-2 حرارت:.............................................................................................. 36

  1-28-3 اکسیژن :........................................................................................... 37

  1-28-4 رطوبت :............................................................................................. 37

  1-28-5 کاتالیزورها :........................................................................................ 37

  1-28-6 نور :.................................................................................................. 37

  1-28-7 آنزیم ها :............................................................................................. 37

  1-29 اهمیت چربیها :...................................................................................... 37

  1-29-1 ویژگی های فیزیکی چربیها :.................................................................... 38

  1-29-2 مراحل کریستالیزاسیون :........................................................................ 39

  1-29-3 هسته گذاری :..................................................................................... 39

  1-29-4 سه شکل پلی مورفیکی مهم توسط سیستم های چربی :................................ 40

  1-29-5 بافت چربیها :...................................................................................... 41

  1-29-6 دو روش قدیمی برای تعیین میزان چربی جامد :.................................................. 41

  1-29-7 امولسیون های غذایی :........................................................................... 42

  1-29-8 تقسیم بندی امولسیفایرها :................................................................... 43

  1-29-9 نحوه تشکیل امولسیونها :..................................................................... 44

  1-29-10 نیروهای موثر در تشکیل و پایداری امولسیونها :............................................ 44

  1-29-10-1 نیروهای الکتروستاتیک حد فاصل دو لایه :................................................ 44

  1-29-10-2 نیروهای واندروالس :.......................................................................... 44

  1-29-10-3 واکنش های ناشی از حضور پلیمرها :...................................................... 44

  1-29-10-4 واکنش های هیدروفوبیک :................................................................... 45

  1-29-10-5 نیروهای دافعه حاصل از هیدراته شدن :................................................... 45

  1-29-11 مکانیسم های مربوط به ثبات و پایداری امولسیونها :..................................... 45

  1-29-11-1 پایداری الکترواستاتیکی :................................................................... 45

  1-29-11-2 پایداری توسط ماکرومولکولها :............................................................ 45

  1-29-11-3 پایداری امولسیونها به وسیله ذرات جامد :............................................... 45

  1-29-11-4 پایداری از طریق افزایش ویسکوزیته :...................................................... 45

  1-29-12 نقش های امولسیفایرها :...................................................................... 46

  1-30 روغن :.................................................................................................. 46

  1-30-1 وضعیت تغذیه ای روغن ها :..................................................................... 46

  1-30-2 روغن های خوراکی :............................................................................... 47

  1-30-3 روغن های نباتی :.................................................................................. 48

  1-30-4 منبع روغن نباتی :................................................................................. 48

  1-30-5 دانه های روغنی :.................................................................................. 48

  1-30-6 اجزا موجود در روغن ها :.......................................................................... 48

  1-30-6-1 فسفولیپیدها :................................................................................. 48

  1-30-6-2 ترکیبات غیر صابونی شونده :................................................................ 49

  1-30-6-3 استرول ها :..................................................................................... 49

  1-30-6-4 توکوفرول ها :................................................................................... 49

  1-30-7 فرآیند استخراج روغن :........................................................................... 49

  1-30-7-1 روش های استخراج روغن از دانه ها و میوه های روغنی :................................... 51

  1-30-8 پالایش روغن ها و چربی ها :...................................................................... 53

  1-30-8-1مراحل پالایش روغن خام :...................................................................... 53

  1-30-8-2 صمغ  گیری :.................................................................................... 53

  1-30-8-3 تصفیه فیزیکی :............................................................................... 53

  1-30-8-4 تصفیه قلیایی :................................................................................ 53

  1-30-8-5 خنثی سازی :.................................................................................... 53

  1-30-8-6 بی رنگ کردن :.................................................................................. 53

  1-30-9 روش های نوین استخراج روغن :.................................................................. 54

  1-30-10 دستگاه سانتریفیوژ و دکانتور :................................................................ 54

  1-30-11 روش سینولا :..................................................................................... 56

  1-30-12 توضیح نحوه استخراج روغن :................................................................. 57

  1-30-12-1 استخراج روغن از دانه های آماده شده روغنی به سه طریق :........................... 57

  1-30-12-2استخراج روغن با حلال :...................................................................... 58

  1-30-12-3 متغیرهای قابل کنترل در استخراج :....................................................... 58

  1-30-12-4 روش های استحصال روغن توسط حلال :.................................................. 58

  1-30-13 روشی دیگر برای روغن کشی از میوه ها :..................................................... 59

  1-30-13-1 روغن کشی به روش پرس سرد – استخراج سرد :......................................... 61

  1-30-13-2 تاثیرات کلان اقتصادی روش های روغن کشی متداول قدیمی:............................ 62

  1-30-13-3 روش سرد در مقایسه با روش های موجود گرم :........................................... 63

  1-30-14 روش پرس های گرم و استخراج مانده روغن با حلال :........................................ 63

  1-30-15 روش cold – pressing :...................................................................... 65

  1-30-15-1 کاربردها :...................................................................................... 66

  1-30-15-2 تهیه روغن های گیاهی به روش کلد پرس :................................................ 67

  1-30-16 سوکسله چیست ؟............................................................................. 68

  1-30-16-1 استخراج مداوم به وسیله سوکسله :.................................................... 69

  1-30-16-2 تئوری آزمایش :................................................................................. 70

  1-30-16-3 مراحل آزمایش :................................................................................ 70

  فصل دوم :مروری بر مطالعات پیشین

  فصل سوم :موادو روشها

  3-1 آماده سازی مواداولیه :................................................................................ 89

  3-2 موادشیمیایی :......................................................................................... 89

  3-3 وسایل و تجهیزات :..................................................................................... 90

  3-4 استخراج روغن:........................................................................................ 91

  3-5 تجزیه شیمیایی هسته عناب :........................................................................ 91

  3-5-1 اندازه گیری رطوبت و ماده خشک :................................................................ 92

  3-5-2 اندازه گیری خاکستر :.............................................................................. 92

  3-5-3 اندازه گیری درصد پروتئین :........................................................................ 92

  3-5-4 اندازه گیری درصد فیبرخام :....................................................................... 92

  3-6 تعین میزان وترکیب اسیدهای چرب :................................................................ 93

  3-7تعیین  اندیس پراکسید :.............................................................................. 93

  3-7-1 معرف ها وحلال :.................................................................................... 94

  3-7-2 روش کار :............................................................................................. 94

  3-8 تعیین اندیس یدی :..................................................................................... 95

  3-8-1 روش اجرای آزمون :................................................................................... 96

  3-9 زمان پایداری روغن در برابر اکسیداسیون :.......................................................... 96

  3-9-1 آزمون تندی روغن ها (رنسیدیتی ):................................................................. 97

  3-10تعیین  اندیس اسیدی :............................................................................... 97

  3-11تعیین  رنگ :........................................................................................... 98

  3-12 تعیین میزان فسفر و فسفو لیپیدها :............................................................. 98

  3-13 تعیین میزان ترکیبات غیر صابونی شونده :....................................................... 98

  3-13-1 تعیین مواد غیر قابل صابونی شدن روغن ها :.................................................. 99

  3-13-2 روش کار :........................................................................................... 99

  3-14 تعیین میزان کل استرول ها و توکوفرول ها :...................................................... 99

  3-15 تعیین میزان مس و آهن :............................................................................. 99

  3-15-1 عملکرد مس :...................................................................................... 99

  3-16 اندازه گیری ضریب شکست :..................................................................... 100

  3-17 استخراج روغن از هسته عناب :.................................................................. 100

  3-17-1 مراحل آزمایش :.................................................................................. 101

  3-17-2 تعیین راندمان درصد استخراج روغن هسته عناب :......................................... 103

  3-18جداسازی و شناسایی اجزای روغن :............................................................... 103

  3-18-1 مشخصات و برنامه دمای دستگاهGC....................................................... 104

  3-18-2 دماهای ستون و برنامه دمایی :................................................................. 104

  3-18-3 مشخصات دستگاهی :......................................................................... 105

  3-19 تجزیه و تحلیل آماری :................................................................................ 107

  فصل چهارم : نتایج و بحث

  4-1 مقایسه میزان درصد بازده استخراج روغن هسته عناب در سه تکرار :....................... 109

  4-2 مقایسه میزان اسیدهای چرب:..................................................................... 109

  4-3 مقایسه میزان اندیس یدی:......................................................................... 114

  4-4 بررسی ضریب شکست روغن:...................................................................... 115

  4-5 بررسی پایداری اکسیداسیون چربی توسط دستگاه رنسیمت :............................... 116

  4-6 مقایسه رنگ های بدست آمده توسط دستگاه لاویباند از روغن هسته عناب :............. 118

  4-7 مقایسه اندیس اسیدی:............................................................................. 121

  4-8 مقایسه اندیس پراکسید:.......................................................................... 122

  4-9 مقایسه مواد غیر صابونی شونده:................................................................ 123

  4-10 مقایسه میزان کل استرول:....................................................................... 124

  4-11 مقایسه میزان توکوفرول:......................................................................... 125

  4-12  مقایسه میزان آهن:................................................................................ 126

  4-13 بررسی میزان مس:.................................................................................. 127

  4-14 مقایسه  اندازه گیری میزان  فسفولیپید:....................................................... 128

  4-15 آزمون های شیمیایی هسته عناب :............................................................... 129

  4-15-1 آزمون اندازه گیری میزان خاکستر :............................................................ 129

  4-15-2 آزمون اندازه گیری میزان پروتئین هسته :...................................................... 129

  4-15-3 آزمون اندازه گیری میزان فیبرخام :............................................................. 129

  4-15-4 آزمون اندازه گیری میزانرطوبت :............................................................... 129

  4-15-5 اندازه گیری میزان درصد ماده خشک :......................................................... 130

  فصل پنجم : نتیجه گیری

  نتیجه گیری :.............................................................................................. 132

  پیشنهادات :............................................................................................... 132

  منابع فارسی :............................................................................................. 133

  منابع غیر فارسی :........................................................................................ 135

  چکیده لاتین :.............................................................................................. 139

   

   

   

  منبع:

  امیدبیگی –ر.1376-رهیافت های تولید وفراوری گیاهان دارویی-جلد 1. موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی صفحه110-109

  امیدبیگی-دقیقی .1379.تاثیر سن پاجوش وزمان انتقال ان درتکثیر عناب.صفحه58-53

  دکتر آزاد بخت. م(1378)، رده بندی گیاهان دارویی ، انتشارات نشر طیب .

  باباخانلو.پ،میرزا.م،سفیدکن.ف،احمدی.ل،برازنده . م،عسگری .ث ،(1377).تحقیقات گیاهان داروئی و معطر –وزارت جهاد سازندگی معاونت آموزش و تحقیقات موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع

  ﺗﺮاﺑﯽزادﻩ،ﻩ. ١٣٨١ اﻣﻮﻟﺴﻴﻮنهاﯼﻏﺬاﻳﯽواﻣﻮﻟﺴﻴﻔﺎﻳﺮها. ( ﺻﻔﺤﻪ: ٣-٣۶ ) 

  ثابتی،ح-1373،جنگلها،درختان ودرختچه های ایران ،چاپ دوم

  جانزاده،ع-اعجازگلها وگیاهان دارویی.صفحه 222-220

  خان احمدی . م،شاه رضایی . ف ، (مجله 1385 ) بررسی و شناسایی ترکیبات شیمیایی روغن .

  رضایی . م ، برنار. ف ،شفیعی . الف ، (مجله 1381 )مجله تحقیقات گیاهان دارویی و معطر ایران .

  رضایی ، م . برنار،ف. سفیلی ،الف. (1381 )عناب ، مجله تحقیقات گیاهان داروئی و معطر ایران .

  رضایی،م وجایمند،ک.ترکیبهای شیمیایی درگیاهان دارویی.جلداول.صفحه165-160

  زرگری،ع.1371.گیاهان دارویی.جلداول. انتشارات دانشگاه تهران ،صفحه 603-601و588-587و605-603

  زارع زاده ،ع، (1383)دایرهءالمعارف گیاهان دارویی ، بی تا ، انتشارات وصال

  ﻓﺎﻃﻤﯽ،ح. ١٣٧٨. ﺷﻴﻤﯽﻣﻮادﻏﺬاﻳﯽ. اﻧﺘﺸﺎراتﺷﺮﮐﺖﺳﻬﺎﻣﯽاﻧﺘﺸﺎر. ﺗﻬﺮان. ( ﺻﻔﺤﻪ:۴٩-54 )              

  دکترقهرمان،ا. (1362)فلوررنگی ایران.دانشکده علوم دانشگاه تهران

  پردیس کسرایی عضوگروه علمی پزشکی.عناب یک داروی ناب. سامانه اطلاع رسانی شبکه پزشکی کشوربازبینی شده در25 ابان 1388.

  عناب.بانک اطلاعات داروهای گیاهی وداروهای گیاهی ایر طب.

  مشارکت کنندگان ویکی پدیا،jujube،ویکی پدیای انگلیسی،دانشنامه ازاد(بازیابیدر16نوامبر 2009).

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «oil extraction»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۸ می ۲۰۱۴(

  مظفریان،و.1375.فرهنگ نامهای گیاهان ایران.صفحه591

  میرحیدر،1372معارف گیاهی،جلد 6.صفحه 412-408

  میرحیدر،ح.1372.معارف گیاهی.جلد3.صفحه132-130

  فرانک‌دی گانستون, Gunstone, F. D1387,شیمی روغن‌ها و چربی‌ها (منابع، ترکیبات و خواص)، مترجمین سیمین اسداللهی، محمدمهدی صفاری

  سید حسین میر نظامی ضیابری،1388،فن آوری روغن و پالایش آن

  رضا فرهمند فر،١٣٩١،شیمی و تکنولوژی جامع و روغن های خوراکی

   

   

   

   

   

   

   

   

  منابع لاتین:

  Azam-Ali, S., Bonkoungou, E., Bowe, C., DeKok, C., Godara, A., & Williams, J. T. (2006(.

  Ber and other jujubes. In J. T. Williams, R. W. Smith, N. Haq, & Z. Dunsigaer)Eds.), Fruits for the future 2. Southhampton, UK: International

  Centre forUnderutilized Crops, pp. 1, 19 and 29.

  Ballard, T. S., Mallikarjunan, P., Zhou, K., & Sean, O. K. (2010). Microwave assistedextraction of phenolic antioxidant compounds from peanut

  skins. FoodChemistry, 120, 1185–1192.

  Bhargava, R., Shukla, A. K., Chauhan, N., Vashishtha, B. B., & Dhandar, D. G. (2005(.

  Impact of hybridity on flavonoids spectrum of ber (Ziziphus mauritiana Lamk(.

  Environmental and Experimental Botany, 53, 135–138.

  Cheng, G., Bai, Y., Zhao, Y., Tao, J., Liu, Y., Tu, G., et al. (2000). Flavonoids fromZiziphus jujube Mill. var. spinosa. Tetrahedron, 56, 8915–

  8920.

  Choi, S. H., Ahn, J. B., Kozukue, N., Levin, C. E., & Friedman, M. (2011). Distribution offree amino acids, flavonoids, total phenolics, and

  antioxidative activities ofJujube (Ziziphus jujuba) fruits and seeds harvested from plants grown in Korea.

  Journal of Agriculture and Food Chemistry, 59, 6594–6604.Garcia-Salas, P., Morales-Soto, A., Segura-Carretero, A., & Fernandez-Gutierrez, A.

  (2010)Phenolic compound extraction systems for fruit and vegetable samples.Molecules, 15, 8813–8826.

  Guo, S., Duan, J. A., Tang, Y., Qian, Y., Zhao, J., Qian, D., et al. (2011). Simultaneousqualitive and quantitative analysis of triterpenic acids,

  saponins, and flavonoidsin the leaves of Ziziphus species by HPLC-PDA–MS/ELSD.

  Journal ofPharmaceutical and Biomedical Analysis, 56, 264–270.

  Harborne, J. B., & Williams, C. A. (2000). Advances in flavanoid research since 1992.

  Phytochemistry, 55, 481–504.

  Hayat, K., Hussain, S., Abbas, S., Farooq, U., Ding, B., Xia, S., et al. (2009). Optimized

  microwave assisted extraction of phenolic acids from citrus mandarin peels and

  evaluation of antioxidant activity in vitro. Separation and Purification Technology,70-6370

  Jackson, D. I., Looney, N. E., Morley-Buker, M., & Thiele, G. F. (2011). Miscellaneousfruit crops. In D. I. Jackson, N. E. Looney, & M.

  Morley-Buker (Eds.), Temperatureand subtropical fruit production (3rd ed., pp. 280–293). Cambridge, UK:Cambridge University Press.Li, J.

  W., Ding, S. D., & Ding, X. L.

  (2005). Comparison of antioxidant capacities ofextracts from five cultivars of Chinese jujubes. Process Biochemistry, 40,3613-3607.

  Li, J. W., Fan, L. P., Ding, S. D., & Ding, X. L. (2007). Nutritional composition of fivecultivars of Chinese jujube. Food Chemistry, 103, 454–

  460.

  Lin, L. Z., & Harnly, J. M. (2007). A screening method for the identification ofglycosylated flavonoids and other phenolic compounds using a

  standardanalytical approach for all plant materials. Journal of Agriculture and FoodChemistry, 55, 1084–1096.

  Lin, L. Z., Lu, S., & Harnly, J. M. (2007). Detection and quantification of glycosylated

  flavonoid malonates in celery, Chinese celery, and celery seed by LC–DAD–ESI/

  MS. Journal of Agriculture and Food Chemistry, 55, 1321–1326.

  Lin, L. Z., & Harnly, J. M. (2008). Phenolic compounds and chromatographic profiles

  of pear skins (Pyrus spp.). Journal of Agriculture and Food Chemistry, 56Armstrong, P. R. (2006).

  Rapid single-kernel NIR measurement of grain and oil-seedattributes. Applied Engineering in Agriculture, 22, 767e772.

  Cayuela, J. A. (2008). Vis/NIR soluble solids prediction in intact oranges (Citrussinensis L.) cv. Valencia late by reflectance. Postharvest Biology

  and Technology7547e80.

  Chen, J. Y., Zhang, H., & Matsunaga, R. (2006). Rapid determination of the mainorganic acid composition of raw Japanese apricot fruit juices

  using nearinfraredspectroscopy. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 54,9652e9657.

  Clément, A., Dorais, M., & Vernon, M. (2008). Multivariate approach to themeasurement of tomato maturity and gustatory attributes and their

  rapidassessment by Vis-NIR spectroscopy.

  Journal of Agricultural and Food Chemistry1538,56 e1544.

  Clark, C. J., McGlone, V. A., & Jordan, R. B. (2003). Detection of brownheart inBraeburn’ apple by transmission NIR spectroscopy.

  Postharvest Biology andTechnology, 28, 87e96.

  Cozzolino, D., Cynkar, W. U., Dambergs, R. G., Mercurio, M. D., & Smith, P. A. (2008).

  Measurement of condensed tannins and dry matter in red grape homogenates

  using near infrared spectroscopy and partial least squares. Journal of Agriculturaland Food Chemistry, 56, 7631e7636.

  ElMasry, G., Wang, N., ElSayed, A., & Ngadi, M. (2007). Hyperspectral imaging fornondestructive determination of some quality attributes for

  strawberry. Journalof Food Engineering, 81, 98e107.

  Gómez, A. H., He, Y., & Pereira, A. G. (2006). Non-destructive measurement ofacidity, soluble solids and firmness of Satsuma mandarin using

  Vis/NIR-spectroscopytechniques.

  Journal of Food Engineering, 77, 313e319.

  Harker, F. R., Kupferman, E. M., Marin, A. B., Gunson, F. A., & Triggs, C. M. (2008).

  Eating quality standards for apples based on consumer preferences. PostharvestBiology and Technology, 50, 70e78.

  He, Y., Zhang, Y., Pereira, A. G., Gómez, A. H., & Wang, J. (2005).

  Nondestructivedetermination of tomato fruit quality characteristics using Vis/NIR spectroscopytechnique.

  International Journal of Information Technology, 11, 97e108.Herold, B., Truppel, I., Zude, M., & Geyer, M. (2005).

  Spectral measurements on‘elstar’ apples during fruit development on the tree. Biosystems Engineering, 91,

  Abdel-Zaher, A.O., Salim, S.Y., Assaf, M.H., Abdel-Hady, R.H., 2005. Antidiabeticactivity and toxicity of Zizyphus spina-christi leaves.

  Journal of Ethnopharmacology101 (1–3), 129–138.Belford, R., 1994. Chinese herbal medicine treatment of chronic hepatitis.

  AustralianJournal of Medical Herbalism 6 (4), 94–98.

  Bhargava, R., Shukla, A.K., Chauhan, N., Vashishtha, B.B., Dhardar, D.G., 2005. Impact

  of hybridity on flavonoid spectrum of ber (Ziziphus mauritiana Lamk.). Environmentaland Experimental Botany 53 (2), 135–138.

  Bligh, E.G., Dyer, W.J., 1959. A rapid method of total lipit extraction and proficiation.

  Canadian Journal of Biochemistry & Physiology 37, 911–917.

  Bo¨hm, F., Edge, R., Land, E.J., McGarvey, D.J., Truscott, T.G., 1997. Carotenoidsenhance vitamin E antioxidant efficiency. Journal of

  American Chemical Society119, 621–622.

  Bo¨hm, F., Edge, R., McGarvey, D.J., Truscott, T.G., 1998. Beta-carotene with vitaminsE and C offers synergistic cell protection against NOx.

  FEBS Letters 436, 387–389.

  Brigelius-Flohe, R., Kelly, F.J., Salonen, J.T., Neuzil, J., Zingg, J.M., Azzi, A., 2002. TheEuropean perspective on vitamin E: current knowledge

   and future research.American Journal of Clinical Nutrition 76 (4), 703–716.

  Cakir, A., 2004. Essential oil and fatty acid composition of the fruits of Hippophaerhamnoides L. (Sea Buckthorn) and Myrtus communis L.

  from Turkey. BiochemicalSystematics and Ecology 32, 809–816.

  Caponio, F., Alloggio, V., Gomes, T., 1999. Phenolic compounds of virgin olive oil:influence of paste preparation techniques. Food Chemistry

  64, 203–209.

  Croueour, G.L., Thepenier, P., Richard, B., Petermann, C., Ghedira, K., Zeches-Hanrot,M., 2002. Lotusine G: a new cyclopeptide alkaloid from

  Zizyphus lotus. Fitoterapia73 (1), 63–68.

  Ecevit, F.M., S¸an, B., Dilmac¸U¨ nal, T., Hallac¸-Tu¨ rk, F., Yıldırım, A.N., Polat, M., Yıldırım,F., 2008. Selection of superior ber (Ziziphus

  jujuba L.) genotypes in C¸ivril region.Ankara U¨ niversitesi Tarım Bilimleri Dergisi 14 (1), 51–56.

  Erdogan, V., Aygun, A., 2005. Fatty acid composition and physical properties ofTurkish tree hazelnuts. Chemistry of Natural Compounds 41 (4),

  378–381.

  Guil-Guerrero, J.L., Diaz Delgado, A., Matallana Gonzalez, M.C., Torija Isasa, M.E.,2004.

  Fatty acids and carotene in some ber (Ziziphus jujube Mill) varieties. PlantFoods for Human Nutrition 59, 23–27.

  Hudina, M., Liu, M., Veberic, R., Stampar, F., Colaric, M., 2008. Phenolic compoundsin the fruit of different varieties of Chinese jujube

  (Ziziphus jujuba Mill.).

  Journalof Horticultural Science and Biotechnology 83 (3), 305–308.

  Kornsteiner, M., Wagner, K.H., Elmadfa, I., 2006. Tocopherols and total phenolics in10 different nut types. Food Chemistry 98 (2), 381–387.

  Li, J.W., Fan, L.P., Ding, S.D., Ding, X.L., 2007. Nutritional composition of five cultivarsof Chinese jujube. Food Chemistry 103, 454–460.

  Li, J.W., Ding, S.D., Ding, X.L., 2005. Comparison of antioxidant capacities of extractsfrom five cultivars of Chinese jujube. Process

  Biochemistry 40 (11), 3607–3613.

  Liu, M.J., 2006. Chinese jujube: botany and horticulture. Horticultural Reviews 32,229–298.

  Liu, J., Chen, B., Yao, S., 2007. Simultaneous analysis and identification of mainbioactive constituents in extract of Zizyphus jujuba var.

  sapinosa (Zizyphi spinosisemen) by high-performance liquid chromatography–

  photodiode array detection-electrospray mass spectrometry. Talanta 71, 668–675.

  Lunn, J., Theobald, H.E., 2006. The health effects of dietary unsaturated fatty acids.Nutrition Bulletin 31 (3), 178–224.

  Marquard, R., 1987. Qualitatsanalytik im dienste der o¨lfflanzenzu¨ ctung. Fat Scienceand Technology 89, 95–99.

  Mukhtar, H.M., Ansari, S.H., Ali, M., Naved, T., 2004. New compounds from Zizyphusvulgaris. Pharmaceutical Biology 42 (7), 508–511.

  Munzuroglu, O., Karatas, F., Geckil, H., 2003. The vitamin and selenium contents ofapricot fruit of different varieties cultivated in different

  geographical regions.Food Chemistry 83, 205–212.

  Paiva, S.A., Russell, R.M., 1999. Beta-carotene and other carotenoids as antioxidants.

  Journal of the American College of Nutrition 18 (5), 426–433.

  Pareek, O.P., 2002. Ber-Ziziphus mauritania. Available by International Centre forUnderutilised Crops [Online]. Available:

  http://www.civil.soton.ac.uk/icuc/cd_icuc_ber_tamarind/content/ber/ber_book_html via the Internet (accesedApril 6, 2004).

  Romani, A., Pinelli, P., Vincieri, F.F., Tattini, M., 1999. Identification and quantitation

  of polyphenols in leaves of Myrtus communis L. Chromatographia 49 (1/2), 17–20.

  Simopoulos, A.P., 2008. The importance of the Omega-6/Omega-3 fatty acid ratio incardiovascular disease and other chronic diseases.

  Experimental Biology andMedicine 233 (6), 674–688.

  Zanfini, A., Corbini, G., La Rosa, C., Dreassi, E., 2010. Antioxidant activity of tomatolipophilic extracts and interactions between

  carotenoidsand alpha-tocopherolin synthetic mixtures. LWT - Food Science and Technology 43, 67–72.

  Zhao, J., Li, S.P., Yang, F.Q., Li, P., Wang, Y.T., 2006. Simultaneous determination ofsaponins and fatty acids in Ziziphus jujuba (Suanzaoren)

  by high performanceliquid chromatography-evaporative light scattering detection and pressurizedliquid extraction.

  Journal of ChromatographyA 1108 (2), 188–194.

  Zhao, Z.H., Liu, M.J., Tu, P.F., 2008. Characterization of water soluble polysaccharides

  from organs of Chinese jujube (Ziziphus jujuba Mill. cv. Dongzao). EuropeanFood Research and Technology 226 (5), 985–989.

  Bancroft, G., et al. 1985. J. Physics. Chemistr., 17, 501.Hasenhuettl, G.L. 1944. Food emulsifiers & their applicationsRousset, p. 1988.

  Modeling Crystallization Kinetics of Triacylglycerols.Nestle´ Research Center, Nestec Ltd., Lausanne, Switzerland.

  Samir, T. A. & Sato, k. 1988. Fat Crystallization in O/W EmulsionsControlled by Hydrophobic Emulsifier Additive. Hiroshima University, 

  Shinoda, K., Friberg, S. 1986. Emulsion & Solubilization. Wiley. NewYorkTanford, C. 1973. In the hydrophobic effect. Wiley. New York

  Walstra, P. 1983. In Encyclopedia of emulsion technology. New YorkWestesen, K. 1992. J. pharm. Sci, 81, 777


تحقیق در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), مقاله در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), پروپوزال در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), تز دکترا در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), تحقیقات دانشجویی درباره پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), مقالات دانشجویی درباره پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), پروژه درباره پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), گزارش سمینار در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), پروژه دانشجویی در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), تحقیق دانش آموزی در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), مقاله دانش آموزی در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان), رساله دکترا در مورد پایان نامه ارزشیابی ویژگی های فیزیکو شیمیایی هسته عناب (عناب اصفهان)

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کشاورزی، علوم و صنایع غذایی گرایش تکنولوژی مواد غذایی چکیده هدف از این پژوهش بررسی تاثیر ضد میکروبی عصاره هسته کاکتوس به عنوان جایگزینی برای نگهدارنده‌ های شیمیایی بر ویژگی‌های شیمیایی، میکروبی و حسی سس سالاد فرانسوی بود. تیمارهای مورد آزمایش، سس فرانسوی حاوی نگهدارنده شیمیایی بنزوات سدیم (065/0% وزنی) و سوربات پتاسیم ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کشاورزی، علوم و صنایع غذایی گرایش میکرو بیولوژی مواد غذایی چکیده تاثیر ضد میکروبی عصاره هسته سنجد به عنوان جایگزینی برای نگهدارنده‌ های شیمیایی موجود در بازار بر ویژگی‌های شیمیایی، میکروبی و حسی سس مایونز مورد بررسی قرار گرفت. اندازه گیری‌ها نشان داد که هسته سنجد حدود 9% روغن دارد. بررسی ترکیب اسیدهای چرب روغن هسته سنجد ...

پایان‌نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد ((M.Sc)) گرایش: شیمی کاربردی خلاصه فارسی هدف از انجام این پژوهش، بررسی اسید های چرب معمول روغن شتر مرغ و تعیین مقدار رتینول موجود در ترشح حلزون جهت ساخت کرم با خواص درمانی می‌باشد. از 3000 سال پیش خواص درمانی روغن شتر مرغ برای درمان زخم‌ها، سوختگی‌ها، درد مفاصل و ناراحتی‌های پوستی، اگزما و موارد مشابه شناخته شده است. از دوران باستان نیز ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته علوم و صنایع غذایی گرایش تکنولوژی مواد غذایی چکیده: اکسیداسیون روغن ها علاوه بر تغییر ویژگی های ارگانولپتیکی ماده غذایی، ارزش غذایی و عمر نگهداری روغن ها را کاهش می دهد و به دلیل تولید ترکیبات نامطلوب در روغن برای سلامتی مصرف کنندگان مضر است. برای جلوگیری از اکسیداسیون، روش های متعددی وجود دارد که یکی از این موارد افزودن موادی به ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد « M.Sc» در رشته علوم و صنایع غذایی چکیده روغن ها و چربی ها طی نگه داری در درجه حرارت های بالا اکسیده می شوند و کیفیت تغذیه ای آن ها کاهش می یابد.فرآیند اکسیداسیون روغن ها و چربی ها و تشکیل رادیکال های آزاد سبب ایجاد و پیشرفت سرطان می شود. با مصرف ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در میوه ها و سبزی ها مانند آلفا –توکوفرول ،گلوتاتیون،بتاکاروتن و ...

پایان‌نامه جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی چکیده: زیست فناوری پیل سوختی میکروبی دانشی نوین می‌باشد، که در آن میکروارگانیسم‌ها به عنوان کاتالیستی ارزان، انرژی شیمیایی موجود در ترکیبات آلی و غیر آلی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کنند. بهینه سازی پارامترهای مؤثر بر عملکرد پیل از اولین گام‌های آزمایشگاهی در جهت توسعه این تکنولوژی در مقیاس کاربردی است. توان تولیدی به عنوان یکی ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد « M .Sc » گرایش : علوم و صنایع غذایی چکیده برای انجام این تحقیق نمونه هایی از گونه های اسفناج(دامغان)،گوجه فرنگی (دزفول)،کاهو(ورامین)،کرفس (تهران) ،کدو سبز(گرگان)،بادمجان(قصرشیرین) درخرداد 1393 از بازار دامغان خریداری شد.غلظت نیترات،نیتریت و اسید آسکوربیک در قسمتهای خوراکی هر یک از نمونه ها اندازه گیری شد. روی هر نمونه سه بار آزمایش ...

چکیده سابقه و هدف: امولسیون ها جزء مهمی از اغلب سیستم های غذایی، دارویی وآرایشی هستند که به علت خصوصیات رئولوژیک و فیزیکوشیمیایی خاص خود، در صنایع مختلف اهمیت فراوانی دارند. اما محدودیت اصلی این سیستم ها ناپایداری ترمودینامیکی آنها می باشد که سبب جدایش فازی طی زمان می شود. در این تحقیق، تاثیر استفاده از صمغ کتیرای ایرانی به عنوان یک هیدروکلوئید طبیعی و سدیم کازئینات به عنوان یک ...

پایان‌نامه برای دریافت درجه کارشناسی‌ارشد در رشته مهندسی کشاورزی- علوم و صنایع غذایی- تکنولوژی مواد غذایی چکیده روغن نباتی در کشور ما یک محصول استراتژیک محسوب می شود.میزان واردات این محصول در کشور حایز اهمیت بوده و به همین دلیل تلاش برای تولید روغن خام استخراج شده از دانه های روغنی در داخل کشور،در حد رقابت با نوع وارداتی آن از نظر هزینه تمام شده و نیز کیفیت، قابل توجه می ...

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد در رشته: علوم و صنایع غذایی چکیده : اکسیداسیون روغن ها علاوه بر تغییر ویژگی های ارگانولپتیکی ماده غذایی ، ارزش غذایی و عمر نگهداری روغن ها را کاهش می دهد و به دلیل تولید ترکیبات نامطلوب در روغن برای سلامتی مصرف کنندگان تاثیر سوئی دارند. برای جلوگیری از اکسیداسیون روش های متعددی وجود دارد که یکی از این موارد افزودن موادی به نام آنتی ...

ثبت سفارش